هرچه باید درباره سنگ کلیه بدانیم - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

هرچه باید درباره سنگ کلیه بدانیم

اگر لحظه‎ای پای صحبت یک بیمار دارای سنگ کلیه بنشینید، از درد وحشتناک و شدیدی خواهد گفت که حتی تصورش نیز برایتان سخت است. از درد سنگ کلیه به‌عنوان یکی از شاه‌دردها یاد می‌شود. این درد در اکثر مواقع هنگامی شروع می‌شود که سنگ از جای خود حرکت کند.

سنگ کلیه

سنگ کلیه

ازاین‌رو بیمار دارای سنگ کلیه با تمام وجود آرزو می‌کند، سنگ وضعیت پایداری داشته تا مجبور به تحمل درد نشود. در این مقاله مطالبی را در رابطه با مراقبت از بیمار دارای سنگ کلیه در میان می‌گذاریم تا شاید کمکی باشد برای رهایی از این بیماری آزاردهنده.

سنگ کلیه

سنگ کلیه

 

علائم سنگ کلیه

با اینکه اصلی‌ترین نشانه سنگ کلیه، درد شدید در ناحیه پهلو است ولی گاهی علیرغم وجود سنگ کلیه، فرد هیچ دردی احساس نمی‌کند. زیرا معمولاً علائم هنگامی آغاز می‌گردند که سنگ، تکان خورده یا حرکت کند. در اینجا برخی از علائم ابتلا به سنگ کلیه را عنوان می‌کنیم.

  1. احساس دردهای شدید در ناحیه کمر، کشاله ران، پهلو، کنار و زیر شکم که حتی به مدت طولانی ادامه پیدا می‌کند
  2. حالت تهوع
  3. بیشتر شدن دفعات ادرار (تکرر ادرار) یا عدم توانایی در ادرار کردن
  4. سوزش یا احساس درد هنگام ادرار کردن
  5. مشاهده خون در ادرار
  6. خستگی غیرمعمول و مداوم که ممکن است به علت عفونت بر اثر وجود سنگ باشد
  7. تب و لرز و ادرار بدبو که در صورت عفونت کلیه به دلیل وجود سنگ رخ می‌دهد
سنگ کلیه

سنگ کلیه

مراقبت از بیمار دارای سنگ کلیه

در این بخش نکات موردنیاز برای بیماران دارای سنگ کلیه را بیان می‌کنیم:

 

رعایت رژیم غذایی صحیح

با توجه به اینکه سنگ کلیه انواع مختلفی دارد، فرد بیمار باید طبق دستور پزشک و جنس سنگ از مصرف برخی مواد غذایی خودداری کرده یا اینکه به مقدار تعیین‌شده در رژیم غذایی خود قرار دهد. به‌طورکلی بدون درنظرگرفتن نوع سنگ، نوشیدن آب فراوان و رژیم غذایی حاوی چربی کم و فیبر زیاد به همه بیماران دارای سنگ کلیه توصیه می‌شود. از طرفی این بیماران می‌بایست خوراکی‌هایی همچون گوشت قرمز، نمک، غذاهای فریز شده، فست‌فود و … را نیز با احتیاط استفاده کنند. در مورد نوع سنگ نیز به‌عنوان مثال درباره سنگ‌های کلسیمی بیمار باید فرآورده‌های لبنی، شکلات، نارگیل و … را با توجه به تجویز پزشک، از برنامه غذایی خود حذف کرده یا مصرف آن‌ها را کاهش دهد.

 

انجام فعالیت‌های ورزشی

پزشکان به بیماران دارای سنگ کلیه توصیه می‌کنند که هرگز از فعالیت‌های ورزشی غافل نشوند. انجام حرکات ورزشی برای بیمارانی که دارای کلیه سنگ‌ساز بوده یا کسانی که سنگ کلیه دارند، بسیار مفید بوده و باعث کاهش روند رشد احتمالی سنگ یا تشکیل سنگ‌های جدید در کلیه خواهد شد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه

 

مصرف داروها

اولین نکته اینکه در صورت تشخیص سنگ کلیه، همواره باید به شکل منظم به پزشک مراجعه کرده و طبق تجویز وی عمل کنید. معمولاً پزشکان داروهای مخصوص را با توجه به سابقه و وضعیت فعلی شما در نظر می‌گیرند. از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد درد بپرهیزید. یکی از مواردی که حتماً می‌بایست به آن توجه شود، هنگام مراجعه به پزشک دیگری به دلایل مختلف به‌عنوان مثال بیماری قلبی یا … حتماً باید پزشک را از وضعیت فعلی خود و داروهایی که برای سنگ کلیه مصرف می‌کنید، مطلع سازید.

 

در دسترس قراردادن وسایل لازم برای مواقع ضروری

بیمار دارای سنگ کلیه هرلحظه ممکن است با وضعیتی روبه‌رو شود که سنگ حرکت کرده و وارد مجاری ادراری شده و به عبارتی می‌خواهد دفع گردد. پزشکان به بیماران دارای سنگ کلیه تأکید می‌کنند که در این مواقع عمل ادرارکردن را در ظرفی شیشه‌ای یا با رنگ روشن انجام دهند تا در صورت دفع احتمالی سنگ، بتوانند آن را برای بررسی و آزمایش‌های مربوطه به نزد پزشک ببرند. پس بهتر است در منازلی که بیمار مبتلا به سنگ کلیه وجود دارد، وسایل لازم جهت مواقع ضروری (حرکت و دفع سنگ) همیشه در دسترس باشند.

 

فعالیت‌های خطرآفرین

برخی از فعالیت‌ها برای افراد دارای سنگ کلیه ممنوع است. درد بیماران مبتلا به سنگ کلیه با انجام کارهایی نظیر بالارفتن از نردبان و پله‌های طولانی و مواردی مشابه آن افزایش می‌یابد. بنابراین بهتر است بیمار دارای سنگ کلیه تا حد امکان از این فعالیت‌ها پرهیز کند. البته به گفته پزشکان در هنگام شروع درد سنگ کلیه، نباید از هر حرکتی دست کشید و بی‌تحرک ماند. بلکه برای کمک به دفع سنگ ‌می‌بایست حتی در زمان درد شدید به فعالیت خود ادامه داد.

 

فصل گرما و بیماران مبتلا به سنگ کلیه

همان‌طور که در مطالب بالا گفته شد، مصرف آب فراوان برای بیماران دارای سنگ کلیه امری ضروری به شمار می‌رود. با توجه به اینکه در فصل گرما و به دلیل تعریق، نیاز بدن به آب افزایش می‌یابد، این موضوع در بیماران مبتلا به سنگ کلیه از اهمیت بیشتری برخوردار است و این افراد باید در فصل گرما حتماً آب زیادتری بنوشند تا کم‌آبی احتمالی بدن جبران شده و از ایجاد آسیب در کلیه نیز کاسته شود.

 

روزه‌داری برای بیمار دارای سنگ کلیه

این مورد بسیار رابطه مستقیمی با وضعیت بیمار و البته نظر پزشک دارد. این‌گونه نیست که داشتن سنگ کلیه مانع از روزه‌داری شود بلکه پزشکان با بررسی شرایط بیماری و کنترل مواردی نظیر سابقه قبلی ابتلا به سنگ کلیه، میزان فعالیت، محیط زندگی، چگونگی عملکرد کلیه‌ها، شغل بیمار، بیماری‌های احتمالی دیگر، اندازه و تعداد سنگ، نوع دارو، نوع رژیم غذایی و … تصمیم می‌گیرند که بیمار دارای سنگ کلیه قادر به روزه‌گرفتن است یا خیر.

سنگ کلیه

سنگ کلیه

 

سنگ کلیه

کلیه عضو حساسی در بدن به شمار می‌رود و بهتر است با رعایت توصیه‌های پزشکان مانع از بیماری این اندام حیاتی شویم. سنگ کلیه جدا از عوارض خطرناکی که برای فرد ایجاد می‌کند، با درد شدیدش بیماران را آزار می‌دهد. اگر یک بیمار دارای سنگ کلیه را از نزدیک ببینید، به‌خوبی این موضوع را درک خواهید کرد که چگونه با شروع درد، بی‌قرار شده و به خود می‌پیچد. در پایان به بیماران دارای سنگ کلیه توصیه می‌شود که نسبت به وضعیتشان بی‌اعتنا نباشند. سنگ کلیه به‌راحتی می‌تواند عملکرد کلیه را ضعیف و یا به‌طورکلی کلیه را از کار بیندازد.

 


 

منابع

http://www.pezeshk.us

http://drnamdari.com

http://chetor.com

http://chetor.com

http://iranianurology.com

https://drsalamatx.com

http://www.pezeshk.us

https://rastineh.com

http://www.beytoote.com

http://www.hidoctor.ir

http://www.aftabir.com

http://www.rasyar.com

http://daneshnameh.roshd.ir/

https://fa.wikipedia.org

http://www.beytoote.com

http://www.ana.ir

http://www.nikanhospital.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *