تعمیر ترک روی دیوار - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

تعمیر ترک روی دیوار

ترک روی دیوار و یا سقف، زیبایی دکوراسیون داخلی را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد ظاهری نامطلوب می‌شوند. همچنین ممکن است در طول زمان این ترک‌ها زیاد شوند و عدم رسیدگی به آن‌ها نیز در آینده ازنظر مالی مشکل‌ساز خواهد شد. بروز  ترک بر روی دیوار می‌تواند به دلایل مختلف باشد که در این مقاله به آن‌ها اشاره‌شده و علاوه بر آن راهکارهایی برای پوشاندن نوع سطحی ترک‌ها بیان‌شده است که به زیباتر شدن دکوراسیون داخلی کمک خواهد کرد.

دلایل ایجاد ترک روی دیوار

یکی از مشکلاتی که می‌تواند بر روی دیوارهایی با پوشش گچ ایجاد شود، ترک‌خوردگی آن است. در زیر فهرستی از دلایل ایجاد ترک روی دیوار بیان‌شده است:

 

نشست‌های ساختمان

معمولاً ترک‌هایی با زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه که در دیوارها مشاهده می‌شود، براثر نشست‌های ساختمانی بوده و به دلیل فرسودگی، رطوبت و یا گرمای زیاد بروز می‌کنند.

 

حرارت شومینه

حرارت بالای شومینه نیز می‌تواند دلیل دیگری برای ایجاد ترک بر روی دیوار اطراف شومینه باشد.

 

روکش‌های گچی

اگر روکش‌های گچی بر روی سطح سیمانی و یا آهکی به‌طوری استفاده شوند که به داخل روکش قبلی نفوذ کنند، باعث ایجاد ترک خواهند شد.

 

رنگ‌آمیزی غیراصولی

رنگ‌آمیزی غیراصولی نیز از دلایل دیگر ایجاد ترک بر روی دیوارهای گچی است. در این حالت ممکن است، مواد و یا رنگ موردنظر فاسد باشد و یا اینکه مواد رنگ‌آمیزی به شکل اصولی باهم ترکیب نشده باشند.

 

جمع شدگی سیمان

استفاده از برخی بتون‌ها، مانند بتون CLC، نیز به‌مرورزمان باعث جمع شدگی و ترک خوردن پوشش‌های گچی خواهند شد.

 

کاهش دما

اگر گچ در دمای زیر صفر و یا سرمای زیاد یخ بزند، فاسد می‌شود و اگر از آن در گچ‌کاری استفاده شود، می‌تواند دلیلی برای به وجود آمدن ترک باشد.

 

بیشتر بودن نسبت آب به گچ

اگر در زمان ساخت ملات گچ، حجم آب از میزان مشخص بیشتر باشد و گچ کمتری در ساخت ملات استفاده شود، در این حالت پس از انبساط گچ اضافی نمی‌تواند جای آب تبخیر شود درنتیجه باگذشت زمان باعث ایجاد ترک می‌شود. این حالت معمولاً برای گچ‌های زودگیر اتفاق می‌افتد؛ زیرا در این موارد گچ‌کار مجبور است برای اینکه زمان کافی برای صیقلی کردن دیوار را داشته باشد، نسبت آب به گچ را بالا ببرد.

 

سیم برق

معمولاً دیوارهایی که حامل سیم برق و یا لوله‌های خرطومی هستند ممکن است با مشکل ترک‌خوردگی مواجه شوند.

 

 

انواع ترک روی دیوار

با مطالبی که بیان شد می‌توان گفت که به‌طورکلی سه نوع ترک ممکن است در دیوارهای ساختمان ایجاد شوند که عبارت‌اند از:

 

ترک‌های عمیق

این نوع از ترک‌ها براثر نشست ساختمان بوده و همچنین عمقی هستند و اگر شکافته شوند مشاهده می‌شود که آجرها و مصالح داخلی نیز با ترک مواجه شده‌اند. از نشانه‌های این نوع از ترک‌ها شنیدن صدای تک‌تک در مواقع سکوت در ساختمان است.

 

ترک‌های ثابت

ترک‌هایی که براثر جریان هوا به دلیل عبور سیم تلفن و یا برق ایجاد می‌شوند. همچنین در ساختمان‌هایی که در معرض وزش باد هستند نیز ممکن است این مشکل مشاهده شود.

 

ترک‌های مویی و یا معمولی

این ترک‌ها در اثر افت‌های کوچک که در اسکلت ساختمان رخ می‌دهد، ایجاد می‌شوند. همچنین رطوبت، انبساط و انقباض و انجام کارهای غیراصولی از دیگر دلایل ایجاد این نوع از ترک‌ها خواهند بود.

 

تعمیر ترک‌های  سطحی دیوار

در دیوارهای مختلف ترک‌ها ممکن است متفاوت باشد و در نقاط مختلفی ازجمله تقاطع دیوارها، زیر پنجره‌ها و دیوار شومینه یا بخاری و همچنین بالای نعل درگاه‌ها ایجاد شوند که یکی از دلایل آن‌ها می‌تواند فرسودگی ساختمان باشد. برای از بین بردن هر یک از انواع ترک‌های مختلف روش‌های متفاوتی وجود دارد که به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را با راهکارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم از بین ببرید.

 

بتونه‌کاری ترک روی دیوار

 

مواد لازم برای از بین بردن ترک روی دیوار

بتونه

موادی به‌صورت خمیری است که برای پوشاندن سطوح آسیب‌دیده بر روی دیوار استفاده می‌شود.

 

نکته در بتونه کردن ترک روی دیوار

دقت کنید که جنس بتونه باید متناسب با جنس دیوار انتخاب شود. اگر دیوار شما با رنگ‌روغن رنگ‌آمیزی شده است بتونه آن، با سایر دیوارهایی که رنگ پلاستیکی دارند متفاوت خواهد بود.

 

کاردک

ابزاری پهن است که برای زدودن گچ از روی دیوار و یا مالیدن موادی بر روی دیوار از آن استفاده می‌شود.

 

سنباده

از سنباده برای به دست آوردن سطحی صاف و صیقلی استفاده می‌شود.

 

رنگ پس از تعمیر ترک روی دیوار

 

مراحل کار

ابتدا باید با کاردک بین ترک‌ها را تمیز کرده و مواد اضافه به‌غیراز مواد و مصالح دیوار را از ترک ایجادشده خارج کنید.

بعد از خارج کردن مواد اضافه باید به کمک سنباده ناهمواری سطح ترک‌ها را از بین ببرید. سنباده کشیدن باعث می‌شود تا نتیجه نهایی کار سطحی هموار و یکدست باشد.

در این مرحله باید لایه‌ای از بتونه را با کمک کاردک بر روی سطح ترک آغشته کنید و همچنین توجه به میزان بتونه ضروری است؛ زیرا اگر بیشتر از مقدار موردنیاز باشد مشکل جدیدی را ایجاد خواهد کرد.

سپس اجازه دهید بتونه خشک شود و بعدازآن با استفاده از سمباده دوباره سطح آن را صاف و هموار کنید.

 

نکته‌ای در مورد برخی از ترک روی دیوار

معمولاً در ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی به دلیل نشست و یا حرکت ساختمان ترک‌هایی رخ می‌دهد. در این موارد اگر جای ترک‌ها را با بتونه از بین ببرید احتمال اینکه ترک‌ها دوباره ظاهر شوند نیز وجود  دارد. راه‌حلی که در این مورد به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده از نوار تیپ درزگیر است که می‌توانید از رنگ‌فروشی‌ها تهیه کنید. این نوار که به شکل باند ۵ سانتی تور است را باید در امتداد ترک بچسبانید و بعد روی آن را بتونه کنید. با این کار بتونه‌ای ماندگارتر خواهید داشت. نکته قابل‌توجه اینکه این نوار بسیار نازک بوده و برجستگی از آن بعد از اتمام کار مشاهده نمی‌شود.

 

پوشاندن ترک‌های عمیق

اگر ترک عمیقی بر روی دیوار شما ایجادشده، بهتر است اطراف ترک را به‌اندازه یک نیمه، خالی کنید و داخل آن را با آجرهای راسته مقاوم و یا ملات مرغوب پرکنید. بعدازاین کار می‌توانید با بتونه‌کاری سطح ترک را به سطحی صیقلی تبدیل کرده و آن را سفیدکاری کنید. توجه داشته باشید که این نوع از ترک‌ها از پی شروع می‌شوند و ممکن است تا بالاترین نقطه ساختمان نیز ادامه داشته باشند که در موارد جدی‌تر می‌توانید از افراد ماهر برای پوشاندن و اندیشیدن راه چاره مشورت و کمک بگیرید.

 

ایده‌هایی برای پوشاندن ترک روی دیوار

در این بخش قصد داریم روش‌هایی را برای پوشاندن ترک‌های سطحی معرفی کنیم که علاوه بر پوشاندن ترک‌ها و ایجاد فضایی زیبا برای دیوارهای شما، عایقی نیز ایجاد کند تا از نفوذ رطوبت و سایر عوامل بیرونی مختلف جلوگیری به عمل آورد.

 

کاشی استخری

کاشی‌های استخری دارای رنگ‌های متنوعی بوده و از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند. شما می‌توانید جای ترک‌ها را با این کاشی‌ها بپوشانید و با این کار از ایجاد دوباره آن‌ها نیز جلوگیری کنید.

 

سنگ‌های آنتیک

استفاده از سنگ‌های آنتیک علاوه بر اینکه می‌تواند ترک‌های دیوار را به خوبی پوشش دهد، این قابلیت را دارد که نمای زیبایی را برای دیوار ایجاد کند. این سنگ‌ها نظم و ترتیب خاصی را به دکوراسیون می‌دهند و مقاومت بالایی نیز در مقابل نشست ساختمان و رطوبت دارند و برای دیوارهای ترک‌خورده و یا آن‌هایی که در معرض ترک هستند بسیار مناسب خواهند بود.

 

کاشی‌های نقش برجسته

مقاومت بالا در برابر حرارت و رطوبت از ویژگی‌های بارز کاشی‌ها است، که می‌توانند برای دیوارها استفاده شوند تا از ترک خوردن آن‌ها جلوگیری کنند. همچنین در کنار این حفاظت، زیبایی را برای دکوراسیون داخلی خانه به ارمغان می‌آورند.

 

دیوار آجری

یکی از بیشترین موارد کاربرد آجر، استفاده از آن بر روی دیوار است. آجر بادوام و طول عمری که دارد موجب استحکام و در کنار آن زیبایی فضای داخلی خانه شما می‌شود و به‌کارگیری آن برای دیوارها می‌تواند به‌عنوان یک عایق باشد.

 

سنگ و کاشی حمام

برای پوشاندن ترک در سرویس بهداشتی و حمام معمولاً از سنگ استفاده می‌شود. چراکه سنگ‌ها خاصیت ضدآب دارند و در برابر فرسایش‌های عمومی نیز از مقاومت بالاتری نسبت به سایر محصولات برخوردار هستند. به همین دلیل سنگ‌ها گزینه‌ مناسبی برای دیوارهایی با ترک زیاد به شمار می‌روند.

 

تعمیر ترک روی دیوار

ترک روی دیوار ظاهر بدی بر روی سطح آن ایجاد می‌کند. علاوه بر آن نوعی از ترک‌های عمیق، ممکن است باعث نفوذ رطوبت براثر ریزش باران، وزش باد و یا حتی تغییرات آب‌وهوایی به داخل ساختمان شوند که در این صورت، سلامت افرادی که در ساختمان زندگی می‌کنند درخطر خواهد بود. درنتیجه باید برای از بین بردن این نوع از ترک‌ها راهکارهای مناسبی اندیشیده شود. معمولاً برای چنین ترک‌های عمیقی می‌بایست از افراد ماهر و خبره در این حرفه راهنمایی گرفت. به‌طورکلی برای پوشاندن ترک‌های سطحی راه‌های مختلفی مانند استفاده از بتونه‌کاری و یا تمهیداتی برای پوشاندن دیوارها با مصالح قوی پیشنهاد می‌شود که امیدواریم راهکارهای بیان‌شده در این مقاله کارآمد باشد و بتواند علاوه بر از بین بردن جای ترک‌ها، ظاهری زیبا را برای دکوراسیون داخلی خانه شما ایجاد کند.

 

 

 

منابع

از ترک‌های دیوار خلاص شوید

علل ایجاد ترک در رنگ­آمیزی

پیدایش ترک در ساختمان

علل ایجاد ترک در گچ‌کاری

خطرات دیوار ترک‌خورده

ترک عمیق در ساختمان

ترک ثابت

 ترک مویی

بتونه

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *