اشتباهات رایج بدن‌سازی - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

اشتباهات رایج بدن‌سازی

 

اشتباهات رایج بدن‌سازی چیست؟ نحوه صحیح هر تمرین بدنسازی را مربی و ویدئوهای آموزشی نشان می‌دهند ولی اشتباهات رایجی وجود دارد که کمتر از آن صحبت می‌شود. با علم به اشتباهات حرکات بدنسازی را به درستی انجام دهید. با دانستن اشتباهات رایج بدن‌سازی تمرین‌ها را صحیح اجرا کرده و از آسیب دیدن بدن خود جلوگیری کنید.

شاید شما جزء آن دسته از افرادی باشید که پس از کش‌وقوس‌های فراوان، در باشگاه ورزشی ثبت‌نام کرده‌اید که البته باید به شما بابت قدم نهادن در این راه و کنار گذاشتن بهانه‌های مختلف مانند تنبلی تبریک گفت. اما ممکن است بعد از گذشت مدت‌زمان مشخص و حتی صرف هزینه‌های گوناگون، درحالی‌که با جدیت تمام مشغول تمرین هستید، متوجه شوید که هنوز هیچ تغییری در وزن و شرایط بدنی شما ایجاد نشده است. این وضعیت برای بسیاری پیش می‌آید  شاید شما هم تمرین‌‌ها را به صورت صحیح انجام نمی‌دهید، یا یکی دیگر از اشتباهات رایج ورزشکاران تازه‌کار را انجام می‌دهید. در متن زیر به تفصیل چند اشتباه رایج در بدنسازی را توضیح داده‌ایم.

 

 

 

اشتباهات رایج در بدن‌سازی

در تمام باشگاه‌های بدن‌سازی، ورزشکاران بسیاری وجود دارند که علیرغم آنکه با جدیت تمام به تمرین می‌پردازند و در پایان هم با تنی عرق کرده و بدنی خسته باشگاه را ترک می‌کنند به نتیجه مطلوب خود نمی‌رسند آن‌ها در طول هفته مدت‌زمان فراوانی را به ورزش کردن اختصاص می‌دهند همه‌روزه به باشگاه می‌آیند و تمرینات مختلف خود را از سر می‌گیرندآنها حتی از مکمل‌ها نیز استفاده می‌کنند که اگر طبق اصول و با نظر متخصص مصرف شود کار اشتباهی نیست. اگر وضعیت فعلی را با چند هفته یا چند ماه قبل مقایسه کنند ، نتیجه آن چیزی نیست که انتظارش را می‌کشیدند.

 

 

هدف در بدن‌سازی

درواقع نخستین اشتباه رایج در بدن‌سازی، نداشتنهدفی مشخص و روشن است. برخی مواقع، هدف قابل ‌اندازه‌گیری خواهد بود، مانند اینکه با خودمان پیمان ببندیم تا طی مدت‌زمانی مشخص به حدی از توانایی دست یابیم که بتوانیم بدون توقف،‌ مسافتی حدود ۱۰ کیلومتر را بدویم. هدف، هسته مرکزی آغاز کار شما است که باعث می‌شود در ادامه راه از مسیر اصلی فاصله نگیرید. هدف به روند تمرینات بدن‌سازی نظم و روال خاصی می‌دهد، پس قبل از انجام هر اقدامی، هدف خود را مشخص کنید.

 

ثبت اطلاعات تمرینی

ازجمله اشتباهات رایج در بدن‌سازی، باید به ثبت نکردن تعداد سِت‌ها، سرعت انجام حرکات و میزان وزنه‌هایی که در طول تمرین با آن‌ها سروکار دارید، اشاره کرد. ثبت اطلاعات تمرینی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌راحتی اطلاعات مفید جلسات تمرینی قبلی را استخراج کنید و تا حدودی به آنالیز یا بررسی شرایط خود بپردازید. البته چنین اطلاعاتی می‌تواند برای مربی بدن‌سازی شما نیز بسیار مفید واقع شود تا او بتواند بهترین راهنمایی را در اختیارتان قرار دهد.

 

تغییر برنامه تمرینی

افرادی که در تمرینات خود به نتیجه مطلوب دست پیدا نمی‌کنند، در مقابل پیشنهاد‌هایی که از سوی دیگران مبنی بر تغییر برنامه تمرینی به سمتشان سرازیر می‌شود، هیچ مقاومتی از خود نشان نمی‌دهند. اما این کار یکی از اشتباهات رایج در بدن‌سازی محسوب می‌شود. درواقع نکته حائز اهمیت این است که می‌بایست نسبت به اجرای یک برنامه تمرینی مناسب و دقیق استمرار داشته باشید و هرگز از این مسیر خارج نشوید. یک برنامه تمرینی بدن‌سازی باید حداقل تا چهار هفته به‌طور دقیق و اصولی توسط ورزشکار مورد استفاده قرار بگیرد.

 

اشتباهات رایج بدن‌سازی

افزایش وزنه‌ها در ورزش‌ بدن‌سازی

یکی از اشتباهات رایج در بدن‌سازی، عدم افزایش وزنه‌ها در هر جلسه تمرینی است. اگر می‌خواهید تمرینات شما اثرگذار و روبه‌جلو باشد، باید جلسه به جلسه بر وزن وزنه‌های تمرینی خود بیفزایید. البته سخت‌تر کردن تمرینات، تنها به افزایش وزنه‌ها منتهی نمی‌گردد. بلکه انجام حرکات، با وزنه‌های مشابه روز قبل و افزایش ست‌ها یا حتی تکرارهای بیشتر، باعث پیشرفت ورزشکار خواهد شد.

 

استراحت در ورزش‌ بدن‌سازی

برخی از افرادی که در باشگاه‌های بدن‌سازی به تمرین می‌پردازند، بین ست‌های تمرینی، بیشتر از حد مجاز به خودشان استراحت می‌دهند و بعضی دیگر نیز، تمرینات را پشت سر هم و بدون وقفه انجام داده و به‌هیچ‌عنوان استراحت نمی‌کنند. این موضوع یکی از اشتباهات رایج در بدن‌سازی است که به‌شدت هم توسط افراد مختلف انجام می‌شود. به همین منظور باید در بین ست‌ها به مقدار اصولی و مطلوب استراحت کنید تا زحماتتان در طول تمرین بر باد نرود.

 

گذراندن زمان در باشگاه

از دیگر اشتباهات رایج در بدن‌سازی، می‌بایست به گذراندن بیش‌ازحد زمان در باشگاه‌ها اشاره کنیم. امروزه برای بسیاری از ورزشکاران این‌گونه جا افتاده است که هر چه زمان بیشتری را در باشگاه سپری کنند و تمرینات بیشتری انجام دهند، زودتر به نتیجه دلخواه دست می‌یابند. این عمل به‌غیراز ایجاد ضعف، آسیب‌دیدگی، خستگی و بی اشتیاقی هیچ تأثیر دیگری در فرد باقی نمی‌گذارد. مدت‌زمان ایدئال برای تمرین (البته پس از گرم کردن) بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است.

 

داشتن همراه یا مراقب

برخی از ورزشکاران بر این باورند که استفاده از یک همراه یا به‌اصطلاح حریف تمرینی، نشانه ضعف یا عدم اعتمادبه‌نفس است که این تفکر کاملاً بی‌اساس و نادرست خواهد بود. داشتن کمک یا همراه علاوه بر ایجاد انگیزه، در بسیاری موارد از بروز آسیب‌دیدگی جلوگیری کرده و تأثیر بسزایی در پیشرفت سریع و روبه‌جلوی فرد دارد. پس در هنگام انجام حرکاتی مانند پرس سینه، حتماً خجالت را کنار بگذارید و از یک فرد مناسب در انجام حرکاتتان کمک بگیرید.

اشتباهات رایج بدن‌سازی

 

فرم صحیح در حرکات

عدم انجام صحیح حرکات و همچنین نداشتن فرم یا حالت مناسب و اصولی در هنگام تمرین و وزنه زدن یکی از رایج‌ترین اشتباهات در بدن‌سازی به شمار می‌رود. شما برای پیشرفت، باید در هنگام انجام حرکات، فرمی ایدئال و صحیح داشته باشید، زیرا این امر به شما کمک می‌کند تا در هر حرکت تمرینی، دقیقاً عضلات مخصوص به همان حرکت درگیر شوند و از فشار آمدن به دیگر بخش‌های بدن ازجمله مفاصل جلوگیری شود.

 

تمرکز روی تمام عضلات

اگر شما در تمریناتتان تنها بر روی عضلات قوی خود تمرکز دارید و از تحریک یا تقویت عضلات ضعیف‌تر خودداری می‌کنید، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. خیلی از ورزشکاران تنها حرکاتی را در بدن‌سازی انجام می‌دهند که در آن احساس قدرت می‌کنند. به‌این‌ترتیب، عضلات ضعیف‌تر بدن درگیر نمی‌‌شوند و ناتوان باقی می‌مانند. درصورتی‌که اگر این‌گونه عضلات را در هنگام تمرین درگیر کنید و همچنین تمریناتی مخصوص برای بهتر شدنشان انجام دهید، این عضلات ضعیف به‌سرعت رشد کرده و قوی خواهند شد.

 

اشتباهات رایج در  تمرین‌های بدن‌سازی

بدن‌سازی یکی از ورزش‌هایی است که همه افراد (هم مردان و هم بانوان)‌ می‌توانند به آن مشغول شده و سلامت فیزیکی و بالأخص روحی خود را به حد مطلوب و ایدئال برسانند. البته افراد، با اهداف گوناگون و متفاوتی به این راه قدم می‌گذارند، حال هدف هر چه باشد، می‌بایست این مسیر به درست‌ترین شکل ممکن سپری شود. برای تحقق این امر، بهتر است با رعایت تمامی جوانب و عدم ارتکاب به اشتباهات رایج در بدن‌سازی و همچنین کمک گرفتن از یک مربی کاردان و باتجربه،‌ مسیر پیشرفت را برای خود هموار سازید. البته در پایان باید به این نکته نیز اشاره کنیم که هرگز در طول تمرینات انگیزه، تلاش و درنهایت هدف خود را فراموش نکنید و همواره در بهترین شرایط ممکن و با بیشترین انرژی به تمرینات بدن‌سازی بپردازید.

اشتباهات رایج بدن‌سازی

 

 


برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

 

منابع

http://mojkhorshid.com

http://www.alamto.com

http://www.elmevarzesh.com

http://www.asriran.com

https://parsb.com

https://mag.nasleahan.com

https://mokamelhaa.ir

http://www.fitnessandpower.com

http://www.fitnessandpower.com

 

تصاویر

https://ariixproducts.com

http://www.profilesrotoruagym.co.nz

http://www.realmuscleforum.com

http://www.fitnessandpower.com

 

 

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *