از ایمنی شومینه خود مطمئن شوید - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

از ایمنی شومینه خود مطمئن شوید

شومینه هم مانند سایر وسایل نیاز به مراقبت دارد، با بررسی و چکاپ دوره‌ای آن به بهبود عملکرد و افزایش طول عمر شومینه کمک می‌کنید. برای چکاپ واشر شومینه را مرتباً چک کنید و همچنین گاهی آن را خاموش کرده و پس از سرد شدن، گرد و خاکش را تمیز کنید. این گرد و خاک‌ها باعث ایجاد اختلال در عملکرد شومینه‌ها می‌شوند. دیگر راهکارها را در مقاله زیر بخوانید.

با پیشرفت تکنولوژی و ابزارآلات صنعتی تجهیزات گرمایشی متنوع و گسترده‌ای به وجود آمدند که علاوه بر گرما، در زیبایی و دکوراسیون محیط داخلی خانه‌ها نیز تأثیر گذار هستند. شومینه‌ها از جمله وسایل گرمایشی محبوبی هستند که در گذشته گرمای خانه‌ها را تأمین می‌کردند اما امروزه علاوه بر جنبه گرمایشی به عنوان وسیله‌ای برای تزئین دکوراسیون خانه‌های مدرن و شیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از سوخت‌های متنوع نظیر هیزمی، اتانولی، برقی، تبخیری و گازی و بکارگیری جلوه‌های آتش و دود مصنوعی با استفاده از چراغ‌های «LED» در برخی از مدل‌ها باعث شده تا محبوبیت شومینه‌های جدید روز به روز افزایش پیدا کند. البته کارکرد مطلوب این وسیله ارتباط مستقیمی با نگهداری صحیح و چکاپ دوره‌ای آن داشته و می‌بایست همواره به مسائلی نظیر خروج گازهای سمی از دودکش، کارکرد ترموکوبل، اتصالات و … توجه صورت گیرد. با توجه به این که استفاده از شومینه‌های گازی در بین عموم شایع است در این مقاله نیز پس از تعریف شومینه و معرفی انواع آن، نحوه صحیح نگهداری و چکاپ دوره‌ای شومینه‌های گازی را شرح خواهیم داد.

 

شومینه

شومینه یا هیمه‌سوز وسیله‌ای گرمازا است که اغلب درون دیوار ساخته می‌شد و برای گرم کردن محیط داخلی یک بنا مورد استفاده قرا می‌گیرد. در گذشته شومینه‌ها را با استفاده از گل و یا گچ و با هدف گرم‌کردن، روشنایی و همچنین پخت و پز در گوشه‌ای از خانه می‌ساختند. سوخت این شومینه‌ها اغلب از چوب، شاخ و برگ درختان و زغال سنگ یا چوب تأمین می‌شد.

اما امروزه شومینه‌ها با سوخت‌های مختلفی در دسترس هستند. دود حاصل از اشتعال این مواد نیز از طریق حفره‌های درون دیوار و لوله‌هایی که از سقف خارج می‌شدند به بیرون انتقال پیدا می‌کردند. با گذشت زمان نحوه استفاده و ساختار این وسیله به صورت کلی دگرگون شده و امروزه اغلب به عنوان یک عنصر تزئینی در دکوراسیون داخلی شناخته می‌شود. از دلایل کاهش تجنبه گرمایشی شومینه‌ها را می‌توان بازده پایین این وسیله نسبت به سایر بخاری‌ها برشمرد.

 

انواع شومینه‌ها از نظر جنس

شومینه‌ها از لحاظ ساختار به دو دسته سنگی و چدنی تقسیم می‌شوند که در ادامه هر یک را شرح خواهیم داد. شومینه‌های سنگی همانطور که نام شان مشخص است با استفاده از سنگ ساخته می‌شوند. شومینه‌های چدنی گازی و هیزمی که به شومینه‌های انگلیسی نیز معروف هستند با الهام از سبک ویکتوریایی قرن نوزدهم به وجود آمد

 

شومینه‌های سنگی

شومینه‌های سنگی همانطور که نام شان مشخص است با استفاده از سنگ ساخته می‌شوند. این شومینه‌ها به دلیل زیبایی و حس آرامشی که با خود به همراه دارند بیشتر در اتاق‌های نشیمن مورد استفاده قرا می‌گیرند و جلوه خاصی به محیط می‌بخشند. حرارت این شومینه‌ها در ابتدا به وسیله اشتعال چوب و هیزم به دست می‌آمد. تنظیم حرارت و انرژی گرمایی آن نیز با کم و زیاد کردن هیزم صورت می‌گیرد.

در گذشته شاید تأمین چوب و هیزم برای شومینه‌ها چندان کار سختی نبود اما امروزه با گسترش شهرنشینی دسترسی به این نوع سوخت به راحتی امکان پذیر نیست. البته برای رفع این مشکل شومینه‌های سنگی گازسوز تولید شدند که تنها می‌توان با زدن دکمه‌ای آن را روشن کرد. میزان حرارت مورد نیاز این شومینه‌ها نیز به راحتی قابل تنظیم خواهد بود.

 

شومینه‌های چدنی

شومینه‌های چدنی گازی و هیزمی که به شومینه‌های انگلیسی نیز معروف هستند با الهام از سبک ویکتوریایی قرن نوزدهم به وجود آمدند. این شومینه‌ها با توجه به این که در هر دو سبک معماری کلاسیک و مدرن کاربرد دارند و در بین عموم مردم و سلیقه‌ها دارای محبوبیت هستند.

این شومینه‌ها دارای قطعات یکپارچه، طراحی پیچیده و ظاهری زیبا هستند که امروزه در دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارند. شومینه‌های چدنی قابلیت کارکرد با سوخت‌های گوناگون را دارند و  بیشتر از آن‌ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی استفاده می‌شود.

 

معرفی انواع شومینه‌های مدرن

با گسترش تکنولوژی و پیدایش ابزارآلات نوین ساختار و سوخت شومینه‌ها نیز دستخوش تغییر شدند. امروزه شومینه‌های جدید با سوخت‌های پاک و بدون آلاینده ساخت و تولید می‌شوند که علاوه بر حرارت مناسب از ایمنی  بالایی نیز برخوردار هستند. در ادامه به معرفی انواع متداول شومینه‌های جدید می‌پردازیم.

 

شومینه‌های اتانولی

شومینه‌های اتانولی یا الکلی نوعی از شومینه‌های مدرن هستند که قابلیت نصب بر روی میز و دیوار را دارند. این نوع شومینه برای ایجاد حرارت از نوعی سوخت پاک به نام «پیواتانول» که به سوخت سبز نیز معروف است استفاده می‌کند. جالب است بدانید این نوع از شومینه‌ها نیاز به هیچ گونه دودکش و لوله کشی گازی ندارند و هیچ گونه دوده، خاکستر و یا بوهای نامطبوع تولید نمی‌کنند و با استفاده از آن‌ها می‌توان از از هوای پاک محیط لذت برد.

از موارد مهم در نگهداری و چکاپ دوره‌ای شومینه‌های الکلی، توجه به کیفیت اتانول سوختی آن است. هر چه سوخت این شومینه‌ دارای خلوص بالایی باشد حرارت بهتری نیز تولید خواهد شد. همچنین چون این شومینه‌‌ها مقدار کمی از اکسیژن محیط را مصرف می‌کنند بهتر است برای امنیت بیشتر از درزگیری درب و پنجره ها خودداری شود.

 

شومینه‌های تبخیری

یکی دیگر از شومینه‌های نسل جدید مدل تبخیری یا بخاردار نام دارد که با استفاده از برق کار می‌کند. این شومینه‌ها را می‌توان با توجه به نوع معماری و دکوراسیون در هر قسمت از خانه قرار داد و یا آن‌ها را جابجا کرد. از این رو این مدل را شومینه‌‌های  قابل حمل نیز می‌نامند. به منظور زیبایی بیشتر درون این شومینه‌ها هیزم‌هایی مصنوعی از جنس کامپوزیت و در بخشی از آن منبعی برای ذخیره آب تعبیه شده است.

این شومینه بر اساس تکنولوژی «اولتراسونیک» طراحی شده و در زمان فعالیت مولکول‌های آب را به بخار و دود تبدیل کرده و به وسیله یک چراغ این بخارها به شعله‌های مصنوعی آتش تبدیل می‌شوند. گرمای تولیدی این  شومینه‌ها نیز به وسیله المنت‌های برقی به وجود می آیند.

 

 

شومینه‌‌های برقی

یکی از جدیدترین و خلاقانه ترین شومینه‌های موجود در بازار شومینه‌های برقی هستند. این شومینه‌ها برای نصب نیاز به یک فضای از پیش تعیین شده دارند. البته نوع قابل حمل آن نیز قابل دسترس خواهد بود. این شومینه‌ها دارای بازده بالا بوده و بدون ایجاد مواد سمی و آلاینده‌ها زیبایی و جلوه خاصی به محیط داخلی می‌بخشد. این شومینه‌ها نیز برای گرمایش از سیستم الکتریکی بهره می‌برند.

همچنین فن‌هایی درون این دستگاه تعبیه شده که باعث افزایش کارایی و بازده آن نیز می‌شود. در این شومینه‌ها از هیزم‌هایی مصنوعی به شکل شاخه‌های درخت و از جنس کامپوزیت تعبیه شده است. همچنین شعله‌های آتش را در این نوع از شومینه‌ها با استفاده از LEDهای رنگی، شبیه سازی می‌کنند.

 

شومینه‌های گازسوز

شومینه‌های گازسوز در حال حاضر، متداول‌ترین نوع از انواع شومینه‌ها بوده و از شومینه‌های سنتی چوب‌سوز به صرفه‌تر هستند. شومینه‌های گازسوز مانند بخاری‌های گازی برای خارج کردن دود و دی‌اکسید کربن به دودکش نیاز دارند. این شومینه‌ها در انواع طرح‌ها و رنگ‌ها در بازار موجود بوده یا قابل سفارش هستند. این شومینه‌ها مانند بخاری با فشردن یک دکمه روشن شده و نیاز به انبار کردن چوب ندارند.

همچنین این شومینه‌ها با انواع سنگ‌ها کاشی‌ها و .. تزیین شده و با دکوراسیون داخلی محیط هماهنگ می‌گردند. شومینه‌های گازسوز دارای معایبی نیز هستند. احتمال انتشار دود و گازهای ناشی از سوختن توسط این شومینه‌ها وجود دارد که سرویس دوره‌ای یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری احتمالی از این خطرات خواهد بود. همچنین به دلیل نبود محافظ در جلوی این وسایل، احتمال بروز حوادث ناگوار و جبران‌ناپذیر برای کودکان وجود دارد.

 

سرویس، تعمیر و چکاپ دوره‌ای شومینه

از آن جهت که گرمای شومینه‌ها به وسیله شعله آتش تأمین می‌شود، اندکی سهل‌انگاری در رعایت نکات ایمنی ممکن است عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. شومینه‌ها بیشتر به دلیل زیبایی‌های ظاهری و جلوه‌های بصری در دکوراسیون خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آن دسته از لوازم گرمازا به شمار می‌روند که دارای مصرف بالا و ایمنی کم هستند. ، شومینه‌های گازی هم، نیاز به نگهداری و چکاپ دارند تا برای افراد ساکن در منزل حوادث ناگواری رخ ندهد. در این قسمت نکات ایمنی، نحوه سرویس تجهیزات و همچنین چکاپ دوره‌ای شومینه‌ها خواهیم پرداخت.

 

 

چه چیزهایی را بررسی کنیم؟

 1. در فصول سرد سال ممکن است با اُفت فشار گاز یا قطعی‌های احتمالی، شومینه خاموش شود. در این حالت ممکن است شما در خانه حضور نداشته باشید یا با وجود حضور در خانه، متوجه خاموشی شومینه نشوید! بهترین راه برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی، استفاده از یک ترموکوپل است که در صورت قطعی گاز، ترموکوپل مانع جریان مجدد گاز شده و از حوادث احتمالی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل ترموکوپل را باید مهمترین قسمت شومینه‌های گازسوز برشمرد که تقریباً همیشه باید مورد بررسی قرار گیرند و در صورت لزوم حتماً نسبت به تعویض آن اقدام شود.
 2. دودکش یا همان لوله خروجی شومینه را در تمام فصول بررسی کنید تا هر نوع جسم خارجی باعث گرفتگی لوله نشده باشد و تقریباً هر سال (پیش از فصل سرما) اقدام به تمیز کردن دودکش کنید و از سلامت و باز بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 3. کلاهک دودکش را حتماً بررسی کنید. کلاهک باید در جای خود محکم و فیکس باشد. امکان دارد در فصول گرم سال که از شومینه استفاده نمی‌کنید، موجودات کوچک یا پرندگان وارد دودکش و کلاهک شده باشند که باعث گرفتگی دودکش خواهد شد و گاز منوکسید کربن به فضای خانه باز خواهد گشت. به منظور جلوگیری از ورود حیوانات به دودکش می‌توانید بر روی آن از توری‌های فلزی استفاده کنید.
 4. اگر جلوی شومینه نرده‌های فلزی کشویی یا کرکره‌ای نصب کرده‌اید حتماً از سلامت و محکم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید و هرگز از این میله‌ها برای خشک کردن لباس استفاده نکنید.
 5. در چکاپ دوره‌ای شومینه برای تمیزی شومینه نیز وقت صرف کنید و دوده‌ها و گرد و خاک نشسته بر روی آجر‌ها، دیواره‌ها، مشعل و کف شومینه را به خوب پاک کنید. این آلودگی‌ها به شدت سلامت انسان را به خطر می‌اندازند.
 6. شیر قطع و وصل گاز شومینه را در ابتدای فصل سرد سال بررسی کنید و با تست کف صابون، از سلامت اتصالات آن اطمینان حاصل کنید و پس از آن شومینه را روشن کنید. دقت داشته باشید که شیر گاز را در فضای داخلی شومینه نصب نکنید!

 

چند راهکار دیگر برای بررسی شومینه خانگی

 1. در مواقعی که شومینه روشن است (نه فقط در زمان چکاپ) به رنگ شعله آتش دقت کنید. رنگ‌ها پیامی در خود نهفته دارند! اگر شعله آتش به رنگ زرد درآمد، ‌بدانید که گاز سمی منوکسید کربن در حال سوختن است و این یعنی خروجی دودکش شومینه شما دچار اشکال شده است و سریعاً‌ نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.
 2. در پایان فصل سرما و زمانی که دیگر احتیاج به استفاده از شومینه نیست، شیر گاز شومینه را ببندید و درپوشی در مسیر آن قرار دهید تا جسم خارجی یا موجودی ریز وارد آن نشود.
 3. اگر از دودکش آجری استفاده می‌کنید حتماً‌ هر چند وقت آن را وارسی کنید و مطمئن شوید که فاقد هرگونه شکستگی و درز است.
 4. لوله‌های مسی فشار قوی که گاز مورد نیاز شومینه‌ها را انتقال می‌دهند می‌بایست هر چند وقت مورد بررسی قرار گیرند تا در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کرد.
 5. در ابتدای فصل سرما پیش از روشن کردن شومینه،‌دریچه شومینه (دمپر) را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید. در غیر اینصورت گازهای سمی ناشی از احتراق، راهی به بیرون نداشته و مستقیماً‌ وارد فضای خانه خواهند شد.
 6. واشر شومینه را مرتباً چک کنید.
 7. گاهی اوقات شومینه را خاموش کرده و پس از سرد شدن، گرد و خاک آن را تمیز کنید. این گرد و خاک‌ها باعث ایجاد اختلال در عملکرد شومینه‌ها می‌شوند.
 8. در مکان‌های کوچک پیشنهاد می‌شود از یک سنسور هشدار دهنده گاز‌های سمی استفاده کنید و سالانه توسط یک فرد صاحب فن، اقدام به آزمایش سنسورها بکنید.

 

چکاپ دوره‌ای شومینه

امروزه شومینه‌ها بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای زیباتر کردن محیط خانه‌ها به کار می‌روند. به دلیل باز بودن فضای جلویی این وسایل گرمازا و احتمال خروج گازهای خطرناک ناشی از آتش به محیط داخلی، عملکرد صحیح دستگاه اهمیت فراوانی دارد. لذا همان‌طور که اشاره شد، چکاپ یا سرویس دوره‌ای دستگاه به کارکرد صحیح شومینه کمک شایانی می‌کند.

استفاده از ترموکوپل، باز بودن مسیر دودکش، استفاده از اتصالات استاندارد، نظافت دوره‌ای شومینه و .. از جمله نکاتی هستند که رعایت آن‌ها برای داشتن این وسیله گرمازا در محل زندگی، ضروری به نظر می‌رسد. شومینه‌های برقی و الکلی نمونه‌های مدرن‌تری از شومینه‌ها بوده که نسبت به انواع سنتی و گازسوز به صرفه‌تر و همچنین دارای خطرات احتمالی کمتری نیز هستند.

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *