نصب پنجره سقفی - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

نصب پنجره سقفی

با نصب پنجره سقفی به تماشای ستاره‌ها بنشینید! پنجره‌های سقفی نورگیرهایی طبیعی هستند که با حفظ حریم خصوصی مرز بین شما و آسمان را از میان برمی‌دارد. اگر شما هم تمایل به نصب پنجره‌ای رو به آسمان دارید با ما همراه باشید. در این مقاله مراحل نصب پنجره سقفی را به‌صورت مفصل برایتان شرح خواهیم داد.

 

پنجره سقفی

ابزار مورد نیاز برای نصب پنجره سقفی

از آنجایی که این نوع پنجره بر روی سقف نصب می‌شود شما می‌بایست ابزارهای درزگیری پنجره را نیز تهیه کنید. این ابزارها شامل نوار مخصوص درزگیری، براکت‌های فلزی و قاب‌های محافظ هستند که اغلب همراه با پنجره ارائه می‌شوند.

برای علامت‌گذاری و برش دادن سقف می‌توانید از مداد، میخ، چکش، اره و دستگاه برش استفاده کنید. جهت ایجاد کانال بین سقف اول و بام نیز استفاده از پایه‌های چوبی و پنل‌های کاذب گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

 نصب پنجره سقفی

مراحل نصب پنجره سقفی

در ادامه مراحل نصب پنجره سقفی را به‌صورت گام‌به‌گام شرح خواهیم داد.

 

مرحله اول نصب پنجره سقفی: اندازه‌گیری و علامت‌گذاری بر روی سقف

نخستین گام در نصب پنجره سقفی اندازه‌گیری سقف است. شما می‌بایست محل نصب پنجره در روی سقف به کمک خط‌کش و مداد از داخل محیط خانه علامت‌گذاری کنید. علامت‌گذاری می‌بایست دقیقاً مطابق با سایز پنجره باشد. ناگفته نماند برای سقف‌های فلزی شما می‌بایست مکانی بین دو تیرچه را برای نصب پنجره سقفی انتخاب کنید.

 

مرحله دوم نصب پنجره سقفی: برش سقف اول

اگر پنجره را مستطیلی شکل در نظر بگیریم به کمک یک میخ و چکش سوراخی در چهار گوشه این مستطیل بر روی سقف ایجاد کنید. البته توصیه می‌کنیم نخست سوراخی کوچک ایجاد کنید تا از عدم وجود لوله یا سیم برق مطمئن شوید.

اگر بین سقف اول و سقف اصلی فضای قابل‌توجهی وجود دارد می‌توانید از بالا اقدام به برش سقف کنید. در غیر این صورت از پایین این کار را انجام دهید. برای برش سقف از ابزارهایی متناسب با نوع سقف استفاده کنید. مثلاً برای سقف‌های چوبی اره یا دستگاه برش گزینه مناسبی خواهد بود.

 

مرحله سوم نصب پنجره سقفی: برش سقف اصلی

پس از برش سقف اول می‌بایست به کمک دریل و مته‌ای مناسب، چهار سوراخ در راستای چهار کنج مستطیل (فضای برش داده‌شده بر روی سقف اول) از پایین بر روی سقف اصلی ایجاد کنید. اکنون در این سوراخ‌ها پیچ‌هایی قرار دهید که از بالای بام قابل‌مشاهده باشد.

حال باید بر روی بام اصلی رفته و این چهار پیچ را پیدا کنید. مصالح و عایق موجود در بین پیچ‌ها را جدا کرده و سقف اصلی را نیز همانند سقف اول برش دهید.

نکته: توجه داشته باشید که در زمان برش در میان این فضای علامت‌گذاری شده قرار نگیرید. این کار احتمال شکستن سقف و سقوط به داخل خانه را افزایش می‌دهد. همچنین پس از برش سومین ضلع، ضلع چهارم را به سمت داخل خم یا بیرون خم کنید تا مانع از سقوط سقف به داخل محیط خانه شوید.

نصب پنجره سقفی

مرحله چهارم نصب پنجره سقفی: عایق‌کاری و نصب چارچوب پنجره سقفی

پنجره‌های سقفی اغلب دارای چارچوب‌هایی برآمده هستند که از بیرون بر روی سقف نصب می‌شوند. قبل از نصب این چارچوب‌ها می‌بایست اطراف محل برش داده‌شده بر روی بام را همچون تصویر زیر به کمک نوارهای مخصوص که همراه با پنجره ارائه می‌شوند پوشش داد. این کار نوعی درزگیری است که از نفوذ آب به داخل سقف جلوگیری می‌کند. نوارها را درست بر روی لبه‌ها نصب کنید تا نیمی از آن بر روی سقف و نیمی دیگر نیز به سمت داخل قرار گیرند. حال می‌توان چارچوب را بر روی سقف نصب کرد.

 

مرحله پنجم نصب پنجره سقفی: نصب پنجره

از کسی کمک بگیرید و پنجره را از داخل سقف به پشت‌بام انتقال دهید. اکنون می‌توان به‌راحتی پنجره را بر روی چارچوب قرار داد. با چفت شدن پنجره بر روی قاب با خیال راحت آن را رها کنید. زیرا لبه‌های اطراف چارچوب با قرارگیری بر روی سقف تمام وزن پنجره را به اطراف منتقل می‌کنند.

 

براکت‌های فلزی را در کناره دیواره قاب پنجره پیچ کنید. شما می‌توانید عایق‌ها یا تزئیناتی که قبل از برش جدا کرده بودید را مجدداً در کناره‌های پنجره نصب کنید.

 

قاب‌های فلزی مخصوص را در چهار طرف پنجره نصب کنید تا کاملاً چارچوب را احاطه کنند. با این کار هیچ راهی برای نفوذ آب باقی نمی‌ماند.

 

درنهایت نیز آخرین پوشش پنجره را در پشت ضلع بالایی قرار دهید. برای این کار لبه عایق یا تزئینات سقف را بالا ببرید و این قاب را در زیر عایق نصب کنید. این قاب نیز پنجره را در برابر باران و برف محافظت می‌کند.

نصب پنجره سقفی

 

مرحله ششم نصب پنجره سقفی: ایجاد یک دریچه بین سقف اول و سقف اصلی

در این مرحله می‌بایست بین پنجره و سقف اول یک دیواره یا کانال ایجاد کرد. این کانال درواقع نور را از بیرون به سمت داخل خانه هدایت می‌کند. برای این کار ابتدا تعدادی چوب را از کناره‌های پنجره به اطراف قسمت برش داده‌شده در سقف اول نصب کنید. در این شرایط اگر سقف اول صاف و سقف اصلی دارای شیب باشد می‌توانید کمی به این ستون‌ها زاویه بدهید.

 

برای پر کردن فضا نیز می‌توانید از پنل‌های آماده چوبی یا پلاستیکی و یا پنل‌های سقف کاذب استفاده کنید.

 

اکنون با پایان کار، نور به‌صورت مستقیم از بیرون وارد محیط خانه خواهد شد. اگر پنجره شما از نوع بازشو باشد می‌توانید در صورت نیاز به کمک یک نردبان دریچه پنجره را باز کنید و هوای مطبوع و دلپذیر بیرون را به خانه خود بیاورید.

 

 نصب پنجره سقفی

نصب پنجره سقفی 

در این مقاله به چگونگی نصب پنجره‌های سقفی پرداختیم. اکنون شما نیز می‌توانید با طی کردن مراحل فوق و این پنجره‌ها را بر روی سقف خانه‌تان نصب کنید. بدون شک این پنجره‌ها حس و حال و فضایی خاص و رؤیایی برایتان به ارمغان خواهند آورد. در هنگام نصب پنجره نیز هیچ‌گاه ایمنی و احتیاط را فراموش نکنید!

 

 

منابع

https://www.wikihow.com/

https://www.hometips.com/

https://www.loftshop.co.uk/

http://www.diydoctor.org.uk/

http://www.dakstra.com/

http://pooyano.com/

http://www.upvccenter.com/

 

 

تصاویر

http://www.cybball.com/

https://www.wikihow.com/

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *