نورپردازی نمای ساختمان - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی بخش‌‌های مختلف ساختمان، بخش مهمی از طراحی یک بنا محسوب می‌‌شود. امروزه نورپردازی نمای  بیرونی ساختمان نیز، یکی از نکات مورد توجه طراحان، مردم، و … است. نورپردازی نما از با اهمیت‌ترین قسمت‌های طراحی است که به ساختمان جلوه می‌بخشد.

 

نورپردازی نمای ساختمان

چرا که آن چیزی که از بیرون یک ساختمان دیده می‌‌شود، نمای آن خواهد بود. شاید یک ساختمان در ساعاتی از روز بسیار زیبا به نظر برسد، اما اگر نمای بیرونی آن فاقد هر گونه نور باشد، بعد از غروب آفتاب هیچ فردی متوجه زیبایی این بنا نمی‌‌شود. در گذشته نورپردازی نما، تنها در ابنیه تاریخی، مجسمه‌‌های بزرگ و … کاربرد داشت، اما در حال حاضر، سازندگان و طراحان خانه، توجه ویژه‌‌ای به نورپردازی نمای ساختمان دارند.

به همین دلیب ساختمان‌‌های نورپردازی شده در سطح شهرها، روزانه در حال افزایش هستند. توجه به مقوله نورپردازی نمای ساختمان هم‌‌اکنون در سراسر دنیا از جایگاه ویژه‌‌ای برخوردار است، چرا که این امر به زیبا شدن ظاهر شهر نیز کمک شایانی می‌‌کند. نورپردازی نمای ساختمان می‌‌تواند در هنگام تاریکی هوا، حس زنده بودن و شادابی را به ساختمان ببخشد و نقاط مثبت بنا را به شکل ویژه‌‌ای به نمایش بگذارد.

اما این نورپردازی چگونه باید انجام گیرد تا ساختمان را زیبا نشان دهد؟ نورپردازی صحیح نمای ساختمان، مانند هر نقطه دیگری از خانه، نیازمند رعایت نکات و اصولی خاص است. در این مقاله به بررسی اصول و قواعد نورپردازی صحیح و عوامل مؤثر بر نورپردازی نمای ساختمان می‌‌پردازیم.

 

تاریخچه نورپردازی ساختمان

شرکت جنرال الکتریک که یکی از مؤسسان آن توماس ادیسون مشهور بود، پس از جنگ جهانی اول با ارائه یک بروشور که در آن قصد تبلیغ محصولات خود را داشت، به نکته‌‌ای جالب اشاره کرد: نور مناسب می‌‌تواند خصوصیات یک بنا یا ساختمان را با زیبایی و عظمت بیشتری به نمایش بگذارد.

طبق شواهد، این ایده اولین بار در سال ۱۹۳۰ در منهتن آمریکا شکل واقعیت به خود گرفت و به مرور در دیگر نقاط جهان ترویج پیدا کرد. از این رو بعدها به منهتن، لقب شهر نورانی نیز داده شد. هنر نورپردازی در اروپا به علل مختلفی همچون رشد وسیع تولید الکتریسته و هماهنگی با مُد، توسعه یافت. در اروپا به ظرافت و زیبایی این امر توجه بیشتری می‌‌شد، چرا که ساختمان‌‌های تاریخی و تمدن دیرینه‌‌ای در این قاره وجود داشت. بعدها با تأسیس انجمن نورپردازی، این هنر، شکل جدی‌‌تری به خود گرفت. امروزه نورپردازی نمای ساختمان، یکی از بخش‌‌های مهم در طراحی ساختمان به شمار می‌‌رود.

 

نورپردازی نمای ساختمان

به طور کلی، به علم و هنر استفاده از روشنایی طبیعی یا مصنوعی برای نمایش دادن و جلوه بخشیدن به مکان یا جسمی برای چشم انسان را، نورپردازی نما می‌‌گویند. نورپردازی نما از دو اصل اساسی زیبایی و کاربرد تشکیل می‌‌شود. از این رو در مقوله نورپردازی نما علاوه بر زیباتر جلوه دادن ظاهر بیرونی، باید کاربرد نور نیز در نظر گرفته شود.

منظور از کاربرد نور، می‌‌تواند محل صحیح استفاده نور در نما باشد. در نورپردازی نمای ساختمان، معمولاً نباید تمام نما به وسیله نور روشن شود، چرا که باعث عدم هماهنگی نور و ساختمان می‌‌گردد. روشن کردن کلی نما، عموماً برای نشان دادن بناها و مجسمه‌‌های تاریخی به کار می‌‌رود.

 

مزایای نورپردازی صحیح در نمای ساختمان

نورپردازی صحیح نمای یک ساختمان می‌‌تواند، کیفیت یک ساختمان را بیشتر به نمایش گذاشته و برخی عناصر در نما و محوطه بیرونی را به شکلی ویژه متمایز کند. همچنین درجه و ارزش ساختمان را بالا برده و توجه افراد را به زیبایی ساختمان معطوف می‌‌کند.

این نورپردازی می‌‌تواند با روشنایی سایر ساختمان‌‌های هم‌‌جوار هماهنگ شده تا موجب زیبایی هر چه بیشتر فضای شهری گردد. نورپردازی صحیح در مکان‌‌های عمومی نیز، موزه‌‌ها، ساختمان‌‌های عمومی و … باعث افزایش رغبت و میل افراد به بازدید از این مکان‌‌ها می‌‌شود.

 

 

انواع نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی ساختمان می‌‌تواند به وسیله پروژکتور، چراغ‌‌های ال‌‌ای‌‌دی (LED) و … انجام گیرد که بسته به نوع ساختمان و سلایق افراد متفاوت است. برای مثال، نورپردازی نمای ساختمان‌‌ها و بناهای سنگی و بتنی با استفاده از پروژکتور صورت می‌‌گیرد. به طور کلی نورپردازی نمای ساختمان، به شکل‌‌ها و روش‌‌های گوناگونی انجام می‌‌شود که در این قسمت برخی از انواع آن را بررسی می‌‌کنیم.

 

نورپردازی کامل نمای ساختمان

همان‌‌طور که اشاره شد، این روش معمولاً در ساختمان‌‌های تاریخی، فرهنگی و مجسمه‌‌ها اعمال می‌‌شود. چرا که نمای کلی را بدون هرگونه اغراق به نمایش می‌‌گذارد. این عمل معمولاً با پروژکتورهایی که در پیرامون بنا قرار می‌‌گیرند، انجام می‌‌شود. به دلیل عبور نور از شیشه‌‌های بنا در نورپردازی کامل ساختمان، این روش برای هتل‌‌ها، اماکن اداری و مسکونی مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرد.

 

نورپردازی‌‌ نقطه‌‌ای، منطقه‌‌ای یا تأکیدی

این نورپردازی یکی از پرکاربردی‌‌ترین انواع نورپردازی است که بر تأثیرگذاری نقش‌‌های ماندگار تأکید دارد. در این روش، یک یا چند جنبه از بنا با تاباندن نور بیشتر به آن نواحی، به نمایش گذاشته می‌‌شوند تا توجه بینده به آن نقاط معطوف شده و تصویری ماندگار در ذهن فرد ثبت گردد. پنجره‌‌ها، ستون‌‌ها، بالکن‌‌ها و … از جمله نقاطی هستند که می‌‌توان با تابش نور منطقه‌‌ای بر آن‌‌ها یک نمای کلی از هماهنگی بنا را به نمایش گذاشت.

برای مثال نمایش ستون می‌‌تواند برافراشتگی و استواری بنا را نشان دهد. این روش معمولاً به وسیله لامپ‌‌های «LED» اجرا می‌‌شود اما به علت توان کم این لامپ‌‌ها از وال‌‌واشر نیز استفاده می‌‌شود. وال‌‌واشر یک وسیله نورپردازی است که از قرار گرفتن چندین لامپ «LED» در کنار هم به وجود می‌‌آید.

 

 

 

نورپردازی پر زرق و برق

این نوع نورپردازی مناسب ساختمان‌‌های تجاری، تفریحی، مراکز خرید و … هستند. چرا که این اماکن می‌‌بایست از سایر ساختمان‌‌ها متمایز به نظر برسند یا به عبارتی جلب توجه کنند. در برخی از فضاهای شهری مانند پل‌‌ها و محل تقاطع اتوبان‌‌ها نیز از این روش استفاده می‌‌کنند. در این روش از انواع لامپ‌‌های «LED» و پروژکتورها استفاده می‌‌شود. اما طراحی نورپردازی در این روش مستلزم دقت و توجهی ویژه خواهد بود، چرا که ممکن است شلوغی رنگ‌‌ها موجب زنندگی نمای ساختمان گردد.

 

نورپردازی پس‌‌زمینه

این روش در واقع یک روش هنری برای جدا کردن ساختمان از محیط اطراف است . در این روش با نورپردازی قسمتی از بنا و نورپردازی پس‌‌زمینه، تصویر ساختمان از محیط اطراف جدا شده و مانند یک سایه از دور به نظر می‌‌رسد.

 

نورپردازی با نئون انعطاف‌‌پذیر

روش دیگری از نورپردازی وجود دارد که با ریسه‌‌های «LED» پلاستیکی و ضد آب یا لامپ‌‌های نئونی، اجرا می‌‌شود. در این روش، مرز‌‌های مختلف بنا را با این ریسه‌‌ها روشن می‌‌کنند که با این کار ساختمان از فواصل دور شبیه یک طرح سه‌‌بعدی به نظر می‌‌رسد.

 

 

نکاتی مهم در نورپردازی نما ساختمان

برای نورپردازی صحیح نمای ساختمان، رعایت برخی نکات ضروری بوده که در این بخش به بررسی آن‌‌ها می‌‌پردازیم.

 1. نورپردازی نمای ساختمان باید به گونه‌‌ای باشد که وارد سالن داخلی نشود تا در زیبایی و هماهنگی فضای داخلی سالن اشکالی ایجاد نشود. می‌‌توان برای جلوگیری از این امر از پرده‌‌های ضخیم نیز استفاده کرد.
 2. نورپردازی به روش‌‌های مختلفی انجام می‌‌شود. یکی از روش‌‌های نورپردازی، روشنایی از زمین است که چراغ‌‌ها در زمین یا تراس قرار گرفته و نور را به سمت بالا می‌‌تابانند. لامپ‌‌ها در این روش می‌‌بایست توان بالایی داشته تا قسمت‌‌های فوقانی ساختمان را روشن کنند. در روش دیگر چراغ‌‌ها را بر روی دیوارهای جلویی ساختمان نصب کرده که این چراغ‌‌ها باریکه‌‌ای از نور را ساطع می‌‌کنند و باعث روشن شدن قسمت‌‌هایی از ساختمان می‌‌شوند.
 3. نورپردازی منطقه‌‌ای به مراتب به صرفه‌‌تر و منطقی‌‌تر از نورپردازی کلی نمای ساختمان است. چرا که نورپردازی کل ساختمان یقیناً مصرف برق بیشتری را به همراه دارد.
 4. معماری نما، تأثیر ویژه‌‌ای بر نوع نورپردازی خواهد داشت. برای مثال اگر ساختمان پنجره‌‌هایی معمولی دارد. می‌‌توان با استفاده از لامپ‌‌های «LED» ظاهری جالب به پنجره بخشید.
 5. ورودی ساختمان یکی از مهم‌‌ترین قسمت‌‌های بنا محسوب می‌‌شود. نورپردازی این قسمت باید به گونه‌‌ای باشد که مانند زمانی که در روز، زیبا به نظر می‌‌رسد، در شب نیز مورد توجه قرار گیرد. پنجره‌‌ها نیز دارای اهمیت فراوانی بوده که در برخی موارد نورپردازی شده و یا در بعضی موارد فضای خالی داشته که موجب فرار نور می‌‌شوند.
 6. در نورپردازی نمای ساختمان، المان، نماد نشان و … موجود در یک بنا می‌‌بایست شاخص‌‌تر از قسمت‌‌های دیگر به نظر برسد.
 7. مصالح به کار رفته در ساخت نما نیز در نوع نورپردازی مؤثر است. برای مثال چیدمان آجر‌‌ها و فضاهای پر و خالی بین آن‌‌ها در پراکندگی نور تأثیر دارد.
 8. می‌‌توان در یک بنا از منابع مختلف نوری استفاده کرد. برای مثال در یک قسمت از نور خطی و در قسمت دیگر از منبع نور نقطه‌‌ای بهره برد.
 9. رنگ‌‌ها نیز در نورپردازی بسیار اهمیت دارند. استفاده از رنگ‌‌های سنگین که نشان‌‌دهنده پایداری، شکوه و بزرگی هستند، مثل رنگ‌‌های کرم، سفید و … در نورپردازی نمای ساختمان توصیه می‌‌شود. استفاده از رنگ‌‌های سرد، موجب انتقال حس شکوه و زیبایی نمی‌‌شوند و بهتر است از رنگ‌‌های گرم در نورپردازی نما استفاده شود.
 10. نورپردازی ستون‌‌ها و خطوط عمودی باعث زیبایی ساختمان می‌‌شود. همچنین می‌‌بایست به برجستگی‌‌های نمای ساختمان مانند گنبدها، برجک‌‌ها، بادبانی‌‌ها و …. توجه داشت و آن‌‌ها را با نور مناسب به نمایش گذاشت.
 11. نوع کاربری ساختمان در نورپردازی ساختمان تأثیر چشمگیری خواهد داشت. برای مثال در نورپردازی ساختمان‌‌های اداری می‌‌بایست ساده و سنگین عمل کرد اما اگر هدف نورپردازی نما، یک ساختمان مربوط به کودکان باشد، رنگ‌‌های مورد استفاده می‌‌بایست تنوع و جذابیت بیشتری را در بر گیرند.

 

 

نورپردازی نما

همان طور که اشاره شد، نورپردازی نمای ساختمان، موجب ایجاد فضایی زنده شده و نمای مکانی شاد و سرزنده را به نمایش می‌‌گذارد. امروزه پیشرفت تکنولوژی، نورپردازی نمای ساختمان را دچار تحولاتی کرده است. لوازم نورپردازی هوشمند امروزی دارای قابلیت کنترل از راه دور بوده و می‌‌توان به وسیله ریموت کنترل زاویه تابش نور و حتی رنگ نورپردازی را تغییر داد.

در انتخاب نورپردازی برای نمای ساختمان توجه به نکات دیگری اعم از چگونگی سرویس قطعات نورپردازی، ایمنی، مقاومت در برابر عوامل محیطی، تجهیزات مورد نیاز، مقاومت در برابر آب و شستشو، تغییرات دما، قابلیت تنظیم زاویه و چرخش و … نیز ضروری است. همچنین باید به این نکته توجه داشت که بهره‌‌مندی از لوازم استاندارد به منظور جلوگیری از هزینه‌‌های گزاف اضافی مؤثر بوده و برای نصب این تجهیزات می‌‌بایست به متخصصین و کارفرمایان مجرب مراجعه کرد.

 


*برای ارائه خدمات ساخت و ساز و یا درخواست خدمات ساخت و ساز به سایت زیر مراجعه کنید.*

*ساخت و ساز – سرویس اول*


 

 

منابع

http://fa.ecowat.ir

http://www.lominex.com

http://rge.ir

https://www.chidaneh.com

https://www.chidaneh.com

https://www.chidaneh.com

https://www.chidaneh.com

https://www.chidaneh.com

http://www.otag.ir

http://www.beautyhome.ir

http://www.7ir.co

http://namatex.com

http://www.ssco.tv

 

 

تصاویر

https://wallpapersafari.com

https://www.kojaro.com

http://aahanaledlights.com

https://www.mosafer.co

http://nbgledlighting.com

http://www.dom-stroy.biz

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *