ایده‌های طراحی دکوراسیون کتاب‌فروشی - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

ایده‌های طراحی دکوراسیون کتاب‌فروشی

روی ویترین یک کتابفروشی در شهر رم نوشته شده بود “همه عشقی چون رومئو و ژولیت می خواهند، بدون آن که بدانند این عشق فقط ۳ روز دوام داشت و جان ۶ نفر را گرفت. لطفاً کتاب بخرید و کتاب بخوانید.”

 

امروز فروشگاه‌های اینترنتی بسیاری وجود دارد که کتاب می‌فروشند ولی حس خرید حضوری کتاب بسیاری را به کتاب‌فروشی می‌کشاند. ورق زدن کتاب‌های جدید و نگاه کردن به عنوان کتاب‌هایی که در قسمت پرفروش قرار دارند از لذت‌های زندگی افراد کتاب‌خوان است.
کتاب‌فروشی‌ها برای عرضه کتاب‌هایشان به کتاب‌فروشی با دکوراسیون مناسب نیاز دارند، کتاب‌فروشی که بخشی برای نشستن و مطالعه چند صفحه‌ای از کتاب داشته باشد. قفسه‌بندی مناسب داشته باشد تا مشتری به راحتی بتواند میان سیل کتاب‌ها به نتیجه دلخواهش دست پیدا کند، بخش‌های مناسبی برای عرضه کتاب‌ها داشته باشد. در این مقاله درباره دکوراسیون کتاب‌فروشی بیشتر بخوانید.

 

در کشورهای پیشرفته اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی از اولویت‌های مهم زندگی به شمار می‌رود؛ بنابراین طراحی خلاقانه فروشگاه‌ها و مغازه‌های کتاب‌فروشی، به تأمین نیازهای مشتری، جذب افراد به سمت کتاب و درنتیجه ارتقاء فرهنگ کتاب‌خوانی کمک می‌کند. بسیاری از افراد بر این باورند که برای داشتن یک دکوراسیون مناسب باید هزینه‌های بسیاری بپردازند؛ درصورتی‌که همه‌چیز به ایده آن‌ها بستگی دارد. طراحی دکوراسیون کتابفروشی می‌تواند با بهره‌گیری از یک ایده کاربردی صرفه‌جویی در هزینه‌ها را به همراه دارد.

یک دکوراسیون مناسب اگر مرتبط با فروش باشد، علاوه بر جذابیت و زیبایی محیط بر میزان فروش و استقبال مخاطبان نیز اثر می‌گذارد. نوشتار حاضر ضمن ارائه نکاتی درزمینه دکوراسیون داخلی کتاب‌فروشی، به معرفی چند نمونه از کتاب‌فروشی‌های خلاق و برتر جهان می‌پردازد.

 

 

طراحی دکوراسیون کتابفروشی

برای خلق محیطی مدرن، هنری و فرهنگی باید یک تنوع چشمگیر در دکور قدیمی فروشگاه‌های عرضه‌کننده کتاب ایجاد کرد. نداشتن بودجه، دلیل موجهی برای عدم‌تغییر محیط داخلی نیست. بلکه می‌توان با توجه به متراژ فضا و نیازسنجی دقیق، یک برنامه مطلوب و بهینه برای طراحی دکوراسیون در نظر گرفت. در معماری داخلی این مغازه‌ها و فروشگاه‌ها باید به رفت‌وآمد و توقف‌های طولانی‌مدت افراد توجه شود. دسترسی آسان به کتاب‌ها از نکات دیگری است که باید در این طراحی‌ها مدنظر قرارگرفته شود.

در طراحی‌های امروزی قسمتی از فضا را به نشستن و مطالعه کتاب‌ها و گاه نوشیدن چای در حین مطالعه اختصاص می‌دهند. از دیگر نکاتی که در طراحی دکوراسیون داخلی کتاب‌فروشی‌ها اهمیت دارد، می‌توان به طراحی فضای خلاق، نورپردازی‌های متناسب ، پوشش دهی سن‌های مختلف و تفکیک فضایی مناسب اشاره کرد. موارد ذکرشده در کنار چیدمان صحیح و دسترسی آسان به خلق فضایی جذاب و ارگونومیک کمک می‌کنند. بهینه‌سازی فضا با توجه به حجم بالای کتاب‌های موجود، یکی از موارد بااهمیت در طراحی دکوراسیون کتاب‌فروشی به شمار می‌رود.

 

 

 

ضرورت طراحی دکوراسیون کتابفروشی چیست؟

تغییر دکوراسیون فروشگاه‌ها و مغازه‌های کتاب‌فروشی، به‌طور مستقیم برای خریداران و فروشندگان دارای سود و منفعت است؛ زیرا زمانی که محیطی زیباتر و کاربردی‌تر باشد، علاوه بر دریافت حس خوب، توجه افراد بسیاری را به خود جلب می‌کند. ازاین‌رو می‌توان با استفاده از عناصر مختلف، یک محیط جدید با امکانات فراوان ایجاد کرد.

 

ایده‌هایی جالب برای طراحی دکوراسیون کتابفروشی

استفاده از برخی ایده‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی کتاب‌فروشی علاوه بر اینکه خودتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، توجه مخاطبانتان را نیز به فروشگاه جذب می‌کند. با به‌کارگیری نکات زیر می‌توانید موجب متفاوت دیده شدن دکوراسیون فروشگاهتان نسبت به سایر مغازه‌ها شوید.

  1. با رعایت نظم و تفکیک موضوعی کتاب‌ها، مشتری سریع‌تر و راحت‌تر به کتاب موردنیاز خود دسترسی پیدا می‌کند.
  2. یک کتاب‌فروشی می‌تواند با ایجاد فضایی گرم، هنری و صمیمی برای دیدارهای اجتماعی و فرهنگی، بسیار فراتر از یک مغازه معمولی عمل کند. ازاین‌رو می‌توان فضایی اختصاصی بدین منظور در فروشگاه تعبیه کرد.
  3. در طراحی دکوراسیون کتاب‌فروشی به‌منظور تأمین راحتی و تمرکز بیشتر مشتریان، فضایی اختصاصی به همراه میز و صندلی جهت مطالعه کوتاه‌مدت کتاب‌ها در نظر گرفته شود.
  4. می‌توانید بر اساس متراژ مغازه از کمدها، دکورها و قفسه‌هایی با اندازه مناسب استفاده کنید. به‌طوری‌که علاوه بر نظم بخشیدن به فضا، مانع از کوچک‌تر دیده شدن محیط شود.
  5. استفاده از رنگ‌ها و طرح‌های جذاب نظیر رنگ سفید و رنگ چوب، تأثیر مثبتی را در طراحی دکوراسیون کتاب‌فروشی ایجاد می‌کند.
  6. بهره‌مندی از نورپردازی مناسب در هر فضا می‌تواند توجه بیننده را به محیط، کالا و ویژگی‌های آن جلب کند.
  7. در صورت استفاده از ویترین می‌توانید از سبک‌های چیدمان خاص نظیر مینمالیسم و یا کتاب‌های روز و جدید منتشرشده استفاده کنید. همچنین بر اساس مناسبت‌های خاص می‌توانید چیدمان ویترین مغازه را به سبک جذاب تغییر دهید.
  8. می‌توان از ویترین‌های شیشه‌ای گردان که از کتاب‌های نفیس بهره می‌برند، در بخش‌های مختلف مغازه استفاده کرد.

 

 

 

معرفی چند نمونه کتاب‌فروشی خلاق و برتر جهان

یکی از مهم‌ترین راه‌های جذب مشتری، طراحی فروشگاه‌ها و ایده‌های به‌کاررفته در آن است. رعایت اصول و قوانین طراحی در ساخت کتاب‌فروشی و بهره‌مندی از یک دکوراسیون زیبا و جذاب، تأثیر بسزایی در جذب افراد و افزایش علاقه آن‌ها به کتاب‌خوانی خواهد داشت. در ادامه به معرفی برخی از کتاب‌فروشی‌های خلاق و برتر جهان پرداخته می‌شود.

 

کتاب‌فروشی تی‌اس ۳۶۰

این کتاب‌فروشی در یک منطقه تاریخی در شهر تریسته کشور ایتالیا قرار دارد. طراحان از معماری این شهر تاریخی برای طراحی محیط داخلی کتاب‌فروشی TS بهره برده‌اند. در این کتاب‌فروشی از طرح‌های هندسی برای دکوراسیون داخلی و قفسه‌بندی کتاب‌ها استفاده‌شده است. قفسه‌های کتاب با ارتفاع بلند و رنگ قهوه‌ای تمام دیوار این فروشگاه را می‌پوشاند. پله‌هایی برای دسترسی به قفسه‌های موجود در طبقات بالایی در نظر گرفته‌شده است.

 

کتاب‌فروشی Hangzhou Zhongshuge

این مکان در داخل یکی از مجتمع‌های تجاری و یکی از خیابان‌های شلوغ شهر پکن در کشور چین واقع است. ورودی این کتاب‌فروشی از یک دیوار شیشه‌ای بزرگ تشکیل‌شده که پس از فضایی پر از ستون‌های سفید قرار دارد. کتاب‌ها در درون این ستون‌ها قرار می‌گیرند و از طیف‌های گسترده و متفاوتی برای سنین مختلف برخوردار هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب‌فروشی، می‌توان به در نظر گرفتن فضاهای مطالعه به‌صورت عمومی و تخصصی اشاره کرد.

 

کتاب‌فروشی متفاوت در برزیل

این کتاب‌فروشی مدرن و متفاوت در شهر سائوپائولو کشور برزیل قرار دارد. طرح این بنا توسط گروه معماری ام کی ۱۲ طراحی‌شده است. در این کتاب‌فروشی با طراحی بسیار ساده، از چوب به‌عنوان ماده اصلی بهره گرفته‌اند. طراحان در این مکان، فضایی پلکانی برای نشستن، استراحت و مطالعه تعبیه کرده‌اند که امکان برگزاری جلسات، نقد و معرفی کتاب توسط نویسندگان و منتقدان را فراهم می‌کند.

 

دکوراسیون کتابفروشی

هر فضایی در محیط کار و منزل، از طراحی دکوراسیون مخصوص به خود برخوردار است. در ایجاد دکوراسیونی زیبا و جذاب علاوه بر ذوق و سلیقه، اطلاعات و دانش درزمینه طراحی دکوراسیون نیز اهمیت دارد. ازاین‌رو می‌توان با بهره‌گیری از ایده‌های جالب و کاربردی، یک طرح و دکوراسیون جذاب برای فضاهای مختلف نظیر کتاب‌فروشی خلق کرد؛ زیرا یک دکوراسیون مناسب، علاوه بر تکمیل زیبایی و جذابیت محیط، در طولانی‌مدت موجب افزایش فروش و استقبال مخاطبان و همچنین جذب افراد به سمت کتاب و درنهایت ارتقاء فرهنگ کتاب‌خوانی می‌شود.

 

 

منابع

payadecoration.ir

decoboom.ir

moblodecor.com

 archilovers.com

 arel.ir

mihanbana.com

decobook.ir

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *