با کدام کفش پیاده روی کنیم؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

با کدام کفش پیاده روی کنیم؟

بسیاری از افراد برای سلامت و تناسب اندام پیاده‌روی روزانه را در برنامه زندگی خود گنجانده‌اند. با هر کفشی می‌توان پیاده‌روی کرد. کفش‌های راه رفتن بهتر از سایر کفش‌ها هستند؟ اغلب افراد با هر نوع کفش ورزشی به پیاده‌روی روزانه می‌روند. این کفش‌های ورزشی مختلف چه تفاوتی با یکدیگر دارند و از کجا می‌توان تفاوت‌های آن‌ها را تشخیص داد؟ 

 

پیاده‌روی با چه کفشی بهتر است؟

پیاده‌روی یکی از ساده‌ترین ورزش‌هایی است که به‌وسیله آن می‌توانید به‌راحتی و با کمترین هزینه، تناسب‌اندامتان را حفظ کنید. پیاده‌روی نیز مانند دیگر ورزش‌ها به تجهیزات مناسب احتیاج دارد. اصلی‌ترین وسیله موردنیاز پیاده‌روی، کفش مناسب است. ازاین‌رو ما قصد داریم تا در این مقاله به شما بگوییم که ویژگی کفش پیاده‌روی چیست؟

 

 

 

ویژگی کفش پیاده‌روی چیست؟

همه ما با ورود به مغازه‌های کفش‌فروشی، با گزینه‌های رنگارنگ و متنوعی روبه‌رو می‌شویم. در این زمان برای خرید کفش مناسب پیاده‌روی، باید نهایت دقت خود را به کار بگیرید. ما نیز در ادامه مقاله نکات و ویژگی‌های کلیدی انتخاب کفش مناسب برای پیاده‌روی را برایتان شرح می‌دهیم.

 

 

 کفش مناسب برای پیاده‌روی؛ باید تکیه‌گاه پاشنه‌هایتان باشد.

پاشنه کفش پیاده‌روی باید طوری طراحی‌شده باشد که پاشنه پایتان در آن راحت باشد. کفش‌های پیاده‌روی که پاشنه‌هایشان کاملاً اصولی طراحی‌شده باشند، از پیچ‌خوردگی داخلی و بیرونی مچ پا جلوگیری می‌کنند. در هنگام خرید کفش پیاده‌روی دقت کنید که پاشنه‌های پایتان در کفش، کاملاً راحت باشند.

اگر کفشی که برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنید از کیفیت لازم برخوردار نباشد، ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

 

 

۱ – پیچ‌خوردگی داخلی مچ پا

این اتفاق معمولاً در هنگام راه رفتن یا دویدن رخ می‌دهد و مچ پایتان به سمت داخل می‌پیچد. برای جلوگیری از بروز این عارضه، کفش پیاده‌روی مناسب بپوشید و وزنتان را بر روی بخش داخلی پا نیندازید.

 

 

۲ – پیچ‌خوردگی بیرونی مچ پا

اگر در هنگام پیاده‌روی با وزنتان بر روی بخش بیرونی پا فشار وارد کنید، مچ پایتان به سمت بیرون پیچ خواهد خورد. استفاده از کفش پیاده‌روی مناسب تا حدود زیادی از بروز حوادث این‌چنینی جلوگیری می‌کند.

 

 

 کفش مناسب برای پیاده‌روی؛ باید فضای کافی برای انگشتانتان داشته باشد.

یکی از ویژگی‌های کفش پیاده‌روی، آزاد بودن و راحتی انگشتان پا در آن است. شما می‌بایست کفشی را انتخاب کنید که انگشتانتان در بخش جلویی آن کاملاً‌ راحت باشند و آزادانه خم شوند. البته نباید این نکته را از یاد ببرید که بزرگی بیش‌ازحد بخش جلویی کفش پیاده‌روی آزاردهنده خواهد بود. در چنین حالتی احساس خوبی به پایتان منتقل نمی‌شود و پایتان مدام در کفش جابجا می‌گردد. به همین منظور بهتر است کفشی را انتخاب کنید که نه کوچک باشد و نه بزرگ!

 

 

کفش مناسب برای پیاده‌روی؛ باید کف (زیره) مناسبی داشته باشد.

بخش زیرین یا کف کفش پیاده‌روی همواره با زمین در تماس است. در هنگام خرید کفش پیاده‌روی،‌ به کف آن دقت کنید، کف کفش پیاده‌روی باید شیاردار باشد. این شیارها باعث می‌شوند تا شما در هنگام گام برداشتن احساس بهتری داشته باشید و راحت‌تر گام بردارید. کف یا زیره مناسب کفش پیاده‌روی، از سرخوردن و افتادن شما جلوگیری خواهد کرد.

 

 

کفش مناسب برای پیاده‌روی؛ باید کفی چندلایه و ضربه‌گیر داشته باشد.

بسیاری از افراد متخصص درزمینه تجهیزات ورزشی معتقدند که کفی یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک کفش به شمار می‌رود. این بخش در درون کفش قرار دارد و پای شما بر روی آن قرار می‌گیرد. در هنگام خرید کفش پیاده‌روی، با دستتان کفی کفش را لمس کنید تا از مناسب بودن میزان نرمی و حالت ارتجاعی آن مطمئن شوید.

بهتر است کفش‌هایی را انتخاب کنید که کفی آن‌ها حالت ژلاتینی دارد یا از فوم ساخته‌شده است. همچنین برخی از کفی‌ها به صورتی ساخته می‌شوند که در میان آن‌ها هوا قرار می‌گیرد و پایتان در آن احساس راحتی می‌کند. تمامی کفی‌هایی که از این مواد ساخته می‌شوند، با توجه به حالت ارتجاعی‌شان تا حد ممکن، مدت‌زمان برخورد پایتان با زمین را کاهش می‌دهند!

 

 

کفی کفش مناسب برای پیاده‌روی؛ باید قوس کف پا را به‌خوبی پر کند

کفی کفش پیاده‌روی باید حالت ارتجاعی را کاملاً به کف پای شما منتقل کند و حالت کمک‌فنری داشته باشد. همچنین یک کفی مناسب، باید قوس کف پای شما را به‌خوبی پر کند. این خاصیت باعث می‌شود که میزان برخورد کف پایتان با کف کفش به حداقل برسد.

ممکن است شما کفشی را خریداری کنید که از هر لحاظ مناسب باشد؛ ولی کفی آن رضایتتان را جلب نکند. در چنین مواقعی شما می‌توانید با تهیه یک کفی ژلاتینی این مشکل را به‌راحتی برطرف کنید. در هنگام خرید کفش پیاده‌روی، حتماً به کفی آن دقت داشته باشید!

 

 

کفش مناسب برای پیاده‌روی؛ باید شرایط تنفس پا را فراهم کند.

یکی از ویژگی‌های کفش پیاده‌روی، فراهم کردن شرایط مطلوب تنفسی برای پا است. درواقع زمانی که شما شروع به پیاده‌روی می‌کنید، ضربان قلبتان بالا می‌رود. در این زمان ممکن است که پایتان کمی عرق کند. به همین دلیل باید کفشی را برای پیاده‌روی انتخاب کنید که درون آن هوا جریان پیدا کند.

برای این منظور، کفش‌هایی که لایه سطحی یا پوسته‌شان دارای منافذ عبور هوا هستند، بسیار مناسب خواهند بود. همچنین در هنگام پیاده‌روی از نقش جوراب مناسب نیز نباید غافل شوید!

ضمناً کفش‌هایی که نم و رطوبت را درون خود حفظ می‌کنند،‌ باعث بروز بیماری‌های پوستی خواهند شد و لذت پیاده‌روی را از شما می‌گیرند.

 

 

نکات تکمیلی، کفش پیاده‌روی

حتماً تا الآن دانسته‌اید که ویژگی کفش پیاده‌روی چیست؟ یک کفش پیاده‌روی مناسب، علاوه بر ایجاد حس راحتی برای پاها، از بروز مشکلات فیزیکی جلوگیری نیز می‌کند. در اینجا باید بگوییم که کفش پیاده‌روی با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی و همچنین هدف شما از پیاده‌روی، ویژگی‌های دیگری را نیز در برمی‌گیرد. برای مثال، اگر شما در مناطقی زندگی می‌کنید که بیشتر روزهای سال هوا بارانی است، ضد آب بودن کفش پیاده‌روی نیز برایتان اهمیت پیدا می‌کند. درصورتی‌که با پیاده‌روی منظم، قصد کم کردن وزنتان را دارید، باید نسبت به وزن کفش پیاده‌روی نیز حساسیت بیشتری به خرج دهید!

به‌هرحال همه شما می‌توانید با تهیه یک کفش پیاده‌روی مناسب و باکیفیت، لذت پیاده‌روی را برای خودتان دوچندان کرده و همچنین احتمال بروز صدمات فیزیکی را به حداقل برسانید!

 


*برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سلامت و زیبایی – سرویس اول* 

منابع

https://www.wikihow.com/

http://healthvigil.com/

https://www.mayoclinic.org/

https://www.rei.com/

https://www.mountainwarehouse.com/

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *