فواید سونا چیست؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

فواید سونا چیست؟

طبق تحقیقات علمی یکی از فواید سونا دفع سموم بدن است. با توجه به آلودگی‌های ناشی از هوا و یا مواد غذایی لازم است این سموم دفع شوند. سموم و فلزات سمی که از راه‌های مختلف وارد بدن می‌شوند با سونا از بین می‌روند. بررسی‌‌‌های انجام شده نشان می‌‌‌دهند که سونا روشی بی‌‌‌خطر برای دفع مواد زائد بدن است. فرایند تعرق در سونا به آرامی صورت می‌‌‌گیرد و مواد مضر به وسیله پوست از بدن خارج می‌‌‌شود

 سونا دشمن آلودگی‌ها

 

با توجه به آلودگی‌های ناشی از هوا و یا مواد غذایی لازم است سموم و فلزات سمی از بین بروند. چراکه وجود این سموم در بدن ممکن است بیماری‌‌‌هایی مانند سنگ کلیه و سرطان‌‌ را ایجاد کنند. بررسی‌‌‌های انجام شده نشان می‌‌‌دهند که سونا روشی بی‌‌‌خطر برای دفع مواد زائد بدن است. فرایند تعرق در سونا به آرامی صورت می‌‌‌گیرد و مواد مضر به وسیله پوست از بدن خارج می‌‌‌شود. این امر از فشارهای وارده به کبد و کلیه‌‌‌ها می‌‌‌کاهد. و همچنین سلامتی را برای این ارگان‌‌‌ها به ارمغان می‌‌‌آورد. این مقاله به معرفی سونا و فواید آن خواهد پرداخت.

 

 

تاثیر درمانی سونا

از مهم‌ترین فواید سونا تاثیر مثبت بر سلامت پوست و سایر اندام‌هاست. سونا گاهی به عنوان درمان از سوی پزشکان توصیه می‌‌‌شود. این تفریح درمانگر علاوه بر سلامتی، برای زیبایی پوست نیز مفید است. هم‌چنین یکی از روش‌های لاغری نیز محسوب می‌شود. این فعالیت با شبیه‌‌‌سازی تب مصنوعی باعث تقویت ایمنی بدن می‌‌‌شود. سونا مقاومت بدن را در برابر ویروس‌‌‌ها و باکتری‌‌‌ها افزایش می‌دهد. سدیم، نیکوتین، کلسترول، فلزات سنگین (کادمیوم، سرب، جیوه، روی و …)، اوره و اسیدلاکتیک را دفع می‌کند. این مواد از جمله مواردی هستند که در اثر تعرق از بدن دفع می‌شوند. در نتیجه می‌‌‌توان گفت که سونا روشی کارآمد و قوی در دفع سموم بدن است.

 

 رایج‌‌‌ترین انواع سونا

 رایج‌‌‌ترین انواع سونا

 • سونای خشک:
  اتاق سونای خشک از چوب سرو ساخته می‌‌‌شود. در این نوع از سونا مقدار حرارت محیط بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی‌‌‌گراد است. رطوبت محیط نیز در سونای خشک  ۵ تا ۱۰ درصد خواهد بود. سونای خشک به دفع سموم زیر پوست و افزایش دمای بدن و گردش خون کمک می‌‌‌کند. استفاده یک یا دو بار در هفته از آن می‌‌‌تواند برای سلامتی مفید باشد.

 

 • سونای اینفرارد Infrared Sauna:
  اینفرارد به قسمتی از اشعه‌‌‌های خوب نور خورشید گفته می‌شود. سونا اینفرارد یکی از پرخاصیت‌‌‌ترین انواع سونا محسوب می‌‌‌شود. دمای این نوع از سونا از سونای خشک کمتر است. دمای کم باعث می‌شود افراد بتوانند زمان بیشتری در سونا بمانند. همچنین در سونای خشک دمای بدن به‌‌‌ واسطه دمای محیط بالا می‌‌‌رود. اما در این نوع از سونا تنها بدن گرم خواهد شد.

 

 • سونای بخار یا مرطوب:
  در سونای مرطوب، میزان دما به‌‌‌ندرت از ۵۰ درجه بالاتر می‌‌‌رود، ولی حداکثر رطوبت را دارد که این نوع سونا برای درمان توصیه نمی‌‌‌شود. رطوبت مانع خشکی پوست است. رطوبت زیاد در این سونا به سلامت پوست کمک می‌کند.

 

 • سونای گیاهان معطر:
  این نوع از سونا که در آن، از گیاهان معطر مانند دارچین، اوکالیپتوس، نعناع و کاج استفاده می‌‌‌شود. یکی از قابل‌‌‌توجه‌‌‌ترین انواع سونا است و طرفداران خاص خود را دارد. این گیاهان معطر بر روی سنگ‌‌‌های هیتر پاشیده می‌‌‌شوند. سپس رایحه آن در فضا پخش خواهد شد که بسیار التیام بخش است.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

 

چگونگی استفاده از سونا

 

جکوزی گرم
بعد از شنا معمولاً بدن خسته است و توصیه می‌‌‌شود که افراد برای رفع خستگی حدود ۵ دقیقه در جکوزی گرم بمانند. توصیه می‌‌‌شود بعد از بیرون آمدن از سونا حتماً دوش گرفته شود. این کار باعث شسته شدن عرق‌‌‌های بدن می‌‌‌شود. همچنین افراد می‌‌‌توانند از آب سرد و یا ولرم نیز برای خنک شدن بدن استفاده کنند. یکی از جالب‌‌‌ترین بخش‌‌‌های سونا پرش جکوزی سرد است. چراکه با این کار بدن سرحال می‌‌‌آید. همچنین این بخش از سونا به افرادی که ناراحتی قلبی دارند توصیه نمی‌‌‌شود.

 

اتمام سونا
در این حالت افراد می‌‌‌توانند بعد از دو بار رفتن به جکوزی داغ به جکوزی سرد بروند. این کار به‌عنوان حمام آب گرم برای تحریک غدد و مقاومت بدن به‌‌‌کار می‌‌‌رود بسیار مفید خواهد بود. بهتر است پایان برنامه با آب سرد همراه باشد تا بدین‌وسیله بدن خنک شود.

 

خشک‌کردن و خنک کردن کامل بدن
در مرحله آخر نیز توصیه می‌‌‌شود افراد بدن خود را خشک نمایند و دمای بدن را به دمای عادی برگردانند.

 

نوشیدن آب و مایعات
معمولاً در اثر پرداختن به ورزش سونا مقداری از آب بدن تحلیل می‌‌‌رود که برای جبران آب ازدست‌رفته بدن پیشنهاد می‌شود، مدتی بعد از سونا آب و مایعات و میوه تازه استفاده شود تا املاح ازدست‌رفته بدن جایگزین شوند. یکی از بهترین نوشیدنی‌‌‌ها بعد از سونا، نوشیدنی‌‌‌هایی مانند ماءالشعیر و یا هر نوشیدنی دیگری است که دربردارنده ویتامین‌‌‌های گروه B باشد.

 

 درمان و فواید سونا 

 

کاهش دردهای رماتیسمی
سونا برای درمان دردهای رمانیسمی مفید است. هفته‌ای یک بار استفاده از سونا می‌تواند دردهای روماتیسمی را به طور محسوسی کاهس دهد.

تنفس بهتر
تنفس بهتر از دیگر نتایج درخشان سونا است که باعث باز شدن راه‌های تنفسی خواهد شد و میزان اکسیژن دریافتی بدن را نیز افزایش خواهد یافت. همچنین به دلیل تغییرات سریع درجه حرارت بدن انعطاف‌‌‌پذیری عروق نیز بهبود خواهد یافت.

آرامش اعصاب و ریلکس کردن بدن

آرامش اعصاب و ریلکس بودن بدن اولین گام در درمان بیماری‌‌‌های مختلف خواهد بود.

سونا باعث ایجاد آرامش در افراد می‌‌‌شود و به روند بهبود بیماری‌‌‌ها کمک خواهد کرد.

زیبایی پوست و مو
سونا باعث پاک‌سازی پوست می‌‌‌شود و درنتیجه آن گردش خون مویرگی در بدن بهبود می‌‌‌یابد. از فواید سونا ایجاد ظاهری زیبا برای پوست است. همچنین سونا به کاهش روند پیری پوست نیز کمک می‌‌‌کند. سونا باعث کاهش خطوط ریز و چین و چروک‌‌‌ها می‌شود. با تعریق پوست شاداب شده و همچنین باعث بهبود آکنه و جوش نیز می‌‌‌شود. تأثیر سونا بر درخشندگی و سلامت مو نیز مشهود است. می‌‌‌توان بیان کرد که تعرق هنگام سونا به دفع چربی‌‌‌های مضر پوست سر کمک می‌‌‌کند. این امر رویش مجدد موها را میسر ساخته و مو را درخشان‌‌‌تر جلوه می‌‌‌دهد.

دفع سموم بدن
در سونا سموم بدن با تعریق از بدن افراد خارج خواهد شد. تعرق به عنوان یک شیوه سم‌‌‌زدایی کارآمد در بدن از پزشکان پیشنهاد می‌‌‌شود.  با استفاده از این فعالیت سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود. سونا مقاومت بدن در برابر بیماری‌‌‌ها و ویروس‌‌‌های مختلف را نیز افزایش می‌‌‌یابد.

 

نکاتی قابل‌توجه در سونا

 

-پرداختن به این فعالیت به بیمارانی که دچار عارضه صرع و دیابت هستند توصیه نمی‌‌‌شود.

– اگر با علائمی مانند سرگیجه، سردرد، تپش غیرعادی قلب مواجه شدید محل سونا را ترک کنید.

-بیمارانی که مشکلات قلبی و تنگی نفس یا مشکلات ریوی دارند باید زیر نظر پزشک متخصص به سونا بپردازند.

– خوردن و آشامیدن نوشابه‌‌‌های گازدار قبل از سونا توصیه نمی‌‌‌شود.

-انجام ورزش و نرمش در حین سونا کار اشتباهی است.

-زمان لازم برای سونای خشک بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است.

-افراد باید از همراه داشتن کودکان زیر ۴ سال در محیط سونا خودداری کنند.

-دو ساعت قبل از ورود به محیط سونا از مصرف سیگار، الکل و قهوه خودداری شود.

 

 

 

منابع

 1. سونا درمانی و فواید آن
 2. سونا درمانی
 3. خواص سونا
 4. فواید سونای خشک و بخار برای کل بدن
 5. سونا چیست و چه فوایدی دارد؟
 6. تفاوت میان سونای خشک و بخار
 7. نحوه استفاده صحیح از سونا و جکوزی
 8. چگونه از سونای خشک به بهترین شکل استفاده کنیم؟

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *