روش‌های تا کردن دستمال‌سفره - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

روش‌های تا کردن دستمال‌سفره

در کنار تهیه غذای مناسب، تزیین و چیدمان میز تأثیر فوق‌العاده‌ای در داشتن یک میزبانی خوب و خلق یک وعده غذایی به‌یادماندنی می‌گذارد. بخش اعظمی از هنر سفره‌آرایی به‌عنوان هنری گسترده و پرطرفدار ، هنر تزئین دستمال‌سفره است. با داشتن خلاقیت در تا زدن و تزئین دستمال‌سفره می‌توانید میزی زیبا برای مهمانی‌هایتان تدارک ببینید.

گاهی از دستمال‌کاغذی به‌جای دستمال‌سفره استفاده می‌شود که این عمل، آسیب بسیاری را به محیط‌زیست وارد می‌کند؛ پس چه خوب است با استفاده از دستمال‌سفره و تزئین آن به‌جای دستمال‌کاغذی، علاوه بر کاهش آسیب به محیط‌زیست، میزی رنگارنگ و به‌یادماندنی را برای افراد خانواده و مهمانانتان ایجاد کنید. در این مقاله به معرفی چند روش تزئین دستمال‌سفره پرداخته می‌شود.

 

روش های تا کردن دستمال سفره

روش‌های تا کردن دستمال‌سفره

طرح طاووس

تا کردن دستمال‌سفره با طرح

طاووس

برای تزئین دستمال‌سفره به شکل طاووس به یک پارچه چهارگوش احتیاج دارید. در ابتدا پارچه را از یک‌جهت به‌صورت بادبزنی تا بزنید. سپس پارچه را به‌اندازه نصف طول آن، به‌صورت دایره‌ای به سمت مرکز دستمال، لوله کنید. دستمال لوله شده را به سمت کف قرار دهید و از گوشه دستمال در سمتی که آزاد است، پره‌ها را با دقت و مرتب بازکنید. درنهایت مرکز دایره‌ای دستمال را به سمت بالا بکشید تا سر طاووس شکل گیرد. پس‌ازآن می‌توانید دستمال‌سفره را بر روی میز و یا درون بشقاب قرار دهید.

تا کردن دستمال‌سفره با طرح

تاج

برای تزئین دستمال‌سفره به شکل تاج یا بادبزنی، ابتدا پارچه‌ای چهارگوش را از یک سمت به‌صورت بادبزنی تا بزنید. سپس تای یک سمت پارچه را با دست، کمی بازکنید و قسمت انتهایی آن را به داخل بچرخانید. درنهایت آن را به‌صورت تاج در درون لیوان قرار دهید. این روش تزئین دستمال‌سفره بسیار آسان بوده و بیشتر برای مراسم عروسی و مهمانی‌های غیررسمی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

طرح پاپیون

تا کردن دستمال‌سفره با طرح

پاپیون

برای طراحی دستمال‌سفره به شکل پاپیون، ابتدا یک پارچه چهارگوش را به‌صورت بادبزنی تا کنید. سپس حلقه‌ای را از وسط دستمال تاشده عبور دهید و دو سمت آن را بازکنید.

 

تا کردن دستمال‌سفره با طرح

برج

 برای طراحی این مدل که با نام روش مخروطی نیز شناخته می‌شود، ابتدا باید پارچه‌ای چهارگوش را به شکل مثلث تا بزنید. دو گوشه مثلث را به قسمت بالایی آن برسانید و آن را به پشت برگردانید. پس‌ازآن بخش پایینی پارچه را به سمت داخل تا بزنید. درنهایت با برگرداندن دو سمت آن به پشت و ثابت کردن آن‌ها درون هم، دستمال‌سفره‌ای با طرح برج خواهید داشت. محل قرارگیری این دستمال‌سفره در درون بشقاب و یا سمت چپ آن است. البته روش مخروطی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که سرویس قاشق و چنگال خود را درون آن قرار دهید.

 

طرح گل

تا کردن دستمال‌سفره با طرح

گل

ابتدا پارچه چهارگوش را از وسط تا کنید، به‌صورتی که به یک مستطیل تبدیل شود. در ادامه یک‌سوم پارچه را از سمت ضلع کوچک‌تر به‌صورت بادبزنی تا بزنید. مجدداً پارچه را از وسط تا کنید؛ اما توجه داشته باشید که تای بادبزنی باز نشود. در این مرحله تای دیگری از قسمت بالایی به سمت پایین پارچه بزنید. درنهایت قسمت انتهایی پارچه را به زیر برگردانید و با دست به آن فرم دهید. این مدل با نام دیگر پنکه ایستاده، برای مناسبت‌های رسمی مورداستفاده قرار می‌گیرد و حس لوکس بودن را به مهمانانتان منتقل می‌کند.

 

 

پارچه‌ای چهارگوش را با تا زدن به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. مجدداً یک‌سوم آن را به سمت داخل برگردانید و پس‌ازآن، پارچه را از پشت از دو سمت به‌طور مساوی تا بزنید. پس از تا زدن می‌توانید سرویس قاشق و چنگال را در داخل آن قرار دهید.

تا کردن دستمال‌سفره با طرح

کلاه

برای تزئین این نمونه از دستمال‌سفره، پارچه چهارگوش را از وسط به دو قسمت مساوی تبدیل کنید. این عمل را دوباره تکرار کرده، تا یک مربع داشته باشید. سپس قسمت بالایی پارچه را از سمت باز آن، دو بار به سمت داخل برگردانید. این کار را برای لایه پایین‌تر نیز انجام دهید. درنهایت دو سمت پارچه را به سمت پشت برگردانید.

تا کردن دستمال‌سفره با طرح

موشک

ابتدا پارچه چهارگوش را از وسط ‌طوری تا بزنید که شبیه به یک مثلث شود. مجدداً گوشه سمت راست و چپ را به سمت بالایی مثلث برسانید. لوزی به‌دست‌آمده را از وسط تا بزنید و بعد کمی به سمت پایین بکشید. در ادامه این پارچه را تا بزنید و لبه‌های پایینی آن را داخل هم قرار دهید تا کار ثابت شود. پس از برگرداندن پارچه و کشیدن لبه‌ها، دستمال موردنظر شکل موشک پیدا می‌کند.

 

گل رز

تا کردن دستمال‌سفره با طرح

گل رز

برای طراحی دستمال‌سفره به‌صورت گل رز، ابتدا باید یک پارچه چهارگوش را از وسط تا بزنید تا به یک مثلث تبدیل شود. سپس قسمت پایینی آن را به‌اندازه یک‌سوم از مثلث به سمت بالا رول کنید. پس از رول کردن آن را به سمت پشت برگردانید و دوباره عمل رول کردن را ازیک‌طرف پارچه به داخل انجام دهید. دو قسمت بالایی پارچه را به‌آرامی به سمت مخالف بکشید. درنهایت پارچه را به پشت برگردانید تا دستمال‌سفره با شکل گل رز دیده شود.

 

سفره‌آرایی از هنرهایی است که در هر قسمت از جهان، افراد با توجه به فرهنگ آن کشور، از آن برای تزئین میز غذاخوری، سفره و یا ظرف‌ها استفاده می‌کنند. این هنر می‌تواند از جزئیات بسیاری ازجمله تزئین غذا، طرز چیدن ظروف و استفاده از رنگ‌های مختلف برخوردار باشد. تزئین دستمال‌سفره یکی از جزئیات هنر سفره‌آرایی به شمار می‌رود که می‌تواند موجب افزایش زیبایی میز شما شود. ازاین‌رو می‌توانید از طرح‌های گفته‌شده در مقاله استفاده کرده و در کنار صرف یک وعده غذایی بر روی سفره‌ای زیبا، لحظه‌هایی خوب و ماندگار، برای اعضای خانواده و مهمانانتان خلق کنید.

 

 

منابع

napkinfoldingguide.com

lifebuzz.com

fa.wikipedia.org

takfal.com

namnak.com

irancook.ir

hotelmanager.ir

۲nafare.com

chef-nadia.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *