عنکبوت آهنربای طبیعی حشرات - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

عنکبوت آهنربای طبیعی حشرات

می‌دانید عنکبوت‌ها برخلاف ظاهر خشن و زشتشان بندپایانی سودمند هستند؟! از ویژگی‌ها و قابلیت‌های شگفت‌انگیز عنکبوت‌ها چه می‌دانید؟ عنکبوت‌ها به‌عنوان یک آهنربای طبیعی، با تارهای چسبنده خود حشرات را جذب کرده و علاوه بر کنترل جمعیت حشرات، آفات مضر مزارع و باغ‌ها را نیز از بین می‌برند. توصیه می‌کنیم با ما همراه باشید تا کمی بیشتر این موجودات را بشناسیم و با فواید منحصربه‌فرد آن‌ها آشنا شویم.

عنکبوت‌ها

عنکبوت‌‌ها جانورانی بی‌مهره‌ و از دسته بندپایان هستند که حدود ۴۰ هزار گونه از آن‌‌ها در سرتاسر دنیا زندگی می‌کنند و از این تعداد، حدود ۲۲۰۰ گونه از آن‌ها جزو عنکبوت‌های خانگی به شمار می‌روند زیرا عنکبوت‌ها علاقه شدیدی به زندگی در محیط‌های انسانی دارند!

هر عنکبوت توانایی پریدن از ۲۰ تا ۶۰ برابر طول خود را دارد. تارهای چسبنده این موجود نیز یکی از شگفتی‌‌های طبیعت است. چراکه قطر این تارها حدود تنها یک‌دهم موی انسان بوده و در عین سبکی حتی از پولاد هم سخت‌تر هستند. امروزه با الهام از ساختار این تارها جلیقه‌های ضدگلوله مقاوم و سبک تولید می‌شوند!

عنکبوت

عنکبوت

 

 

نقش عنکبوت‌ها در باغبانی

آیا می‌دانید وجود عنکبوت برای مزارع و باغ‌ها مفید است؟ به شما توصیه می‌کنیم به‌جای ترسیدن و فراری دادن عنکبوت‌ها با آن‌ها مهربان باشید. چراکه این موجودات برای باغ‌ها بسیار مفید هستند و می‌توان آن‌ها را آهنربای طبیعی حشرات دانست که در ادامه به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

جالب است بدانید این جانوران بسیاری از حشرات کوچک و بزرگ و آفات مضر موجود در باغ‌ها را شکار کرده و با این کار علاوه بر تأمین مواد غذایی موردنیازشان به کشاورزان و باغداران نیز کمک خواهند کرد.

این شکارچیان کوچک قابلیت‌های عجیب و حیرت‌آوری دارند؛ عنکبوت‌ها با تنیدن تار به دور حشرات و یا پرش‌های بلند طعمه خود را به چنگ می‌آورند. آن‌ها حتی حشرات بسیار بزرگ را نیز در دام خود گرفتار می‌کنند و با نیش خود مایعی فلج‌کننده به آن‌ها تزریق کرده و شکار خود را از پای درمی‌آورند.

 

عنکبوت‌ها آهنربای طبیعی حشرات

عنکبوت‌ها آهنربای طبیعی حشرات

 

سم عنکبوت حشره‌کش بیولوژیک

تنها سم تعداد انگشت‌شماری از عنکبوت‌ها برای انسان مضر هستند که آن‌ها نیز فقط در برخی از مناطق زندگی می‌کنند. البته برای گزش این جانوران پادزهرهای مناسب وجود دارد به‌طوری‌که از سال ۱۹۸۰ تاکنون هیچ انسانی براثر گزش عنکبوت جان خود را از دست نداده است.

طبق تحقیقات دانشمندان سم عنکبوت‌‌ها به‌عنوان یک ماده حشره‌کش و نوعی سم دوستدار طبیعت شناخته می‌شود. امروزه نیز سم این جانور به‌صورت طبیعی و مصنوعی تولید شده و در فروشگاه‌های لوازم باغبانی و کشاورزی در دسترس است که می‌توان از آن به‌عنوان یک حشره‌کش قوی بیولوژیکی برای از بین بردن آفت‌ها و حشرات استفاده کرد.

نکته بسیار مهم و جالب این است که بدانید سم تولید شده توسط عنکبوت‌ها برای سایر جانداران موجود در محیط ضرری نداشته و آفت‌ها نیز نمی‌توانند در برابر آن مقاوم شوند!.

 

 

نقش عنکبوت‌ها در کنترل بیولوژیکی حشرات در محیط زیست

کنترل بیولوژیکی درواقع یک رویداد طبیعی در طبیعت است که موجودی زنده مانع از افزایش تصاعدی جمعیت موجودی دیگر می‌شود. همان‌طور که می‌دانید اکثر موجودات از توانایی تولیدمثل برخوردار هستند. حال اگر هیچ عاملی برای محدود کردن جمعیت موجودات وجود نداشته باشد در زمان کوتاهی تمام سطح زمین از گیاهان، حشرات، جانوران و … پر می‌شود.

بسیاری از حشرات مضر وجود دارند که گسترش آن‌ها باعث نابودی مزارع و باغ‌ها خواهد شد. عنکبوت‌ها نیز با شکار بسیاری از این حشرات نقش مهمی در تعادل جمعیت حشرات و چرخه طبیعت ایفا می‌کنند.

تخمین زده می‌شود در مناطق معتدل در هر هکتار حدود ۵ میلیون عنکبوت زندگی می‌کنند حال اگر هر یک از عنکبوت‌ها سالانه ۱۰۰ حشره شکار کند می‌توان به این نتیجه رسید که وزن حشرات از بین رفته با وزن انسان‌های ساکن آن منطقه برابری کند. البته ناگفته نماند خود این موجودات نیز توسط پرندگان و سایر جانوران به‌عنوان مواد غذایی مصرف می‌شوند. چنین آمار حیرت‌انگیزی بر اهمیت نقش عنکبوت‌ها در محیط زیست صحه می‌گذارد.

 

عنکبوتُ حشره بی آزار

با مطالبی که در این مقاله خواندید مسلماً نه‌تنها دیگر تصوری از ظاهر زشت عنکبوت‌ها و مزاحمتشان برایتان مصور نیست بلکه نقش مهمی را که در سیستم طبیعت و چرخه محیط‌زیست که ازجمله کنترل جمعیت حشرات و دفع آفات باغی و … ایفا می‌کنند، برایتان آشکار شده است. وجود عنکبوت در اطراف خانه شاید به‌ظاهر امری ناخوشایند باشد اما این موجودات می‌توانند مانع مزاحمت حشراتی مانند پشه، مگس و … برای محیط سکونت ما شوند. پس بهتر است از زیر سایه ترس و تصورات غلط بیرون بیاییم و ازاین‌پس با نگاهی متفاوت با عنکبوت‌ها روبرو شویم.

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

 

 

منابع

http://www.emmitsburg.net/

http://www.beytoote.com/

http://digiato.com/

https://fa.wikipedia.org/

http://salamati.ir/

https://article.tebyan.net/

http://www.neginsabz-co.com/

 

 

تصاویر

http://www.paoladanieli.com/

http://it-mama.com.ua/

http://nikansam.com/

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *