امنیت ساختمان تجاری - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

امنیت ساختمان تجاری

فضاهای تجاری یکی از بخش‌های مهم شهرها محسوب می‌شوند. امنیت ساختمان تجاری مهم و ضروی است. و علاوه بر نقش اقتصادی، محلی برای شکل‌‌گیری تعاملات اجتماعی بوده است. در گذشته بازار علاوه بر محل انجام فعالیت‌‌های مختلف اقتصادی، مهم‌ترین محور فضایی در حیات اجتماعی شهر بود. تأمین نیازهای انسان، افزایش کیفیت زندگی و استفاده از تمام ظرفیت‌‌ها در بهبود وضع وی از اهداف پایداری اجتماعی است.

احساس امنیت در چنین فضایی از مؤثرترین عواملی است که می‌‌تواند حضور شهروندان در جامعه را میسر سازد. لذا عوامل تأثیرگذار در ایجاد حس امنیت در ساختمان‌‌های تجاری باید موردتوجه قرار گیرد. هیچ چیز مانند یک حادثه تلخ در مجتمع تجاری موجب از دست رفتن اعتبار و قدرت آن نمی‌شود. مجتمع‌‌های تجاری دارای چالش‌‌های بسیار زیادی هستند که می‌‌بایست برای مقابله با آن‌‌ها مقررات دقیق و منظمی صورت پذیرد؛ بنابراین در این مقاله ضمن بررسی امنیت و ایمنی در ساختمان‌های تجاری به وجود تیم‌‌های حراستی، امنیتی و درمانی و مزایای سیستم‌‌های امنیتی در مجتمع‌‌های تجاری پرداخته شده است.

ایمنی و امنیت ساختمان تجاری

احساس امنیت از اساسی‌‌ترین نیازهای انسان است که موجب عدم بیم و هراس وی می‌‌شود و عامل تعیین‌کننده حضور افراد در فضاهای شهری است. شناخت عوامل مؤثر در فراهم آوردن احساس امنیت در مجتمع‌‌های تجاری و راهکارهای رسیدن به آن در طراحی این مراکز می‌‌تواند باعث پیشرفت کیفیت محیط و پذیرای مراجعه‌‌کنندگان بسیاری شود. در ادامه توضیحاتی در رابطه با این ایجاد امنیت در ساختمان‌‌ها و مجتمع‌‌های تجاری داده می‌‌شود.

 

نخستین باید به وجود تیم‌‌های حراستی، امنیتی و درمانی اشاره کرد که هر مجتمع تجاری به آن‌‌ها نیاز دارد:

 

تیم حراستی

اعضای حراست مجتمع می‌‌بایست در مقابل درهای ورود و خروج مستقر باشند و با دقت و هوشیاری کامل ورود و خروج مراجعه‌‌کنندگان را بررسی کنند و در صورت مشاهده فرد مشکوک وارد عمل شده و به بازرسی وی بپردازند. همچنین وظیفه گروه حراستی این است که در همه طبقات ساختمان و پارکینگ و فضای بیرونی مجتمع در حال گشت و جستجو باشند. این گشت‌‌زنی‌‌ها برای جلوگیری از ایجاد وحشت در مراجعه‌‌کنندگان می‌‌بایست به‌گونه‌ای انجام شود که پرسنل حراست در معرض دید آن‌‌ها قرار نگیرند. براین‌اساس می‌‌توان گشت‌زنی‌ها و بررسی‌‌های داخلی مجتمع را به کمک دوربین‌های امنیتی و CCTV انجام داد.

تیم امنیتی

به دلیل اهمین امنیت ساختمان تجاری تیم امنیتی در هر ساختمان مستقر می شود. وظیفه تیم امنیتی، مداخله و بررسی سریع درگیری‌‌ها و حوادث اتفاق داده در داخل مجتمع تجاری است. افراد این تیم حرفه‌‌ای‌‌تر و ماهرتر از پرسنل حراست هستند. این افراد به‌صورت مداوم در فضای مجتمع حضور ندارند اما در سریع‌‌ترین زمان ممکن می‌‌بایست در درگیری‌‌های رخ داده در مجتمع حاضر شوند.

تیم درمانی

هر مجتمع تجاری به پرسنل آشنا به کمک‌‌های اولیه نیاز دارد تا در صورت لزوم و در هنگام وقوع حوادث نامترقبه، جهت کمک به مصدومین حادثه تا زمان رسیدن تیم اورژانس پزشکی حاضر باشند. پرسنل تیم درمانی و پزشکی باید تمام امکانات لازم را در دسترس داشته باشند.

 

 

گشت‌‌زنی و بررسی محوطه‌‌های پارکینگ

یکی از بااهمیت‌‌ترین قسمت‌‌ها در امنیت مجتمع‌‌های تجاری، پارکینگ و محوطه آن است. اکثر حوادث و وقایع نظیر سرقت، تصادف، تجاوز و… در پارکینگ‌‌های بزرگ مجتمع‌‌های تجاری اتفاق می‌افتد. پارکینگ‌ها، مکان‌‌های خلوتی بوده که اغلب مورد توجه پرسنل و مدیریت مجتمع نیستند و بهترین گزینه برای سارقان است. توصیه می‌‌شود در مجتمع‌‌های تجاری با پارکینگ‌‌های بزرگ، یکی از اعضای حراست به‌صورت تمام‌‌وقت و آگاه، حضورداشته باشد. همچنین تیم پشتیبانی تصویری با دوربین‌های مداربسته و امکان جستجو در نور کم و دید در شب می‌‌بایست به رسیدگی بخش‌‌های مختلف پارکینگ بپردازند.

 

بررسی محوطه داخلی مجتمع

با توجه به تردد و رفت‌‌وآمدهای مراجعه‌‌کنندگان و مشتریان احتمال رخداد حادثه در محوطه داخلی مجتمع زیاد است. ازاین‌‌رو می‌‌بایست تیم‌‌ حراستی و انتظامات به‌‌طور دائم در ساعات کاری مجتمع تجاری، در محل حضورداشته باشند و با آگاهی، همه حرکت‌‌های مراجعه‌‌کنندگان را بررسی کنند و در صورت مشاهده افراد مشکوک وارد عمل شده و آن شخص را بررسی یا در صورت لزوم به دفتر حراست منتقل کنند. پیشنهاد می‌‌شود جهت ایجاد آرامش، تعداد اعضای حراست داخلی مجتمع محدود باشد و این مسئله با دوربین‌‌های نظارتی و CCTV انجام شود.

 

نظارت بر رفتار و عملکرد گروه سنی نوجوانان و جوانان

بیشترین وقایع اتفاق داده نظیر شوخی‌‌های خطرناک،‌‌ دعواها، نزاع‌‌ها و سقوط از ارتفاع در مجتمع‌های تجاری بزرگ به نوجوانان و جوانان مربوط می‌شود. ازاین‌‌رو تیم حراستی و انتظامات می‌بایست با آگاهی کامل، عملکرد این گروه سنی را زیر نظر داشته باشد و از آسیب رسیدن به آن‌‌ها جلوگیری به عمل آورد.

 

جلوگیری از ورود و مقابله با کودکان کار و امثال آن

از مواردی که نظم‌‌وترتیب مجتمع تجاری را مختل کرده، می‌‌توان به کودکان کار، گدایان و دست‌‌فروشان اشاره کرد که باعث نارضایتی مراجعه‌‌کنندگان و فروشگاه‌‌های مجتمع تجاری خواهند شد. از دیگر مسئولیت‌‌های تیم حراست جلوگیری از ورود و یا خارج و دور کردن این‌‌گونه افراد از فضای داخلی و محوطه‌‌های بیرونی مجتمع است.

 

 

جلوگیری از سرقت

یکی از راه‌های برقراری امنیت ساختمان تجاری جلوگیری از سرقت است. یکی دیگر از وظایف تیم حراست و انتظامات مجتمع این است که با هوشیاری و آگاهی تمام مواظب اموال مراجعه‌‌کنندگان باشد تا مورد سرقت قرار نگیرد و در صورت لزوم جهت یافتن سارق و اموال دزدیده‌‌شده اقدامات لازم انجام شود. این امر می‌‌بایست با دقت و به‌‌کمک دوربین‌‌های مداربسته انجام پذیرد و همچنین اعضایی که در مقابل درهای ورود و خروج حضور دارند، باید طبق اطلاعات داده‌شده از اموال سرقت رفته، ورود و خروج افراد مشکوک را بررسی کنند.

سیستم‌‌های اعلام سرقت

دزدگیر یا سیستم‌‌های اعلام سرقت، در صورت ورود افراد به پیرامون مشخص‌شده، شکستن قفل یا در با ایجاد صدا و یا تماس با مرکز پشتیبانی، سرقت و ورود غیرمجاز را اعلام می‌‌کنند. برخی از سیستم‌های اعلام سرقت قادر هستند به وسیله سیم‌‌کارت و یا خط‌‌تلفن، پس از تشخیص ورود افراد غیرمجاز به شماره پشتیبانی ثبت‌شده در آن تماس گرفته و اعلام سرقت کنند. سیستم‌‌های اعلام سرقت ساده‌‌تر، از یک برد چشمی با اندازه متوسط ۶ تا ۱۰ متر ساخته‌شده‌اند که به یک سیستم صوتی (بلندگو) با صدای نسبت زیاد متصل است و در صورت تشخیص ورود می‌‌تواند هشدار اخطار را فعال کند.

 

پاسخ سریع و واکنش مناسب در حوادث جنایی

در مجتمع‌‌های تجاری بزرگ احتمال وقوع حوادث جنایی یا سرقت‌‌های مسلحانه نیز وجود دارد. تیم‌های حراستی و امنیتی، جهت مقابله با این نوع حوادث، می‌‌بایست از آموزش‌‌های ضروری نظیر طرز برخورد با سارقان، ایجاد آرامش در مجتمع و مراجعه‌‌کنندگان، آموزش‌‌ دفاع‌‌های شخصی و سرعت عمل جهت مطلع ساختن پلیس برخوردار باشند.

 

کمک‌‌رسانی مناسب در شرایط اضطراری

وجود یک تیم پزشکی در مجتمع‌‌های تجاری بزرگ الزامی است تا در صورت وقوع حوادث، اقدامات ضروری را تا رسیدن تیم اورژانس انجام دهند. در مجتمع‌‌های تجاری کوچک‌تر نیز باید تجهیزات کمک‌های اولیه در تمامی طبقات مجتمع در دسترس باشد و تیم حراست بتواند کمک‌‌های اولیه را انجام دهد.

 

کمک در پیدا کردن کودکان گم‌‌شده

یکی از متداول‌‌ترین اتفاقات در مجتمع‌‌های تجاری و در ساعات پرتردد، گم‌شدن کودکان است. تیم حراست باید کودک را در محلی ایمن حفظ کند و توسط سیستم اطلاع‌‌رسانی مجتمع، خانواده کودک را آگاه سازد. همچنین تیم حراست می‌‌بایست از خانواده مراجعه‌‌کننده، مشخصات هویتی و ظاهری کودک را بپرسد تا از صحت و درستی امر مطلع شود.

 

آتش‌‌سوزی

در مجتمع‌‌های تجاری بزرگ و مجتمع‌‌هایی که در آن رستوران‌‌ وجود دارد، آتش‌‌سوزی نیز ممکن است رخ دهد؛ بنابراین باید سیستم‌‌های اطفاء حریق دستی و هوشمند در مجتمع‌‌های تجاری بررسی و صحت سلامت آن‌‌ها به‌‌صورت روزانه و هفتگی تائید شود.

 

سیستم‌‌های اعلام حریق

سیستم‌‌های اعلام حریق شامل مجموعه از قطعات و تجهیزات الکترونیکی است که وظیفه آشکار و نمایان ساختن حریق در امکان مختلف از جمله مجتمع‌‌های تجاری را دارند. این سیستم‌‌ها به‌‌صورت کلی به ۳ گروه آدرس‌‌پذیر، متعارف و وایرلس تقسیم می‌‌شوند که هر کدام دارای سیستم‌‌های هوشمند و دستی هستند. در سیستم‌‌های اعلام حریق دستی، اعلام اخطار و هشدار توسط افراد انجام می‌‌شود در صورتی که سیستم‌‌های هوشمند نسبت‌‌به دود و گرمای شدید حساس بوده و به‌‌طور خودکار سامانه اعلام حریق شروع به فعالیت خواهد کرد. در سیستم متعارف، حسگرهای اعلام حریق در محل‌‌های مختلف یک مرکز خرید یا ساختمان نصب می‌‌شوند و همه آن‌‌ها به یک مدار واحد متصل هستند چنانچه هر یک از بخش‌‌ها دچار آتش‌سوزی شود، این سامانه محل دقیق آن را اعلام خواهد کرد.

 

امنیت در ساعات غیر کاری و تعطیلی‌‌های مجتمع

ایجاد امنیت در مجتمع‌‌های تجاری علاوه بر ساعات کاری در ساعات تعطیلی نیز ضروری است. در ساعات تعطیلی مجتمع، وجود یک نیروی حراستی در جایگاه مشخص، یکی در حال گشت در مجتمع و یک کارمند نیز در اتاق CCTV نیاز است.

 

تهدیدات امنیتی یا تروریستی

درزمانی که مجتمع تجاری با تهدید امنیتی و تروریستی روبه‌‌رو می‌‌شود، می‌‌بایست سریع و بدون‌درنگ با پلیس و نیروی‌های آتش‌‌نشانی و اورژانس ارتباط‌‌های لازم برقرار شود و همچنین با حفظ خونسردی، اقدامات ضروری جهت تخلیه کامل مجتمع ازجمله فروشگاه‌‌ها و پرسنل صورت گیرد. در هنگام وقوع این نوع حوادث استفاده از پله‌‌های اضطراری توصیه می‌‌شود.

 

دوربین‌‌های مداربسته و CCTV

مراکز خرید یا فروشگاه‌‌های بزرگ که روزانه دارای تعداد زیادی مراجعه‌‌کننده هستند، نیاز ضروری به سیستم‌‌های دوربین امنیتی خواهند داشت. مسئولیت دوربین‌‌های امنیتی ثبت لحظه‌‌ای وقایع به‌صورت دقیق و ذخیره‌‌سازی آن است تا در صورت لزوم بتوان در آینده نیز به آن رجوع کرد. همچنین وجود دوربین‌‌های امنیتی موجب کاهش و جلوگیری از سرقت فروشگاه‌‌ها و اجناس مراکز خرید می‌شود. با بهره‌‌مندی از این دوربین‌‌ها می‌‌توان رفتار پرسنل را بررسی و کنترل کرد. علاوه‌‌‌‌براین هرگز فراموش نکنید که دوربین‌‌های امنیتی جهت افزایش امنیت و جلوگیری از حوادث مورداستفاده قرار می‌گیرند، بنابراین حریم خصوصی افراد باید به‌‌طور کامل حفظ شود.

 

مزایای سیستم‌های امنیتی

در ادامه به‌‌چند مورد از مزایای سیستم‌‌های امنیتی در مجتمع‌‌های تجاری اشاره می‌‌شود:

 1. حفاظت و مراقبت از اشخاص و اموال موجود در ساختمان
 2. تشخیص اشخاص و وسایل نقلیه مشکوک
 3. پاسخگویی سریع حین وقوع موارد اورژانسی
 4. کنترل ورودی‌‌ها به‌صورت امن و آسان
 5. نظارت و مانیتورینگ از راه دور
 6. کاهش هزینه‌‌های کاربری
 7. یک راهکار جامع با پوشش اکثر فضاهای مهم و حساس یک ساختمان
 8. تشخیص افراد و وسایل نقلیه مشکوک به‌صورت خودکار و بلادرنگ با بهره‌‌مندی از دوربین‌‌های هوشمند
 9. پاسخ دقیق‌‌تر و سریع‌‌تر به موارد اورژانسی با استفاده از یکپارچگی سیستم‌‌ها
 10. تردد امن‌‌تر و کارآمدتر با بهره‌‌مندی از کنترل ورودی، بر اساس تشخیص خودکار پلاک وسایل نقلیه (ANPR)
 11. کنترل تردد مرکزیت یافته و با کاربری آسان برای پرسنل و مراجعه‌‌کنندگان
 12. کاهش زمان موردنیاز برای یافتن جای پارک مناسب، با برخورداری از مدیریت هوشمند پارکینگ
 13. دسترسی از راه دور به مرکز مدیریت از طریق کلاینت PC، وب‌‌سایت و اپلیکیشن موبایل
 14. مشاهده تجهیزات به‌‌کار‌‌رفته در سیستم‌‌ها بر روی یک نقشه مجازی سفارشی‌‌شده

 

امنیت ساختمان تجاری

وجود امنیت و ایمنی و آسایش در ساختمان‌‌های تجاری برای مراجعه‌‌کنندگان، بهره‌‌برداران فروشگاه‌ها، مشتریان، تیم‌‌های پشتیبانی ضروری قلمداد می‌‌شود. خرید دلپذیر و ایجاد حس وفاداری میان مشتریان و پرسنل، نیازمند محیطی امن و مطمئن است. ساختمان‌‌های اداری- تجاری نواحی هستند که مردم بیشتر وقت خود را هرروز در آن صرف می‌‌کنند. چگونگی تأمین و سرویس امنیتی کارآمد و قابل‌اطمینان پرسشی است که مدیران باید در جستجوی پاسخ آن باشند؛ بنابراین در راهکارهای امنیتی برای بعضی از ساختمان‌‌های اداری- تجاری، سیستم‌‌های مختلفی مانند سیستم نظارت تصویری، آلارم، کنترل تردد، مدیریت پارکینگ به‌صورت یکپارچه در نظر گرفته‌شده است. این یکپارچگی موجب می‌‌شود حفاظت از جان افراد و اموال و متعلقات آن‌‌ها تاثیرگذارتر انجام شود و هزینه‌های کاربری به‌‌طرز قابل‌توجهی کاهش یابد.

 

 

 

منابع:

 amirriazi.ir  

pouyasecurity.com

 civilica.com

 mbn-co.ir

elmnet.ir

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *