مقابله با حشرات ، این کوچولوهای پردردسر - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

مقابله با حشرات ، این کوچولوهای پردردسر

یک راه ساده برای مقابله با حشرات چیست؟ با چه روش‌هایی جلوی ورود حشرات سمج را بگیریم؟ شاید فکر کنید راه مسالمت‌آمیزی برای جلوگیری از ورود حشرات به منزل وجود ندارد اما اگر مقاله پیش رو را بخوانید، خواهید دید با روش‌های ساده‌ای می‌توان بدون آسیب رساندن به حشرات، آن‌ها را از خانه دور کرد.

 

مقابله با حشرات

 

جلوگیری از ورود حشرات به منزل

جهت جلوگیری از ورود حشرات به منزل برای هرکدام باید روش خاصی را در نظر گرفت. البته به‌طورکلی استفاده از توری برای پنجره‌ها، یک راهکار مناسب به‌منظور جلوگیری از ورود انواع حشرات است؛ اما حشراتی نظیر پشه، مگس، سوسک و … را با رعایت مواردی و به‌کارگیری برخی شیوه‌ها می‌توان از محیط خانه دور نگه داشت. در اینجا در مورد هر یک از این حشرات به‌صورت جداگانه روش‌هایی را جهت جلوگیری از ورود آن‌ها به منزل بیان می‌کنیم.

 

مقابله با حشرات

مقابله با حشرات – با پشه‌های مزاحم چه کنیم؟

صدای مزاحم پشه‌ها در گوش مخصوصاً هنگام خواب و نیش آن‌ها بر روی بدن، همیشه کلافه کننده است. به علت وجود پنجره‌ها و همچنین باز شدن مکرر درب منزل در طول روز، ورود این حشرات ریز و موذی به داخل خانه ناگزیر به نظر می‌رسد؛ اما برای دور کردن پشه‌ها از محیط خانه برخی روش‌ها به شرح زیر است:

 

در مورد پشه‌ها باید گفت که علاقه زیادی به روشنایی و نور دارند. پس از همین علاقه می‌توان علیه خودشان استفاده کرد. معمولاً در قسمت بیرونی درب‌های ورودی منزل لامپ‌هایی جهت روشنایی نصب می‌گردد. هنگامی‌که این لامپ‌ها روشن هستند، پشه‌ها در اطراف آن‌ها تجمع کرده و به‌محض باز کردن درب، وارد محیط منزل می‌شوند. با خاموش گذاشتن لامپ و روشن کردن آن فقط در مواقع نیاز، از تجمع و درنتیجه ورود پشه‌ها به خانه تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد. ناگفته نماند که نور سفید بیشتر باعث جذب پشه‌ها می‌شود.

 

مقابله با حشرات

 

بوی پیاز و پرتقال

پشه‌ها از بوی پیاز و پرتقال بدشان می‌آید و از آن دوری می‌کنند. ازاین‌رو با قرار دادن پیاز قاچ شده و پوست یا خود پرتقال در داخل و خارج از خانه نظیر گوشه پنجره‌ها، درب ورودی و … پشه‌ها را فراری دهید. پودر دارچین نیز به دفع حشرات کمک می‌کند؛ با ریختن این پودر در اطراف درب ورودی و پنجره‌ها، می‌توانید حشرات را دور کنید.

 

پرتقال

 

سرما

خنک نگه‌داشتن محیط نیز در دور شدن پشه‌ها تأثیرگذار است. البته در این زمینه قاعده و قانون مشخصی وجود ندارد ولی این حشرات آزاردهنده در برابر سرما قدرت حرکت نداشته و به همین دلیل از سرما گریزان هستند.

 

سیر

با مخلوط کردن عصاره سیر و مقداری آب، می‌توانید یک دفع‌کننده پشه بسازید. پس از آماده کردن این ترکیب، یک نوار پارچه‌ای را به آن آغشته و در ورودی‌های منزل، تراس، ایوان و … آویزان کنید.

 

سیر

 

جریان هوا

هنگامی‌که در یک محیط جریان هوا وجود داشته باشد، پشه‌ها کمتر به آنجا پا می‌گذارند؛ زیرا پشه‌ها به مکان‌های دارای هوای ساکن علاقه‌مند هستند. ازاین‌رو باز گذاشتن پنجره‌های مقابل هم در منزل، سبب ایجاد جریان هوا و درنتیجه دور شدن پشه‌ها می‌گردد.

 


برای خواندن مقاله « چطور بوی نم خانه را از بین ببریم؟ » روی این لینک کلیک کنید.


 

 

مقابله با حشرات ، مگس‌های سمج

مگس‌ها علاوه بر اینکه مزاحمت ایجاد می‌کنند، به علت کثیفی و آلودگی‌هایشان برای سلامتی نیز مضر هستند. حال چگونه باید مگس‌ها را از خانه دور کرد؟ از روش‌های زیر بهره بگیرید:

 

تمیزی محیط خانه بهترین راه برای مقابله با مگس‌ها است. این حشرات مزاحم برای تغذیه به سراغ فاضلاب‌ها، زباله‌ها و … می‌روند. ازاین‌رو برای جلوگیری از ورود آن‌ها به منزل باید مواردی نظیر قرار دادن زباله‌ها در کیسه‌زباله، استفاده از سطل زباله درپوش دار، تخلیه به‌موقع سطل زباله، انباشته نکردن ظروف نشسته در آشپزخانه و … را رعایت کرد.

قرار دادن برخی از گیاهان در بیرون درب ورودی منزل سبب دور شدن مگس‌ها و حتی حشرات دیگر مانند پشه و … می‌شود. در همین رابطه گیاه نعنا بسیار کارساز خواهد بود؛ گذاشتن مقداری نعنا در کنار پنجره‌ها و درب ورودی، باعث می‌گردد که مگس‌ها و حشرات با استشمام عطر آن فراری شوند.

 

مقابله با حشرات 

 

مقابله با حشرات و سوسک‌های چندش‌آور

سوسک‌های خانگی موجوداتی بد ظاهر و شاید برای بسیاری از افراد ترسناک هستند. سوسک‌ها در انواع ریزودرشت در منازل به چشم می‌خورند. جلوگیری از ورود این حشرات به خانه مخصوصاً در فصل بهار و زمان تخم‌ریزی آن‌ها نیاز به اقداماتی دارد که در ادامه خواهیم گفت:

محل اصلی تجمع سوسک‌ها فاضلاب‌ها و چاه‌ها هستند. پودرهای سمی مخصوصی وجود دارند که برای مقابله با سوسک‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای جلوگیری از ورود سوسک به خانه، پودر سمی را در تمام راه‌های ورودی، اطراف چاه‌های فاضلاب و … بریزید.

رعایت مسائل بهداشتی و همچنین بستن مسیرهای ورودی سوسک‌ها راهکار دیگری است که کارساز خواهد بود. تمام بخش‌های منزل را بررسی کرده و در صورت وجود شکاف در دیوارها، سقف، کف خانه و … آن‌ها را بپوشانید. برای مخازن آب و فاضلاب و سایر بخش‌های از این قبیل، درپوش در نظر بگیرید.

وجود زباله در معابر ورودی سبب افزایش سوسک‌ها می‌شود. ازاین‌رو بهتر است که به‌صورت منظم تخلیه و جمع‌آوری زباله چه در داخل و چه بیرون از محیط خانه انجام پذیرد. نان خشک و پس‌مانده غذا نیز تجمع سوسک‌ها را به ارمغان می‌آورد و باید از انباشته کردن این مواد در ساختمان پرهیز کرد.

 

مقابله با حشرات

 

رعایت مسائل بهداشتی و نظافت و پاکیزگی محیط زندگی اولین اصل برای مقابله با حشرات موذی و مزاحم است. اگرچه به‌طور کامل نمی‌توان از ورود هرگونه حشره به داخل منزل جلوگیری کرد ولی با استفاده از راهکارهای ارائه‌شده قادر خواهید بود تا حد بسیار زیادی مانع ورود حشرات مختلف به محیط زندگی خود شوید.

 

 

منابع

https://chegane.com

http://howcanu.com

http://www.beytoote.com

http://persianv.com/

http://www.rooztab.com

http://namnak.com

http://www.yjc.ir

http://www.environmentalhealth.ir

http://www.coca.ir

http://homeservize.com

http://eartheasy.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *