معرفی 10 سبک دکوراسیون داخلی و تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

معرفی ۱۰ سبک دکوراسیون داخلی و تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

گرایش به زیباسازی و تزیین محیط زندگی از دوران غارنشینی در انسان‌ها وجود داشته است و می‌توان نقاشی‌های درون غارها را به‌عنوان اولین نمونه‌های دکوراسیون در نظر گرفت. در این مقاله به نمونه‌هایی از انواع سبک‌ها، اصول استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی و نقش آن‌ها در زیباسازی و دکوراسیون اشاره خواهیم کرد.

 

رنگ در دکوراسیون

رنگ در دکوراسیون

رنگ در دکوراسیون داخلی چطور به کار می‌رود؟ دکوراسیون داخلی به نحوه چیدمان وسایل و ایجاد هماهنگی میان آن‌ها به شیوهای هنرمندانه با در نظر گرفتن نور محیط، رنگ اجسام و فضای موجود، می‌پردازد. درواقع از تمام عناصر و اشیاء به شکلی خلاقانه و بهینه برای ایجاد محیطی زیبا، راحت و کاربردی استفاده می‌شود. امروزه مؤسسات و متخصصان بسیاری در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی فعالیت می‌کنند.

 

تاریخچه

 گرایش به زیباسازی و تزیین محیط زندگی از دوران غارنشینی در انسان‌ها وجود داشته است و می‌توان نقاشی‌های درون غارها را به‌عنوان اولین نمونه‌های دکوراسیون در نظر گرفت. هاوارد کارتر باستان‌شناس بریتانیایی، در سال ۱۹۲۲ اشیاء زینتی بسیاری را درون مقبره توتنخامون (Tutankhamun) کشف کرد که نشان از علاقه مردمان مصر به تزیینات داشت. رومی‌ها نیز با استفاده از نقاشی‌های چشم‌نواز و موزاییک‌کاری در طراحی محل سکونت، ثروت و موقعیت اجتماعی خود را به نمایش می‌گذاشتند. در حال حاضر آراستن محل زندگی به شیوه‌های مدرن، علمی و با در نظر گرفتن سلیقه‌های مختلف انجام می‌شود و متخصصان از سبک‌های متنوعی برای طراحی دکوراسیون داخلی بهره می‌گیرند. عواملی مانند خلقیات و روحیات افراد، سنت‌ها، موقعیت جغرافیایی و فضای موجود، در نحوه طراحی دکوراسیون تأثیرگذار هستند. در این مقاله به نمونه‌هایی از انواع سبک‌ها، اصول استفاده از رنگ‌ها و نقش آن‌ها در زیباسازی و دکوراسیون اشاره خواهیم کرد.

 

رنگ در دکوراسیون

 

سبک‌های دکوراسیون داخلی

به مرور زمان و با پیشرفت علم، سبک‌های متعددی در طراحی دکوراسیون داخلی پدید آمد. در گذشته متناسب با شرایط اقلیمی هر منطقه، امکانات، وضعیت اقتصادی و فرهنگ مردم، طراحی دکوراسیون به روش خاصی صورت می‌گرفت. بسیاری از طراحان به منظور ایجاد هماهنگی بین اشیاء و محیط پیرامون از ریزه‌کاری‌های مختلفی استفاده می‌کردند که باعث پیدایش شیوه‌های جدیدی در این عرصه شد. امروزه نیز متخصصان با بهره‌گیری از علم روانشناسی رنگ‌ها و تلفیق هنر و معماری، سبک‌های گوناگونی را به وجود آورده‌اند. در هر سبک مواردی نظیر رنگ‌بندی، جنس وسایل و نحوه چیدمان متفاوت است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

سبک عربی

دکوراسیون عربی دارای جزئیات فراوان و پر از نقش و نگار است و از مبلمان لوکس، فرش‌ها، دیوارکوب‌ها و لوسترهای مجلل برای زیباسازی فضای خانه استفاده می‌شود. در این شیوه، نورپردازی نقش بسزایی در ایجاد فضایی آرام، شیک و دل‌نشین ایفا می‌کند. رنگ‌های خاص و با طیف روشن مانند فیروزهای در سبک عربی به چشم می‌خورند و البته به‌منظور جلوه بیشتر محیط، از رنگ‌های طلایی، نقره‌ای و برنزی به‌وفور بهره می‌گیرند.

 

سبک عربی

سبک عربی

 

سبک مینیمالیسم (ساده گرایی)

مینیمالیسم یکی از ساده‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی است که در آن از هرگونه افراط و تجمل‌گرایی چشم‌پوشی می‌شود. در این شیوه از طراحی، رنگ‌های خیلی تیره یا روشن کاربرد بیشتری دارند. همچنین مطابق سبک مینیمالیسم باید فضای کمتری را به مبلمان اختصاص داد و از نگهداری وسایل غیرضروری پرهیز کرد. در این روش طراحی، از نور طبیعی برای نورپردازی فضای موجود کمک گرفته می‌شود.

 

سبک مینیمالیسم

سبک مینیمالیسم

 

سبک کلاسیک

ایجاد تقارن در فضاسازی و بخش‌های گوناگون دکوراسیون، از مشخصه‌های اصلی این شیوه طراحی به شمار می‌رود. به‌کارگیری مبلمان و میزهای چوبی با طیف رنگ قهوه‌ای، زیبایی خاصی به فضای کلاسیک می‌بخشد. گچ‌بری سقف‌ها و ستون‌ها، لوسترهای کریستالی، شمعدان‌های برنزی، منبت‌کاری بر روی لوازم مختلف و تزیین محیط با گل و گیاه از نشانه‌های رایج این سبک محسوب می‌شوند.

 

سبک کلاسیک

سبک کلاسیک

 

سبک روستیک (روستایی)

این نوع از طراحی دکوراسیون در خانه‌های ویلایی، کوهستانی و روستایی دیده می‌شود که از پیوند عمیقی با طبیعت برخوردار است. کاربرد مواد خام در ساخت وسایل منزل مانند مبلمان چرم، فرش جیر، میز چوبی و … از مهم‌ترین مشخصه‌های این سبک به شمار می‌رود. استفاده از چوب و بافت‌های حصیری در این روش طراحی بسیار مرسوم است. انتخاب رنگ‌هایی برخاسته از طبیعت همچون قهوه‌ای و خاکی محیطی آرام و دلپذیر را به وجود می‌آورد.

 

سبک روستایی

سبک روستایی

 

سبک مدرن

سبک مدرن بر پایه سادگی بناشده و برای زیباسازی آپارتمان‌ها و بزرگ‌تر نشان دادن محیط‌های کوچک مناسب است. به‌عبارتی‌دیگر طراحان در این سبک با راهکارهای مختلف، سعی در استفاده بهینه از حداکثر فضای موجود دارند. در این روش، دیوارها با نقش و نگار کمتر و به‌صورت تک‌رنگ طراحی می‌شوند.

 

سبک مدرن

سبک مدرن

 

سبک سوئدی 

این سبک برخاسته از کشور سوئد است و با توجه به شرایط اقلیمی این کشور، استفاده از پنجره‌های بزرگ و آینه برای ورود و بازتاب نور طبیعی به فضای داخلی، مرسوم است. همچنین از دیوارکوب‌ها و لوسترهای کریستالی یا نقاشی شده جهت نورپردازی استفاده می‌شود. در این شیوه طراحی، رنگ‌های سفید و آبی کاربرد بیشتری نسبت به سایر رنگ‌ها دارند.

 

سبک سوئدی

سبک سوئدی

 

سبک چینی 

سادگی، انرژی و طبیعت از مهم‌ترین عناصر طراحی دکوراسیون چینی به شمار می‌روند. در این سبک، بر اساس اصول فنگ شویی (رعایت اعتدال میان انرژی‌ها، استفاده از رنگ‌های قرمز، زرد، بنفش و سبز، اجتناب از بی‌نظمی و …) و سبک چینی (رنگ‌های مشکی و طلایی) چیدمان وسایل صورت می‌گیرد. مطابق این روش، چوب در ساخت لوازم منزل کاربرد بسیاری دارد.

 

سبک چینی

سبک چینی

 

سبک مراکشی

در این شیوه از طراحی دکوراسیون، معمولاً رنگ‌های آبی و نارنجی کاربرد بیشتری دارند. استفاده از پارچه‌های ابریشم برای روکش مبلمان، وجود کوسن‌های زیبا در کنار میز و قالیچه‌های مراکشی از جمله مواردی است که در این سبک به چشم می‌خورد. همچنین در طراحی داخلی به شیوه مراکشی از ظروف رنگی، کاشی، کف‌پوش سفالی قرمز و … برای تزیین خانه‌ها بهره می‌برند.

 

سبک مراکشی

سبک مراکشی

 

سبک آرت نوو (Art Nouveau)

این سبک که برای اولین بار در پاریس مورد استفاده قرار گرفت، با الهام از طبیعت، ادغام عناصر طبیعی و ایده‌های مدرن به وجود آمده است. تابلوهای تزیینی ساخته‌شده از چوب و صدف، مبلمان مزین به نقوش گل و گیاه، شیشه‌های رنگی و تزیینات باشکوه از جمله مواردی است که در طراحی داخلی سبک آرت نوو کاربرد دارد.

 

سبک آرت نوو (Art Nouveau)

سبک آرت نوو (Art Nouveau)

 

سبک ویکتوریایی

تعادل و هماهنگی بین عناصر مختلف یکی از بارزترین مشخصه‌های سبک ویکتوریایی است. در این روش از شمعدان‌ها و چلچراغ‌های بزرگ، فرش‌های شرقی، شیشه‌های رنگ‌آمیزی شده، گچ‌بری‌ها و مجسمه‌های باشکوه برای تزیین خانه بهره می‌گیرند. انتخاب کاغذدیواری‌های پرنقش‌ونگار به همراه دیوارکوب‌های زیبا از دیگر مواردی است که موجب افزایش جذابیت این سبک از طراحی می‌شود. از خصوصیات مهم روش ویکتوریایی می‌توان به استفاده از رنگ‌های تیره و عدم به‌کارگیری رنگ آبی روشن اشاره کرد.

 

سبک ویکتوریایی

سبک ویکتوریایی

 

 

در حال حاضر آشنایی با علم روانشناسی رنگ‌ها و نحوه ترکیب و به‌کارگیری آن‌ها در بخش‌های مختلف، یکی از فاکتورهای مهم در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. افراد در برابر رنگ‌ها احساسات گوناگونی مانند اعتمادبه‌نفس، نشاط و بی‌حوصلگی را از خود بروز می‌دهند. در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ مناسب به عواملی همچون سن، جنسیت، نوع فعالیت، فرهنگ و موقعیت افراد و فضای موجود بستگی دارد.

 

چرخه رنگ‌ها

چرخه رنگ یک نمودار دایره شکل است که طیفی از رنگ‌ها را در کنار یکدیگر نمایش می‌دهد. این چرخه از سه رنگ اصلی یا اولیه (قرمز، آبی و زرد) تشکیل می‌شود که از ترکیب آن‌ها باهم، رنگ‌های ثانویه یا فرعی (بنفش، سبز و نارنجی) به وجود می‌آیند. همچنین از تلفیق دو گروه اصلی و فرعی می‌توان رنگ‌های میانی گوناگونی ایجاد کرد. متخصصان دکوراسیون با کمک این چرخه و مشاهده رنگ‌های متفاوت، به هارمونی مناسبی جهت به‌کارگیری اصولی آن‌ها در طراحی و معماری داخلی می‌رسند. روش‌های متعددی برای استفاده از دایره رنگ وجود دارد که به توضیح دو نمونه خواهیم پرداخت:

 

رنگ در دکوراسیون

 

رنگ‌های هم‌جوار

به هر سه رنگی که در نمودار چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، هم‌جوار گفته می‌شود و معمولاً یکی از این رنگ‌ها نسبت به بقیه برجسته‌تر است.

 

رنگ‌های مکمل

زمانی که نیاز به ایجاد تضاد در طراحی دکوراسیون است، استفاده از این ویژگی بسیار مفید خواهد بود. این‌گونه رنگ‌ها در نمودار چرخه رنگ، رو به روی یکدیگر قابل‌مشاهده هستند.

 

کاربرد رنگ در دکوراسیون

همان‌گونه که اشاره شد به‌کارگیری رنگ در دکوراسیون از اهمیت بالایی برخوردار است. رنگ‌ها در سه گروه گرم، سرد و خنثی قرار می‌گیرند. طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده برخی از آن‌ها که سبب افزایش آدرنالین و فشارخون و درنتیجه بالا رفتن درجه حرارت بدن می‌شوند، به رنگ‌های گرم معروف‌اند و بیشتر برای استفاده در محیط‌های بزرگ مناسب هستند. رنگ‌های سرد حس آرامش را القا می‌کنند، ضربان قلب و درجه حرارت بدن را کاهش می‌دهند و در فضاهای کوچک کارایی بهتری دارند. گروه سوم به‌عنوان خنثی شناخته می‌شوند و از ترکیب رنگ‌های دیگر به وجود می‌آیند که از آن جمله می‌توان به سفید، بژ، مشکی، خاکستری و … اشاره کرد. هرکدام از رنگ‌ها کاربردهای متفاوتی در دکوراسیون داخلی دارند که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

رنگ در دکوراسیون

 

رنگ قرمز

قرمز در دسته رنگ‌های گرم قرار می‌گیرد و نشان از عشق، هیجان و شادی دارد. در دکوراسیون داخلی قرمز برای جلب‌توجه، طراحی و رنگ‌آمیزی شومینه، اتاق پرو، سالن آرایش و … به کار می‌رود. با توجه به اینکه استفاده از رنگ قرمز موجب کوچک‌تر به نظر رسیدن محیط می‌شود، کاربرد کمی در طراحی فضاهای محدود همچون اتاق‌خواب دارد.

 

رنگ در دکوراسیون

 

رنگ سبز

از رنگ سبز می‌توان در کنار بنفش و نقره‌ای بهره گرفت. به دلیل آرامش‌بخش بودن این رنگ، به‌کارگیری آن در اتاق‌های خواب، مطالعه و نشیمن انتخابی مناسب محسوب می‌شود. از سبز زمردی در طراحی اتاق کار، راه‌پله‌ها و سقف استفاده می‌کنند.

 

رنگ در دکوراسیون

 

رنگ آبی

آبی از رنگ‌های سرد به شمار می‌رود و به کمک آن می‌توان محیطی زیبا و آرامش‌بخش و به‌دوراز اضطراب را خلق کرد. رنگ آبی برای طراحی داخلی بخش‌های پذیرش، محیط‌های اداری، اتاق‌خواب و سرویس بهداشتی به کار می‌رود. این رنگ در برقراری ارتباط، تأثیر قابل‌توجهی دارد و ازاین‌روی برای طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای ایجاد فضایی وسیع از آبی ملایم و برای محیطی گرم و صمیمی از طیف‌های تیره این رنگ استفاده می‌شود.

 

رنگ در دکوراسیون

 

رنگ مشکی

مشکی یکی از رنگ‌های خنثی محسوب می‌شود و ترکیب آن با قرمز، طلایی متالیک، نقره‌ای و مسی زیبایی خاصی به محیط می‌بخشد. برای جذاب‌تر کردن فضای خانه می‌توان از این رنگ برای رویه نیمکت آشپزخانه و کف‌پوش‌ها استفاده کرد. کنتراست (تضاد) بالای این رنگ، باعث بزرگ‌تر نشان دادن خانه‌های کوچک می‌شود.

 

رنگ در دکوراسیون


بیشتر بخوانید : «زیبایی مدرن دیوار مشکی»


 

رنگ بنفش

بنفش یکی از رنگ‌های آرامش‌بخش و شادی‌آور است که می‌توان از آن در طراحی داخلی فضاهای آموزشی کودکان بهره برد. استفاده از این رنگ در پارچه مبلمان ناهارخوری، اتاق‌خواب دخترها و نشیمن انتخابی مناسب محسوب می‌شود.

 

رنگ در دکوراسیون

 

رنگ سفید

سفید یکی از رنگ‌های خنثی و پرکاربرد در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود که قابلیت ترکیب با کلیه رنگ‌ها را دارد. سفید به دلیل القای حس آرامش و آسایش انتخاب مناسبی برای فضاهای کوچک است. همچنین استفاده از این رنگ در طراحی شومینه، دیوارها، سقف و فضاهایی با نور کم موجب روشن‌تر شدن محیط می‌شود.

 

رنگ در دکوراسیون 

 

رنگ زرد

استفاده از رنگ زرد با ایجاد تحول در دکوراسیون یک‌خانه، جلوه خاصی به آن می‌بخشد. به دلیل اینکه زرد، رنگی امیدوارکننده، اشتهاآور، درخشان و گرم است، در مکان‌هایی همچون رستوران، سالن‌های مطالعه، مغازه‌های کوچک و اتاق‌های تاریک کاربرد بیشتری دارد.

 

رنگ در دکوراسیون

 

رنگ نارنجی

نارنجی یکی از رنگ‌های گرم محسوب می‌شود که شادی و آسایش را به همراه دارد. رنگ نارنجی موجب کاهش زودرنجی، تندخویی و تنش میان افراد می‌شود. در طراحی دکوراسیون مکان‌های پرازدحام از رنگ نارنجی استفاده می‌شود. نارنجی خاصیت ضدافسردگی دارد و رنگی مناسب برای خانه سالمندان به شمار می‌رود.

 

رنگ در دکوراسیون

 

باگذشت زمان و به دلیل گسترش علم روانشناسی و تغییر سبک زندگی، زیباسازی محیط پیرامون رنگ تازه‌ای به خود گرفت. در هر نقطه از جهان، با توجه به شرایط اقلیمی، امکانات، فرهنگ و روحیات مردم سبک‌های متفاوتی از طراحی به وجود آمد. این سبک‌ها از در هم آمیختن معماری و هنر و همچنین رعایت اصول روانشناسی رنگ‌ها ایجادشده‌اند. انتخاب لوازم خانه، طرز چیدمان وسایل، رنگ‌بندی و میزان نور ازجمله مواردی هستند که سبک‌های طراحی را از هم متمایز می‌کنند. امروزه ثابت‌شده است که استفاده خلاقانه از رنگ در دکوراسیون بر روحیه و رفتار افراد تأثیر بسزایی دارد. در حال حاضر مؤسسات، مشاوران و متخصصان بسیاری در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی به ارائه خدمات می‌پردازند و یکی از اصلی‌ترین کارهای آن‌ها کاربرد رنگ در دکوراسیون است.

 


*برای ارائه خدمات دکوراسیون و یا درخواست خدمات دکوراسیون به سایت زیر مراجعه کنید.*

*دکوراسیون – سرویس اول*


 

 

منابع

  • سلمانی گردانی، مریم. الله یاری، مجتبی. یارم طاقلو سهرابی، مریم، (۱۳۹۵). کاربرد تصویرسازی در دکوراسیون، چهارمین کنفرانس بین‌المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی، آتن.
  • شهری، رضا. آسیابی، الهام، (۱۳۹۴). بررسی تأثیر و نقش رنگ‌ها در روانشناسی محیط کار و دکوراسیون داخلی، کنفرانس ملی مهندسی معماری، عمران و توسعه شهری، مازندران.
  • غلامیان، هادی، (۱۳۹۰). بررسی تأثیر روانی رنگ و رنگ‌کاری بر دکوراسیون داخلی.

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *