نصب دیوارپوش - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

نصب دیوارپوش

دیوارپوش‌ها ازجمله تجهیزاتی هستند که برای زیباسازی دیوارهای یک ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌مرورزمان دیوارهای خانه شما ظاهر خوب خود را از دست بدهند و شما بخواهید با نصب دیوارپوش زیبایی آن‌ها را احیا کنید. اگر به دنبال آشنایی با شیوه نصب دیوارپوش هستید همراه ما باشید. در این مقاله مطالبی را در رابطه با نحوه نصب دیوارپوش بیان می‌کنیم.

نصب دیوارپوش

نصب دیوار پوش

نصب دیوار پوش بر روی دیوارهای قدیمی یک خانه نمای مناسبی را به وجود خواهد آورد. دیوار پوش‌ها ازنظر جنس و ظاهر دارای انواع متفاوتی هستند. به همین دلیل شما باید در هنگام انتخاب دیوار پوش به مسائلی نظیر سازگاری دیوار پوش با دما و میزان رطوبت محیط توجه داشته باشید.

پس‌از انتخاب دیوار پوش باید ابزارهای موردنیاز برای نصب آن نظیر نوار متر، چکش، چسب، قیچی، دریل و … را مهیا کنید. در ادامه برای نصب دیوار پوش می‌توانید مطابق مراحل زیر عمل کنید.

نصب دیوارپوش

 

۱- تخمین میزان مصالح موردنیاز جهت نصب دیوارپوش

دیوار پوش‌ها به دو شکل ورقه‌ای و تخته‌ای وجود دارند که دیوار پوش‌های ورقه‌ای را راحت‌تر از نوع تخته‌ای می‌توان نصب کرد. این نوع دیوار پوش‌ها معمولاً به‌صورت قطعات ۴ * ۸ وجود دارند. به همین دلیل به‌منظور تخمین میزان دیوار پوش لازم باید دیوار موردنظر را به‌صورت یک مربع واحد در نظر بگیرید.

  • نکته: اگر در آن قسمت درب یا پنجره‌ای قرار گرفته باشد باید مساحت آن‌ها را از سطح دیوار کم کرده و سطح باقیمانده را به ۳۲ قسمت تقسیم کنید تا بتوانید به میزان دیوار پوش‌هایی که نیاز دارید پی ببرید.

نصب دیوارپوش

۲- آماده‌سازی دیوار پوش‌ها و دیوارها

باید توجه داشته باشید که نوسانات دما و رطوبت در یک محیط بر روی دیوار پوش چوبی تأثیر می‌گذارد. ازاین‌رو باید از نصب فوری دیوار پوش‌های چوبی بر روی دیوار به‌خصوص در محیط‌های گرم و خشک، خیلی سرد یا مرطوب خودداری کنید. بهتر است ورقه‌ها را به مدت دو الی پنج روز در آن محیط قرار داده تا با شرایط سازگار شوند و سپس برای نصب دیوار پوش‌ها اقدام کنید.

اکثر دیوار پوش‌ها نیازمند وجود سطحی در پشت خود هستند؛ به همین منظور آن‌‌ها را معمولاً بر روی دیوار نصب می‌کنند. نوع دیگری از دیوار پوش‌ها که ضخامت آن‌ها به بیش از ۳٫۵ سانتی‌متر می‌رسد را می‌توان بدون تکیه بر دیوار و میان قاب‌های مخصوصی نصب کرد.

با توجه به اینکه دیوار پوش‌ها باید بر روی سطحی صاف نصب شوند نوارهای نازکی از تخته چندلا را مانند تصویر زیر بر روی دیوار نصب می‌کنند. برای نصب این نوارهای نازک چوبی بهتر است از میخ‌های بلند استفاده کنید.

نصب دیوارپوش

۳- تخمین اندازه و بریدن دیوار پوش‌ها

ابتدا باید چیدمان مناسبی برای دیوار پوش‌ها در نظر بگیرید و آن‌ها را در مقابل دیوار قرار دهید. همچنین می‌توانید با ماژیک پشت هرکدام را علامت بزنید تا ترتیب آن‌ها را فراموش نکنید.

این مرحله از نصب دیوار پوش‌ها را با قرار دادن دیوار پوش در گوشه دیوار آغاز کنید؛ این دیوار پوش باید به‌صورت عمودی قرار بگیرد. دقت کنید که دیوار پوش‌ها باید ۳٫۵ سانتی‌متر پایین‌تر از سقف قرار داشته باشند. همچنین هنگام اندازه‌گیری باید قسمت‌های مربوط به درب و پنجره را در نظر بگیرید و با استفاده از اره ببرید. علاوه بر آن قسمت‌هایی از دیوار که پریز برق قرار دارند را روی دیوار پوش علامت زده و برش دهید.

نصب دیوارپوش

۴- نصب دیوار پوش

در این مرحله برای نصب دیوار پوش‌ها باید از چسب و میخ استفاده کنید. به این صورت که ابتدا باید بر روی سطح موردنظر چسب بریزید. سپس دیوار پوش را روی قسمت موردنظر قرار دهید و چند میخ به بالای آن بزنید. دقت کنید که این میخ‌ها نباید در دیوار فرو برود. در ادامه دیوار پوش را از سطح دیوار جدا کرده و کمی صبر کنید تا پشت آن چسبناک شود. پس‌ازآن دیوار پوش را دوباره بر روی دیوار قرار داده و فشار دهید. برای استحکام بیشتر دیوار پوش‌های سنگین می‌توانید از میخ استفاده کنید. توجه داشته باشید که این میخ‌ها باید از یکدیگر فاصله داشته باشند و برای کوبیدن آن‌ها نیز باید روی چکش تکه‌ای پارچه قرار دهید.

نصب دیوارپوش

۵- اقدامات جانبی

پس از نصب دیوار پوش ضخامت دیوار، چارچوب درب، قاب پنجره و پریز برق ضخیم‌تر می‌شود و بهتر است برای اصلاح آن‌ها چاره‌ای بیندیشید. با طراحی قاب جدید یا تغییر اندازه قسمت‌های موردنظر ظاهر آن‌ها را بهبود ببخشید. همچنین با انجام رنگ‌آمیزی می‌توانید ظاهر جذابی برای دیوار پوش‌های خانه خود به وجود آورید.

نصب دیوارپوش

 

نصب دیوار پوش

دیوار پوش‌ها در محافظت از دیوارهای خانه و زیباسازی آن‌ها نقش پررنگی دارند. به همین دلیل امروزه برای بازسازی خانه‌های قدیمی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند. همان‌طور که ملاحظه کردید نصب دیوار پوش‌ها راحت است و به‌صرف زمان بسیاری نیاز ندارد.


 نصب دیوارپوش

منابع

  1. https://www.doityourself.com
  2. https://www.nrha.org
  3. https://www.hometips.com
  4. https://www.lowes.com
  5. https://home.howstuffworks.com
  6. https://www.bobvila.com

 

 

تصاویر

  1. https://www.nrha.org

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *