نورپردازی ساختمان - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

نورپردازی ساختمان

نورپردازی داخلی ساختمان به روش‌‌های مختلفی انجام می‌‌گیرد تا هم روشنایی کافی و مورد نیاز تأمین شده و هم جلوه‌‌هایی زیبا خلق شوند. نورپردازی داخلی صحیح، به محیط خانه روح می‌‌بخشد و باعث به وجود آمدن حس آرامش در افراد می‌‌شود.

 

 

نورپردازی یکی از گزینه‌هایی است که می‌‌توان در طراحی و زیباسازی ساختمان‌‌ها استفاده کرد. امروزه نورپردازی نقش پُررنگی در ساخت و طراحی ساختمان‌‌ها پیدا کرده و تقریباً کمتر بنایی را می‌‌توان یافت که فاقد نورپردازی باشد. نورپردازی به روش‌‌های مختلف و برای قسمت‌‌های متفاوت یک ساختمان به کار می‌‌رود، از فضاهای داخلی و محیط‌‌های خصوصی گرفته تا فضای بیرونی و نمای ساختمان. نورپردازی در ساختمان یکی از فاکتورهای مهم آرامش ذهنی و حظ بصری است که هم از لحاظ زیبایی‌‌شناسی و هم از لحاظ روانشناسی، تأثیرات مثبتی بر روحیه افراد خواهد داشت. در این مقاله با نگاهی اجمالی به مقوله نورپردازی در ساختمان و اصول و روش‌‌های آن می‌‌پردازیم.

 

 

 

نورپردازی

نورپردازی دانش و هنری است که برای استفاده آگاهانه از نور در جهت نمایان ساختن وجهه و ماهیت یک جسم یا شیء به کار می‌‌رود. در واقع نورپردازی عملی است که با کمک نور، ویژگی‌‌های خاصی از یک جسم را در چشم و ذهن بیننده برجسته می‌‌سازد و از این طریق مقصودی خاص را دنبال می‌‌کند، حال القای حس آرامش یا هیجان باشد یا خلق جاذبه‌‌های گردشگری. منبع اصلی نورپردازی می‌‌توانند به وسیله نور طبیعی یا نور مصنوعی (مانند لامپ) تأمین شود.

 

تفاوت روشنایی با نورپردازی

کاربرد نور با دو دیدگاه بسیار مهم معرفی می‌‌شود که «روشنایی» و «نورپردازی» نام دارند. اصولاً روشنایی در مناطق و مکان‌‌هایی به کار می‌‌رود که قصد داریم تا حد قابل قبولی سایه‌‌ها را کم‌‌رنگ و وضوح تصویر اجسام را بیشتر کنیم. می‌‌توان گفت روشنایی زمانی استفاده می‌‌شود که نیاز به رعایت استانداردهای اولیه «میدان دید» داریم. استفاده از نور در جاده‌‌ها مثال خوبی برای مفهوم روشنایی است.

اما نورپردازی جنبه هنر و معماری نور را به تصویر می‌‌کشد و زمانی معنا پیدا می‌‌کند که روشنایی تا حدی صورت گرفته و اکنون نیاز به برجسته‌‌سازی و بزرگ‌‌نمایی یک ویژگی یا یک صحنه خاص داریم. برای درک راحت‌‌تر این موضوع می‌‌توانید نورپردازی یک فروشگاه جواهرات را با یک فروشگاه البسه یا یک فروشگاه مواد خوراکی مقایسه کنید، قطعاً موارد مهمی دست‌‌گیرتان خواهد شد. در نگاه کلی روشنایی مربوط به محدوده «دیدن» و نورپردازی مربوط به «لذت از دیدن» می‌‌شود.

 

 

نورپردازی ساختمان

نورپردازی ساختمان یا به طور کلی بنا، یعنی بکارگیری نور در جهت ایجاد محیطی مطلوب و القای حسی خاص به بیننده. نورپردازی در بعضی موارد حس شکوه و زیبایی را دو چندان می‌‌کند و در بعضی موارد برای ایجاد حس آرامش و محیطی امن (از لحاظ روانی) استفاده می‌‌شود. به عنوان مثال در ساختمان‌‌ها نوع نورپردازی اتاق پذیرایی با نوع نورپردازی اتاق خواب می‌‌بایست متفاوت باشد! زیبایی و کاربرد، دو رکن اصلی نورپردازی در ساختمان هستند که به وسیله جنبه هنری مهندسی نور، تحقق می‌‌یابند. به طور کلی در نورپردازی ساختمان سه قسم نور استفاده می‌‌شوند:

 

پروژکتور

برای روشن کردن بخش وسیعی از نما بخصوص سازه‌‌های بتنی و سنگی

 

نور دکوراتیو

برای روشن ساختن و تمرکز نور بر بخش کوچکی از بنا

 

نور رنگی

بکارگیری لامپ‌‌های رنگی مانند LEDها (البته نیازمند علم و دانش کافی است و استفاده نادرست، اثر منفی بر زیبایی ساختمان خواهد داشت.)

 

 

هدف استفاده از نور و نورپردازی در ساختمان

هم‌‌خوانی و هماهنگی نور با سایر المان‌‌های یک ساختمان، نتیجه نورپردازیِ صحیح است. در واقع یعنی برای منظوری خاص اقدام به نورپردازی و معماری نور می‌‌کنیم؛ برای خلق محیطی جدید، برای القای حسی نو. اما به طور کلی به چه هدفی از نور بهره می‌‌گیریم؟ دلایلی که در ادامه آمده بخش‌‌هایی کلی از اهداف استفاده از نور است:

 1. تأمین روشنایی بخش‌‌های مختلف خانه برای انجام کارهایی از قبیل خواندن، نوشتن، آشپزی و …
 2. خلق جلوه‌‌های زیبایی‌‌شناسی در سالن‌‌های نمایش، تئاتر، موسیقی و به طور کلی سالن‌‌های مربوط به ارائه آثار هنری
 3. ایجاد محیطی راحت و امن و القای حس آرامش در افراد

 

ولی امروزه با توجه به افزایش ساختمان‌‌سازی و به تبع آن ازدیاد طراحان ساختمانی، نورپردازی نیز به امری جدی و غیر قابل اغماض تبدیل شده و به عنوان یکی از اصلی‌‌ترین گزینه‌‌های طراحان و معماران ساختمانی به شمار می‌‌رود. نورپردازی ساختمان به طور کلی به چند دلیل به کار می‌‌رود که عبارتند از:

 1. افزایش شکوه و زیبایی ساختمان
 2. ایجاد محیطی امن و مطلوب برای سکونت افراد
 3. بهتر دیده شدن مؤلفه‌‌های معماری ساختمان و برجسته کردن جزئیات و ریزه‌‌کاری‌‌های بنا

 

 

انواع نورپردازی (بر اساس منابع نور و دسته‌‌بندی‌‌های آن‌‌ها)

برای طراحی یک نورپردازی خوب و متناسب با محیط، می‌‌بایست با یک سری اصول و قواعد اولیه آشنا شویم تا نسبت به منبع نور، زاویه تابش نور، نقطه کانونی، پخش نور و مفاهیمی از این قبیل آگاهی پیدا کنیم. درک این مفاهیم به ما کمک می‌‌کند تا تفاوت نور مستقیم و غیر مستقیم را تشخیص دهیم و نور را در جای مناسب و به شیوه‌‌ای صحیح به کار بگیریم تا نتیجه نهایی نورپردازی، مطلوب‌‌تر و مؤثرتر جلوه کند. بر همین اساس انواع کلی نورپردازی را بر مبنای زاویه تابش نور به سه دسته تقسیم می‌‌کنند:

 

نورپردازی کلی

نور کلی بر روی یک شعاع خاص متمرکز نیست و منبع مشخصی نیز ندارد. نورپردازی کلی یعنی نور بدون جهت‌‌دهی و قرار گرفتن بر روی یک راستای مشخص و همچنین بدون هیچ مانعی، در تمام زوایا و راستاها می‌‌تابد. از خصوصیات این روش، وجود سایه‌‌های روشن و شفاف است.

 

نورپردازی جهت‌‌دار

نور جهت‌‌دار توسط هر نوع نورافکن یا منبع نور، در جهت و راستایی خاص منعکس می‌‌شود. این نوع از نورپردازی شعاع، زاویه تابش و جهت‌‌دهی تعریف‌‌شده‌‌ای دارد. نورپردازی جهت‌‌دار در نمای ساختمان‌‌ها بسیار زیاد استفاده می‌‌شود.

 

نورپردازی انعکاسی

انعکاسی به شیوه‌‌ای از نورپردازی اطلاق می‌‌شود که نور توسط یک جسم یا شیء مانند دیوار، سقف و … منعکس شده و به صورت غیر مستقیم محیط را روشن می‌‌سازد. در واقع نور مستقیم از یک منبع مشخص به یک جسم می‌‌تابد، نور منعکس شده از آن جسم به صورت غیر مستقیم جهت‌‌دهی شده و یک سطح دیگر را پوشش می‌‌دهد. این نوع از نور ملایم بوده و آرامش خاصی را القا می‌‌کند.

 

 

انواع نورپردازی ساختمان

نورپردازی ساختمان از یک جهت به زیباسازی محیط و فضای اطراف می‌‌انجامد و از طرف دیگر باعث برجسته شدن زیبایی‌‌ها و ویژگی‌‌های لوازم و اجسام می‌‌شود. نورپردازی مناسب، نقش کلیدی در طراحی یک ساختمان ایفا می‌‌کند که هم به لحاظ روانشناسی و هم به لحاظ زیبایی‌‌شناسی، تأثیرات عمده‌‌ای بر سلامت روح و روان خواهد داشت. نورپردازی در ساختمان اصولاً به دو بخش کلی تقسیم می‌‌شود:

 1. نورپردازی داخلی
 2. نورپردازی بخش‌‌های بیرون

معنای نورپردازی داخلی ساختمان کاملاً واضح و آشکار است ولی نورپردازی بخش‌‌های بیرونی، خود به دو بخش «نورپردازی نما» و «نورپردازی محوطه یا فضای بیرونی» تقسیم می‌‌شود. در ادامه شرح کوتاهی بر این بخش‌‌ها خواهیم داشت.

 

نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی ساختمان به روش‌‌های مختلفی انجام می‌‌گیرد تا هم روشنایی کافی و مورد نیاز تأمین شده و هم جلوه‌‌هایی زیبا خلق شوند. نورپردازی داخلی صحیح، به محیط خانه روح می‌‌بخشد و باعث به وجود آمدن حس آرامش در افراد می‌‌شود.

 

نورپردازی نما

نورپردازی نما مربوط به نمای بیرونی ساختمان می‌‌شود که نقش بسیار کلیدی در زیبایی بنا ایفا می‌‌کند. در نورپردازی نما باید به مواردی مانند خطوط عمودی و افقی ساختمان، انتخاب رنگ نور مناسب، عدم مزاحمت نورپردازی برای داخل ساختمان و … دقت کرد. نورپردازی نما معمولاً به شیوه‌‌ای انجام می‌‌گیرد که منبع نور از دید پنهان باشد و شعاع و زاویه تابش نور، جلوه‌‌های ساختمان را دوچندان کند.

 

نورپردازی فضای بیرونی

فضای بیرونی یا محوطه ساختمان، در کنار زیبایی‌‌های بصری، به حس امنیت و تسلط بر قلمرو نیز احتیاج دارد که این موارد از طریق نورپردازی صحیح امکان‌‌پذیر است. برای انتخاب نورپردازی مناسب با فضای خارجی خانه می‌‌توان به نورپردازی پارک‌‌ها دقت کرد و از آن‌‌ها الهام گرفت. نورهای غیر مستقیم و انعکاسی و در بعضی موارد نورهای کلی و مستقیم می‌‌بایست به شیوه‌‌ای به کار گرفته شوند که باعث بزرگ‌‌تر جلوه کردن محیط نیز بشوند.

 

اصول نورپردازی ساختمان

قطعاً موضوع نورپردازی در ساختمان از نگاه یک فرد عادی با نگاه یک طراح و معمار، متفاوت خواهد بود. یک طراح میزان ارتباط رنگ و نور را با ویژگی‌‌های مورد نیاز ساختمان و روحیات افراد بررسی می‌‌کند. نورپردازی صحیح و به‌‌جا، از اصول و قواعدی پیروی می‌‌کند که به برخی از آن‌‌ها خواهیم پرداخت:

 1. دقت به رنگ و شدت نورها به جهت تأثیر بر روحیات، از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است.
 2. منابع نور باید به شیوه‌‌ای نصب و طراحی شوند که نور به داخل ساختمان نفوذ نکند و باعث ایجاد مزاحمت برای افراد نشود.
 3. منبع نور باید از دید پنهان باشد.
 4. هماهنگی و سنخیت داشتن رنگ نورها با رنگ ساختمان
 5. دقت به خطوط و عناصر ساختمان و مد نظر قرار دادن تأکید بر ویژگی و نقطه‌‌ای خاص

 

روش‌‌های مختلف نورپردازی

بسته به نوع ساخت و طراحی ساختمان‌‌ها، روش‌‌های نورپردازی مختلفی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. سه مورد از این روش‌‌ها که بیشتر عمومیت دارند و محبوبیت زیادی بین طراحان و مهندسان پیدا کرده‌‌اند در زیر معرفی می‌‌شوند:

نورپردازی خشن

نورپردازی خشن زمانی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که قصد داریم عناصر معماری نمای ساختمان مورد توجه قرار گیرند و بافت‌‌های کوچک و ریزه‌‌کاری‌‌های سطوح، به خوبی جلوه کنند. اما این روش یک عیب بزرگ هم دارد؛ ادوات و لوازم نورپردازی به اجبار و از جهت نزدیکی به سوژه و تمرکز بر ریزه‌‌کاری‌‌ها، بر روی همان سطحی نصب می‌‌شوند که نیاز به تابش نور دارد.

 

نورپردازی یکدست

در این روش یک گوشه ساختمان که به سایر قسمت‌‌های نمای بیرونی دید دارد را انتخاب می‌‌کنند و منبع نور را در همین قسمت قرار می‌‌دهند تا نوری ملایم و یکنواخت، سطح وسیعی از بنا را پوشش دهد.

 

نورپردازی از داخل و بیرون

امروزه ساختمان‌‌ها را از داخل بنا نیز نورپردازی می‌‌کنند به این صورت که در پنجره‌‌های نما، نورهای آسمان‌‌تاب نصب کرده و حجم خاصی به نمای ساختمان می‌‌بخشند. در بعضی موارد از لامپ‌‌های نئون لوله‌‌ای و نورهای ریسه‌‌ای نیز بهره می‌‌گیرند که خطوط ساختمان را به شکل زیبایی نشان می‌‌دهد.

 

نکاتی برای نورپردازی ساختمان

در این قسمت سعی داریم نکاتی کاربردی در مورد نورپردازی فضای داخلی ساختمان بیان کنیم تا به وسیله آن‌‌ها بتوانید زیبایی‌‌های منزلتان را دوچندان کنید و همچنین مقداری بر آسایش و آرامش خانه خود بیافزایید:

 1. با قرار دادن یک آباژور در کنار تلویزیون، تفاوت سطح نور در اطراف آن را کاهش دهید.
 2. برای مطالعه، نوری مناسب در سمت چپ یا راست خود قرار دهید.
 3. از نورهای جذاب در کنار رنگ‌‌بندی‌‌های گرم استفاده کنید. (لامپ‌‌های رشته‌‌ای LED پیشنهاد می‌‌شوند.)
 4. در روشویی از نور کافی بهره بگیرید و در دو طرف آیینه، لامپ‌‌هایی با روشنایی مناسب قرار دهید.
 5. با استفاده از نورهای مخفی و غیر مستقیم، کمی چاشنی رُمانتیک به فضا ببخشید.

 

 

نورپردازی ساختمان

در این مقاله با مفهوم کلی نورپردازی در ساختمان و اصول و انواع آن آشنا شدیم ولی بهتر است که قبل از طراحی و اجرای نورپردازی، مواردی را مد نظر قرار دهید. همیشه به نورهای طبیعی و میزان نورگیر بودن و روشنایی فضای خانه دقت کنید و سعی کنید از نورهای طبیعی بیشتر بهره بگیرید که انرژی مثبت مضاعفی را به افراد القا خواهند کرد. ویژگی‌‌ها، ماهیت و ارزش بنا را در نظر بگیرید و نورها را بر اساس آن طراحی کنید. به عناصر و ریزه‌‌کاری‌‌ها دقت کنید و با نوردهی مناسب، به آن‌‌ها هویت ببخشید. نور و رنگ متناسب با ساختمان انتخاب کنید و منابع نور را در جای مناسب قرار دهید تا زیبایی‌‌های بنا دوچندان شود.

 


*برای ارائه خدمات دکوراسیون و یا درخواست خدمات دکوراسیون به سایت زیر مراجعه کنید.*

*دکوراسیون – سرویس اول*


 

منابع

http://www.beautyhome.ir

http://paknama-sh.ir

www.lominex.com/

http://arkanarzesh.com/

http://fa.ecowat.ir

https://www.chidaneh.com

https://iranarchitects.com

http://namatex.com

http://www.lominex.com

http://fa.ecowat.ir

https://www.chidaneh.com

http://www.iran-lighting.com

http://www.iran-lighting.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *