چرا صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در روز است؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

چرا صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در روز است؟

متخصصین تغذیه تاکید زیادی در استفاده از پروتیئن و چربی‌های سالم در وعده صبحانه دارند. صبحانه وعده غذایی مهمی است، این جمله را از کودکی بارها شنیده‌ایم، ولی چرا؟ صبحانه نخوردن به بافت‌های بدن آسیب می‌زند و همین طور که به تفصیل در این مقاله آورده‌ایم منجر به عوارضی از جمله چاقی و اختلال د رعملکرد مغز می‌شود.

صبحانه

صبحانه

بدنتان همانند یک ماشین، نیاز به سوخت و انرژی کافی دارد و عالی‌ترین روش تأمین آن، صرف یک صبحانه کامل، مقوی و خوشمزه است! شاید اگر از عوارض و مضرات نخوردن صبحانه آگاه باشید، هرگز این وعده غذایی را از برنامه روزانه‌تان حذف نکنید. در این مقاله قصد داریم مضرات نخوردن صبحانه را به‌صورت مختصر شرح دهیم تا افرادی که این وعده را از رژیم غذایی خود حذف کرده‌اند بدانند که با صرف یک صبحانه دل‌چسب و خوشمزه می‌توانند سلامت جسم و روح خود را تأمین کنند!

 

 

صبحانه

صبحانه اولین وعده غذایی در روز است که به هنگام صبح میل می‌شود. وعده غذایی صبحانه معمولاً از یک یا چند نوع نوشیدنی (چای، قهوه، آب‌پرتقال و …)، لبنیات (شیر، پنیر، کره و …)، نان، غلات، برنج و … تشکیل می‌شود. بسیاری از متخصصان و پزشکان تغذیه بر اهمیت صبحانه تأکید کرده‌اند و سلامت انسان را در گرو خوردن صبحانه می‌دانند! در ادامه به ویژگی‌های خوردن صبحانه اشاره خواهیم کرد و عواقب و مضرات نخوردن صبحانه را نیز شرح خواهیم داد.

صبحانه

صبحانه

 

 

مضرات نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه یعنی حذف یک وعده غذایی؛ این عمل باعث می‌گردد که بدن، سوخت‌وساز را متوقف کند تا حداکثر انرژی ممکن ذخیره شود. به همین دلیل بدن چربی‌های بیشتری را ذخیره می‌کند و این ازدیاد بافت و حجم چربی در بیشتر افراد باعث چاقی می‌شود. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که به سلامت جسم و روح خود اهمیت می‌دهید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا مهم‌ترین و بارزترین مضرات نخوردن صبحانه را برایتان شرح دهیم:

 

چاقی از عوارض نخوردن صبحانه

بسیاری از افراد برای کاهش وزن، وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنند و بر این باورند که نخوردن صبحانه می‌تواند به کاهش وزن آن‌ها کمک کند درحالی‌که این باور کاملاً اشتباه است! صبحانه نخوردن باعث می‌شود که بدن در حالت روزه طولانی‌مدت قرار بگیرد و سپس هنگامی‌که غذا میل می‌کنید، بدن مواد غذایی دریافتی را به‌صورت بافت‌های چربی ذخیره کند تا در زمان روزه طولانی‌مدت از آن‌ها استفاده کند. تمامی کارشناسان تغذیه، صبحانه را اصلی‌ترین وعده غذایی می‌دانند و البته با توضیحات ذکرشده می‌توان گفت که اهمیت این وعده غذایی برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند چندین برابر می‌شود!

 

اختلال در عملکرد مغز

همان‌طور که عدم تغذیه مناسب بر روی عملکرد مغز تأثیر منفی می‌گذارد، نخوردن صبحانه به‌عنوان مهم‌ترین وعده غذایی، تأثیری دوچندان بر روی اختلال عملکرد مغز و کاهش سطح حافظه دارد. مصرف منظم و کافی صبحانه، روی رشد ذهنی افراد تأثیر مثبتی دارد و حافظه کوتاه‌مدت را تقویت می‌کند. همچنین خوردن صبحانه کامل و دریافت مواد مغذی کافی، قدرت تحلیل ذهن را بالابرده و باعث افزایش خلاقیت و بهبود یادگیری می‌شود.

 

عصبانی شدن و کاهش سطح خلق‌وخو

مصرف صبحانه باعث می‌گردد که مواد معدنی و ویتامین‌های موردنیاز بدنتان تأمین شود و روزتان را با انرژی بیشتری سپری کنید. درحالی‌که عدم تغذیه مناسب در صبح می‌تواند خیلی زود شما را دچار احساس خستگی و بدخلقی کند. پژوهش‌ها و تحقیقاتی در این زمینه نشان می‌دهد افرادی که روز خود را با یک صبحانه کامل و مقوی شروع می‌کنند، خوش‌خلق‌تر و مثبت‌تر از سایرین هستند!

 

احساس گرسنگی دائم

افرادی که روز خود را خوردن یک صبحانه کامل آغاز می‌کنند، در طی روز کمتر احساس گرسنگی به سراغشان می‌آید ولی اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به مصرف صبحانه علاقه ندارند باید بدانید که با عدم مصرف صبحانه، معده سیگنال‌هایی را به مغز ارسال کرده و اعلام خالی بودن می‌کند و هرچقدر زمان خالی بودن معده بیشتر باشد، این سیگنال‌ها و پیغام‌ها نیز بیشتر و مداوم خواهند بود درنتیجه مغز دستور می‌دهد که برای مقابله با این حجم از گرسنگی، هر ماده غذایی حتی نامناسب (مانند مواد مضر و چاق‌کننده) را مصرف کند!

صبحانه

صبحانه

 

کاهش جذب مواد مغذی در صورت صبحانه نخوردن

نتایج پژوهش‌ها و تحقیقات نشان داده افرادی که صبحانه مصرف می‌کنند، بدنشان خیلی بیشتر و بهتر مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین‌ها را جذب می‌کند! مصرف صبحانه به‌عنوان اولین وعده غذایی در روز باعث می‌گردد تا کلسیم، روی، آهن، فیبر و ویتامین‌های A، C و B2 راحت‌تر و بیشتر جذب شوند و سخت نیست بدانید که با عدم مصرف صبحانه، ‌بدن خود را از جذب این مواد و ویتامین‌ها محروم کرده‌اید!

 

احساس خستگی و ضعف

هنگامی‌که صبح از خواب بیدار می‌شوید، بدن یک گرسنگی شبانه را پشت سر گذاشته و برای شروع فعالیت‌ها به کالری و انرژی کافی نیاز دارد و تأمین این انرژی‌ها فقط از طریق صرف یک صبحانه کامل و مقوی صورت می‌گیرد. صرف‌نظر کردن از مصرف صبحانه در صبح، بدن را مجاب می‌کند تا انرژی‌های ذخیره‌شده به شکل گلوکز در بافت‌های بدن را مصرف کند که این کار باعث خستگی و سستی می‌شود. خوردن صبحانه انرژی‌های موردنیاز بدن برای شروع فعالیت‌های روزانه را مهیا، افراد را خوش‌خلق‌تر و احساس خستگی و ضعف را دور می‌کند!

 

مضرات صبحانه نخوردن

نخوردن صبحانه، عوارض جسمی و فیزیکی دیگری مانند سرگیجه، سردرد، اختلالات هورمونی و بالا رفتن ضربان قلب را به همراه دارد پس حال که دریافتیم مضرات نخوردن صبحانه، تأثیرات منفی و مخربی بر روی سلامت جسم و روح دارد بهتر است انرژی موردنیاز بدن خود را هرروز با صرف یک صبحانه کامل و مقوی تأمین کنیم و بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات را از خود به دور داریم!

صبحانه

صبحانه


 


*برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سلامت و زیبایی – سرویس اول*


 

 

منابع

http://www.salamatnews.com/

http://www.yjc.ir/

http://www.akairan.com/

http://www.hamshahrionline.ir/

http://www.beytoote.com/

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *