با مایکروفر کیک بپزید - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

با مایکروفر کیک بپزید

دوست دارید تعطبلات خود را چطور به پایان ببرید؟ با عصرانه‌ای دلچسب؟ کیک خانگی و چای معطر، پختن کیک آنقدر هم دردسر ندارد، اگر از علاقه‌مندان به پخت کیک و شیرینی هستید تا پایان این مقاله همراه ما باشید و با بهترین روش پخت کیک در مایکروفر و فرهای سولاردام آشنا شوید.

پخت کیک و شیرینی در خانه و به همراه اعضاء خانواده تجربه‌ای لذت‌بخش خواهد بود. تهیه یک کیک خانگی بسیار ساده و جذاب است؛ اما علاوه بر ذوق و علاقه، به یک وسیله کارآمد با روش پخت مناسب، نیاز دارد. امروزه دستگاه‌های مایکروفر و فرهای سولاردام با عملکردهای مختلف برای پخت انواع مواد غذایی، انتظارات استفاده‌کنندگان را به خوبی برآورده می‌کنند.

 

 

 اساس کار مایکروفر و فرهای سولاردام

فرهای سولاردام و مایکروفر جزو وسایلی هستند که با استفاده از اشعه در مدت‌زمان کوتاهی باعث پخت غذا می‌شوند. مایکروفر به کمک فرکانس بالای امواج الکترومغناطیسی، مولکول‌های آب موجود در غذا را به جریان می‌اندازد و غذا را بسیار سریع‌تر از اجاق‌گاز آماده می‌کند. سولاردام تکنولوژی ابداعی شرکت ال‌جی، ترکیبی از ماکروویو و امواج گرمایشی نوری است.

در دستگاه‌های سولاردام علاوه بر سیستم پخت ماکروویو، المنت‌های نوری و لامپ‌های هالوژنی نیز وجود دارد و گرمای تولیدشده توسط امواج نوری، قدرت پخت غذا را تا حد قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. این وسیله توان آن را دارد که دمای غذا را در مدت ۵ دقیقه به ۳۲۰ درجه سانتی‌گراد برساند؛ درنتیجه به دلیل سرعت بالای پخت، مواد مغذی و طعم غذا را حفظ می‌کند.

 

انواع روش‌های طبخ در مایکروفر و سولاردام

برای شناخت بهترین روش پخت کیک در مایکروفر ابتدا باید با انواع روش‌های طبخ مواد غذایی در این وسیله آشنا شد.

۱.ماکروویو (Micro)

در روش طبخ ماکروویو، غذا به کمک امواج الکترومغناطیسی، گرم و پخته می‌شود. این حالت دارای توان و قدرت‌های مختلفی است که قابلیت تنظیم دارد.

۲٫گریل (Grill)

با انتخاب برنامه گریل، سطح غذا به‌سرعت و بدون استفاده از حالت ماکروویو، برشته می‌شود. این عمل توسط المنت‌های گرمایی که زیر سقف فر قرار دارند، صورت می‌گیرد.

۳٫ترکیب ماکروویو و گریل (Micro + Grill)

با فعال‌سازی این برنامه ترکیبی، مواد غذایی با انرژی ماکروویو پخته‌شده و همزمان با عملکرد المنت‌های حرارتی سطح آن نیز برشته می‌شود.

۴.بخارپز (Steam Cook)

مدل‌های به‌روز و پیشرفته مایکروفرها قابلیت بخارپز نیز دارند که طعم و مواد مغذی غذا را بیشتر از روش‌های دیگر  حفظ می‌کنند. در این حالت ماده غذایی به همراه مقداری آب در ظرف مخصوص بخارپز قرار می‌گیرد و با فعال‌سازی، فرآیند پخت انجام می‌شود.

۵.فر یا پنکه هوای داغ (Convection)

در این حالت محفظه دستگاه، از طریق المنت حرارتی گرم می‌شود و هوای گرم به‌وسیله فن، به گردش درمی‌آید. به جریان افتادن هوای خشک و داغ، محیط مناسبی را برای پخت انواع کیک‌ها، شیرینی‌ها، پیراشکی، لازانیا و پیتزا ایجاد می‌کند.

۶.ترکیب ماکروویو و فر (Micro + Convection)

در این روش ترکیبی، غذاها به‌وسیله امواج و المنت‌های حرارتی گرم می‌شوند و هوای گرم به‌طور یکنواخت داخل محفظه جریان پیدا می‌کند. این حالت برای پخت و برشته کردن سریع همه قسمت‌های مواد غذایی به کار می‌رود.

بهترین روش پخت کیک در مایکروفر و فرهای سولاردام

عملکرد کانوکشن (Convection) بهترین روش پخت برای انواع کیک‌ها با سرعت و کیفیت بالا است. این حالت گرما را به‌طور یکنواخت در اطراف مواد غذایی پخش می‌کند؛ درنتیجه داخل غذا خام نمی‌ماند و طعم بهتری خواهد داشت. این قابلیت محیط دستگاه را به یک فر برای پخت کیک تبدیل کرده که علاوه بر مغزپخت شدن، از خشک و یا برشته شدن بیش‌از حد آن نیز جلوگیری می‌کند.

مراحل پخت کیک در مایکروفر

  1. ابتدا سه‌پایه کوتاه را داخل دستگاه قرار دهید. قرارگیری قالب بر روی سه‌پایه باعث گردش جریان هوا در زیر آن می‌شود. همچنین از المنت کف دستگاه حرارت زیادی نمی‌بیند و نمی‌سوزد.
  2. قبل از گذاشتن قالب کیک در مایکروفر، همانند فر اجاق‌گاز، باید محفظه را گرم کرد که به آن پیش‌گرمایش می‌گویند.
  3. با استفاده از دفترچه راهنمای مایکروفر، روش پخت کانوکشن که با اسم اختصاری CONV نمایش داده می‌شود را انتخاب کنید.
  4. درجه حرارت مناسب را تنظیم کرده و دکمه استارت را فشار دهید.
  5. زمانی که دمای داخل محفظه به حد موردنظر رسید، دستگاه هشدار می‌دهد؛ در این هنگام قالب محتوی مواد کیک را روی سه‌پایه قرار دهید.
  6. زمان لازم برای پخت را مشخص کنید.
  7. بعد از اتمام زمان پخت، دستگاه به‌طور خودکار خاموش می‌شود و می‌توانید کیک را از آن خارج کنید.

 

مزایای پخت کیک از طریق عملکرد کانوکشن (Convection)

پخش یکنواخت گرما و دمای ثابت

سیستم کانوکشن، به کمک فن و از طریق حفره‌های موجود در دستگاه، هوای گرم را به‌طور یکنواخت به حرکت درمی‌آورد و دما را در طول مدت پخت ثابت نگه می‌دارد. این دو عامل تأثیر زیادی بر کیفیت، شکل ظاهری و مزه کیک دارند.

 

پخت یکنواخت کیک‌ها

 در فرهای معمولی گازی، به دلیل عدم وجود سیستم گردش هوا، گرما فقط از طریق شعله و از پایین ایجاد می‌شود. در این فرها موادی که سمت شعله و یا در کنار دیواره‌ها قرار دارند زودتر از مواد مرکز، آماده می‌شوند؛ اما در دستگاه‌های مایکروفر و سولاردام، به دلیل جریان یکسان گرما، پخت کیک به‌طور یکنواخت انجام می‌شود و نیاز به جابه‌جا کردن سینی فر نیست.

در صورت استفاده از روش ماکروویو برای پخت کیک، به دلیل اینکه اشعه از مرکز مواد شروع به گرم کردن می‌کند، این احتمال وجود دارد که وسط کیک پف‌کرده و زودتر از کناره‌های آن به مرحله پخت برسد.

 

پخت کیک با مایکروفر

در این مقاله با چگونگی عملکرد مایکروفر و فرهای سولاردام آشنا شدید. همان‌طور که اشاره شد سولاردام از قابلیت بالاتری برخوردار است؛ زیرا علاوه بر اشعه، از امواج نوری نیز برای پخت غذا استفاده می‌کند. برنامه‌ها و روش‌های مختلفی برای پخت انواع غذاها در این دو دستگاه وجود دارند؛ اما عملکرد کانوکشن (Convection) بهترین روش پخت کیک به شمار می‌رود. با فعال‌سازی این عملکرد، گرما در محیط مایکروفر به گردش درمی‌آید و باعث پخت باکیفیت، سریع و یکنواخت کیک می‌شود.

 

منابع

mag.tehrankala.com

yjc.ir

lgblog.ir

tomakala.com

sofrehkhune.com

tamirgah-mojaz.ir

zanbil.ir

۱۰۱recipe.com

 

 

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *