طراحی انواع استخر پیش‌ساخته - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

طراحی انواع استخر پیش‌ساخته

استخر آبگیری مصنوعی است که برای فعالیت‌های مختلفی مانند کشاورزی، پرورش ماهی، تفریح و ورزش شنا و سایر ورزش‌‌‌های آبی مانند واترپلو و یا غواصی نیز استفاده می‌‌‌شود. همچنین می‌‌‌تواند مصارف علمی و آموزشی نیز داشته باشد. استخرهای پیش‌ساخته نوعی از استخرها هستند که امروزه به عنوان جایگزینی برای استخرهای بتنی استفاده می‌‌‌شوند و به‌طورکلی سبک‌‌‌ترین و ارزان‌‌‌ترین و در عین حال بهترین استخرهای وارد شده در بازار جهانی به‌‌‌شمار می‌‌‌روند.

این استخرها به انواع مختلف و متفاوتی تقسیم می‌‌‌شوند و مزیت بزرگ آن‌‌‌ها، قابلیت حمل و برخورداری از طرح‌‌‌های متنوع مختلف است. همچنین این نوع استخرها، کاربردهای مختلفی از جمله پرورش ماهی، کشاورزی و تفریحی دارند؛ که در نوع تفریحی مدل‌‌‌‌‌‌هایی مناسب کودکان نیز طراحی می‌‌‌شود. این مقاله بر آن است تا به توضیحی مفصل درباره استخرهای پیش‌ساخته بپردازد و انواع آن را مورد بررسی قرار دهد.

 

استخر پیش‌ساخته چیست؟

استخرهای پیش‌ساخته، استخرهایی جدید هستند که از سوی بازار جهانی به عنوان جایگزینی برای استخرهای بتنی و چوبی عرضه می‌‌‌شوند و دارای دو دسته کلی فریمی و ایزی‌‌‌ست بوده که در دو نوع فریمی به شکل‌‌‌های مستطیلی و گرد در بازار وجود دارند.

 

استخرهای پیش‌‌‌ساخته ایزی ست

این نوع از استخرها دارای ویژگی راه‌‌‌اندازی خودکار بوده و از طراحی دایره‌‌‌ای شکل و گرد بهره می‌‌‌برند. استخرهای ایزی ‌‌‌ست به مراتب وزن کمتری نسبت به انواع فریمی دارد. همچنین جنس بدنه این نوع از استخرها الیاف ابریشمی برزنتی است و لبه‌‌‌های آن نیز از جنس PVC هستند که پس از باد کردن و آب ریختن در این استخر خود به خود شکل می‌‌‌گیرند و به همین دلیل به نوع خودکار و یا اتوماتیک نیز معروف هستند. استخرهای ایزی ست در اندازه و ابعاد مختلفی عرضه می‌‌‌شوند و برای کودکان نیز در طرح و همچنین ارگونومی خاصی در بازار وجود دارند. همچنین دارا بودن پمپ تصفیه و گرم‌‌‌کن آب از دیگر ویژگی‌‌‌های این نوع از استخرها به‌‌‌شمار می‌‌‌رود.

 

استخر پیش‌ساخته فریمی مستطیلی

 این نوع از استخرهای پیش‌ساخته یکی دیگر از انواع استخرهای قابل‌حمل هستند که برای استفاده به‌منظور فعالیت‌هایی مانند پرورش ماهی، ذخیره آب و همچنین مصارف کشاورزی تولید می‌‌‌شوند که سه نوع مختلف را در برمی‌گیرد: استخر پیش‌ساخته فایبرگلاس، استخر پیش‌ساخته مستطیلی فریمی برزنتی و استخرهای فریمی مخصوص کودکان که دارای دو جنس فایبرگلاس و ابریشمی نیز هستند. همچنین از امکاناتی مانند روکش، زیرانداز، پمپ تصفیه و غیره نیز سود می‌‌‌برند.

 

استخرهای فریمی پیش‌ساخته گرد

ساختار و جنس این نوع از استخرها مانند انواع مستطیلی است و طراحی متفاوتی دارند. البته در تقسیم‌‌‌بندی به انواع مختلف علاوه بر نوع فایبرگلاس و برزنتی از نوعی دیگری با طرح چوب که از جنس فایبرگلاس نیز است برخوردار هستند و مانند انواع مستطیلی نیز از امکاناتی مانند پمپ تصفیه آب، زیرانداز و روکش بهره می‌‌‌برند.

 

 

انواع استخرهای پیش‌ساخته از نظر کاربرد

استخرهای پیش‌ساخته از نظر کاربرد نیز به انواع زیر تقسیم می‌‌‌شوند:

استخرهای پیش‌ساخته کودکان

بیشتر استخرهای پیش‌ساخته از عمق مناسبی برخوردار بوده و برای سنین بالای ۹ سال توصیه می‌‌‌شوند. البته در بازه‌‌‌های سنی کمتر نیز می‌‌‌توان از انواعی با عمق کمتر استفاده کرد.

 

استخرهای پیش‌ساخته تفریحی

این نوع از استخرهای پیش‌ساخته به‌‌‌عنوان مرسوم‌‌‌ترین و پرکاربردترین نوع استخرهای پیش‌ساخته استفاده می‌‌‌شوند و در زمینه‌‌‌های مختلفی نیز کاربرد دارند. ابعاد این نوع از استخرها با توجه به کاربرد آن نیز قابل انتخاب بوده که در صورت نیاز به استخری قدرتمندتر مدل‌هایی از جنس فریمی پیشنهاد می‌‌‌شود.

 

استخرهای پیش‌ساخته پرورش ماهی

این محصول یکی از بهترین گزینه‌‌‌های استخر برای نگهداری و پرورش ماهی به‌‌‌شمار می‌‌‌رود و همچنین می‌‌‌تواند کاملاً مقرون‌به‌صرفه نیز باشد. چراکه تفاوت قیمتی قابل‌توجه با انواع سنتی استخرهای سنتی دارد که در این زمینه استفاده می‌‌‌شوند.

 

مزایای استخرهای پیش‌‌‌ساخته

 1. نصب سریع و آسان
 2. مقرون‌به‌صرفه بودن از لحاظ اقتصادی (می‌‌‌توان گفت این نوع استخرها تقریباً ۵ برابر ارزان‌‌‌تر نسبت به انواع دیگر هستند.)
 3. انعطاف‌‌‌پذیری محل نصب: می‌‌‌توانند در مکان‌‌‌های مختلف مانند حیاط، پشت‌بام و یا بالکن نیز نصب شوند.
 4. دارای امکانات متنوعی از جمله زیرانداز مخصوص، اسکیمر و تور والیبال هستند.
 5. مجهز به پمپ تصفیه آب هستند.
 6. ایمنی بالا: چون از بدنه نرمی بهره می‌‌‌برند در صورت برخورد با بدنه استخر آسیب چندانی به بدن وارد نمی‌‌‌شود.
 7. در مدل‌‌‌های مختلف DVD آموزش نصب در بسته‌‌‌ای که خریداری می‌‌‌شود، موجود است.

لوازم جانبی استخرهای پیش‌ساخته

پمپ‌‌‌ تصفیه آب

یکی از لوازم جانبی استخرهای پیش‌ساخته پمپ‌‌‌های مخصوص است که کار تصفیه آب استخر را انجام می‌‌‌دهد. این پمپ‌‌‌ها برای استخرهایی مانند انواع فریمی گرد، فریمی مستطیلی، فایبرگلاس و ایزی ست قابل‌استفاده هستند و انواع مختلفی دارند. این پمپ‌‌‌ها خود به سه نوع شنی، نمکی و فیلتری نیز تقسیم می‌‌‌شوند که هرکدام می‌‌‌توانند انواع مختلف و همچنین از ویژگی‌‌‌های مختلفی برخوردار باشند.

 

شلنگ بست‌‌‌دار پمپ

این شلنگ که از پلاستیکی مقاوم بهره می‌‌‌برد، در دماهای مختلف آب مقاومت بالایی دارد. کاربرد این شلنگ در اتصال به پمپ برای تصفیه آب استخر است.

 

چراغ داخل استخر

این نوع از چراغ‌‌‌ها از طریق تکنولوژی الکترومغناطیس برق‌‌‌گیری می‌‌‌کند و به صورت مستقیم به برق شهری متصل می‌‌‌شوند. همچنین از ایمنی و فناوری ساخت بالایی نیز بهره می‌‌‌برند.

 

روکش استخر پیش‌ساخته

این نوع از روکش‌‌‌ها معمولاً از پلاستیک‌‌‌هایی چندلایه با انعطاف‌‌‌پذیری بالا تولید می‌‌‌شوند و با توجه به اندازه‌‌‌های مختلف استخرهای پیش‌ساخته، انواع مختلفی دارند. همچنین وزن این روکش‌‌‌ها به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم بوده و به راحتی نیز حمل می‌‌‌شوند.

 

زیرانداز محافظ استخر

این زیرانداز که برای زیر استخر استفاده می‌‌‌شود، از پلاستیک مقاوم بافته شده است و در برابر سنگ‌‌‌ریزه و خاک نیز از مقاومت بالایی برخوردار بوده و استخر را در برابر اشیا تیز محافظت می‌‌‌کند.

 

جاروی اسکیمر استخر پیش‌ساخته

جاروی اسکیمر از لوازم جانبی است که نقش مهمی در پاکیزگی و تمیزی استخر پیش‌ساخته ایفا می‌‌‌کند. این وسیله جانبی از قسمت‌‌‌هایی مانند صافی، شلنگ تصفیه، میله، دسته جارو، تور آشغال‌‌‌گیر و فرچه روی دهانه جارو تشکیل می‌‌‌شود. این اجزا برای استفاده باید به هم متصل شوند و در داخل استخر قرار گیرد و بعدازاین مرحله جاروی اسکیمر به صورت خودکار داخل استخر را تمیز خواهد کرد.

 

نردبان آهنی استخر پیش‌ساخته

از آنجایی‌‌‌که استخرها در ارتفاع‌‌‌های مختلفی تولید می‌‌‌شوند به همین دلیل در انواعی که ارتفاع زیادی دارند امکان ورود به آب وجود ندارد. به ‌‌‌این منظور استفاده از نردبان آهنی مخصوص استخرهای پیش‌ساخته توصیه می‌‌‌شود. این نوع از نردبان‌‌‌ها معمولاً دارای بدنه و چهارچوبی آهنی هستند و پایه‌‌‌های آن نیز از پلاستیک مقاوم ساخته می‌‌‌شود.

 

نکات قابل‌توجه در استفاده از استخرهای پیش‌ساخته

 1. سطحی صاف و هموار برای نصب استخرهای پیش‌ساخته قابل‌حمل انتخاب شود.
 2. به توصیه‌‌‌ها و پیشنهاد‌ها نمایندگان نصب توجه شود.
 3. برای تمیز نگه‌داشتن آب استخر پیش‌ساخته می‌‌‌توان از قرص کلر و سبد کلر و همچنین پمپ تصفیه استفاده کرد.
 4. افراد باید قبل از جمع کردن استخر ابتدا آن را با شامپو بشویند و آبکشی کنند و در نهایت به خوبی خشک نمایند. همچنین می‌‌‌بایست از قرار دادن استخر در مکانی مرطوب شود.
 5. اگر استخر آماده و قابل‌حمل در محیطی خشک و روباز مورد استفاده بوده، پس از خشک شدن باید آن را با دستمالی به پارافین آغشته کرد تا استخر دچار شکنندگی نشود و آسیب نبیند.
 6. نباید در جمع‌کردن استخر از تاهای شکننده استفاده کرد.
 7. بعد از تا کردن استخر از قرار دادن لوازم مختلف بر روی آن خودداری شود.

 

نکات مربوط به استفاده از کلر در استخر پیش‌ساخته

برای استفاده از کلر در استخرهای پیش‌ساخته فایبرگلاس و قابل‌حمل حتماً باید از کلر قرصی با درجه کیفیت بالا استفاده شود، چراکه این استخرها دارای بدنه پلاستیکی بوده و اگر چه بدنه مقاومی دارند، اما در صورت استفاده از کلرهای نامرغوب و یا رعایت نکردن اصول استفاده در معرض صدمه و آسیب قرار می‌‌‌گیرند. برای این کار حتماً باید از سبد قرص کلر و کلرپاش استفاده کرد؛ زیرا از آنجایی‌‌‌که قرص کلر بسیار قوی است و به طور کامل روی بدنه استخر بیفتد و به کف استخر اصابت کند به اندازه ۲۰ سانتیمتر باعث پوسیدگی و آسیب خواهد شد.

برای کلر پاشی قرص کلر را باید به مقدار کافی در طول هفته استفاده کرد. همچنین افراد توجه داشته باشند قبل از کلرپاشی نیز آب استخر باید تصفیه شود و کلرپاشی در غروب صورت پذیرد. بعد از این مرحله صبح روز بعد با تابش آفتاب و تصفیه آب، استخر قابل استفاده خواهد بود. همین‌طور افراد باید در نظر داشته باشند که نیازی به استفاده هر روزه از کلر در آب استخر نیست و باید این کار به صورت یک روز در میان صورت پذیرد؛ اما در مورد عمل تصفیه آب باید گفت که بهتر است این کار روزی چند بار انجام شود.

 

استخر پیش‌ساخته

یکی از موضوعات مهمی که امروزه در طراحی ویلاها، مراکز تفریحی و مهدکودک‌‌‌ها از سوی طراحان و معماران مورد توجه قرار می‌‌‌گیرد، طراحی مکان‌‌‌هایی برای ورزش و سرگرمی است که در پی آن استفاده‌‌‌کنندگان می‌‌‌توانند از شادی و نشاط فضای طراحی شده بهره‌‌‌مند شوند. در این بین پرداختن به ورزش‌‌‌های آبی و ایجاد زمینه‌‌‌هایی برای این نوع از سرگرمی‌‌‌ها می‌‌‌تواند راهکاری مفید در این زمینه باشد. در نتیجه برای عملی کردن این نوع از ایده‌‌‌ها نیاز به احداث استخر خواهد بود که هزینه‌‌‌های مالی بالایی نیز دارد. راه حلی که تولیدکنندگان و فعالان این عرصه ارائه می‌‌‌کنند استفاده از استخرهای پیش‌ساخته است که هزینه‌‌‌ها را به صورت چشم‌‌‌گیری کاهش می‌‌‌دهد.

این استخرها به بهترین استخرهای موجود در بازار معروف هستند. چرا که در کنار قیمت ارزان‌‌‌تر از قابلیت حمل و امکانات متنوع دیگری نیز بهره می‌‌‌برند.

 


برای ارائه خدمات ساخت و ساز و یا آگاهی از این خدمات به سایت زیر مراجعه فرمایید.

سرویس اول


 

منابع:

انواع استخر پیش ساخته

استخر پیش ساخته گرد

استخر پیش ساخته فریمی

استخر پیش ساخته ایزی ست

پمپ تصفیه آب استخر

نکاتی در رابطه با استخرهای پیش ساخته

استخرهای پیش  ساخته فریمی

لوازم یدکی استخر پیش ساخته

مزایای استخرهای پیش ساخته

استخر پیش ساخته

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *