چگونه با چالش جهیزیه مقابله کنیم؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

چگونه با چالش جهیزیه مقابله کنیم؟

 

اگر شما هم در تکاپوی مراسم عروسی هستید، بدون شک خرید جهیزیه از چالش‌های پیش رویتان خواهد بود. تهیه جهیزیه برای عروس، یکی از آداب‌ورسوم سنتی اقوام ایرانی است که تا به امروز رواج دارد. شما می‌توانید با همکاری و مشارکت خانواده‌ها و انتخاب آگاهانه و برنامه‌ریزی‌شده، با استرس ناشی از خرید جهیزیه مقابله کرده و زندگی خود را با آرامش شروع کنید. بااین‌حال برای خرید جهیزیه باید به نکات مهمی توجه کرد، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

نکات مهم برای خرید جهیزیه

۱-       خرید وسایل بزرگ

برای خرید جهیزیه ابتدا باید وسایل بزرگ مانند یخچال‌فریزر، جاروبرقی و ماشین لباسشویی را در اولویت قرار دهید؛ زیرا خرید این وسایل زمان و دقت خاصی را می‌طلبد و برای تهیه وسایل کوچک‌تر همیشه وقت است. شما می‌توانید بدون آبمیوه گیری زندگی‌تان را شروع کنید؛ اما بدون شک در صورت نداشتن ماشین لباسشویی و یخچال دچار مشکل خواهید شد. از سویی دیگر، با گذشت زمان وسایل کوچک‌تر طبق مد روز تغییر می‌کنند؛ اما این تغییرات تأثیر چندانی روی وسایل برقی بزرگ ندارند.

خرید وسایل بزرگ جهیزیه

خرید وسایل بزرگ جهیزیه

 

۲-       در نظر گرفتن متراژ خانه

قبل از خرید جهیزیه بهتر است از متراژ محل زندگی‌تان اطلاع حاصل کنید تا برآوردی از میزان فضای لازم برای یخچال‌فریزر و اجاق‌گاز و سایر وسایل داشته باشید. از سویی دیگر، اگرچه خرید تدریجی وسایل جهیزیه قبل از تعیین تاریخ دقیق مراسم عروسی، به لحاظ کاهش فشار بار اقتصادی اقدام مناسبی است؛ اما باید به برخی از نکات دراین‌باره توجه کنید. شما می‌توانید به‌جای وسایل برقی بزرگ، وسایل دیگر مانند فرش، بلورجات، قابلمه و… را خریداری کنید؛ زیرا متراژ و سبک معماری خانه در خرید جهیزیه بسیار حائز اهمیت است. برای نمونه، میز ناهارخوری ۶ یا ۸ نفره فضای خانه‌های ۶۰ متری را تنگ می‌کند.

خرید وسایل بزرگ جهیزیه

در نظر گرفتن متراژ خانه برای خرید جهیزیه

 

۳-       بودجه‌بندی برای خرید وسایل جهیزیه

برنامه‌ریزی مالی یکی از مهم‌ترین گام‌ها به‌خصوص در ابتدای زندگی مشترک است؛ بنابراین قبل از خریداری جهیزیه باید وسایل موردنیاز و ضروری‌تان را بر اساس اولویت یادداشت کنید. گام بعدی، بودجه‌بندی خرید است. ما به شما توصیه می‌کنیم تا در خرید وسایل برقی بزرگ وسواس بیشتری به خرج دهید تا سال‌ها با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید. به دلیل محدودیت هزینه و فضا در خانه می‌توانید برخی از لوازم تزئینی و یا وسایلی مانند توستر و سرخ‌کن را از لیست جهیزیه حذف کرده و به خرید تدریجی آن‌ها در طول زندگی مشترکتان بسنده کنید. برای کسب اطلاع از کیفیت وسایل انتخابی خود مانند یخچال‌فریزر و یا لباسشویی می‌توانید از دوستان و آشنایان خود پرس‌وجو کنید و یا بامطالعه کاتالوگ فروشگاه‌های اینترنتی تحقیقات خود را به پایان برسانید.

خرید وسایل بزرگ جهیزیه

به دلیل محدودیت هزینه و فضا در خانه می‌توانید برخی از وسایل تزئینی را از لیست جهیزیه حذف کنید

 

۴-       خرید وسایل ضروری برای اتاق‌خواب

وسایل موردنیاز و ضروری برای یک اتاق‌خواب شامل تخت خواب، تشک، بالشت، کمد دیواری، درآور و میز آرایشی است. سرویس‌های تخت خواب موجود در بازار دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. در این میان برخی از زوج‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها تمایل به خرید تختخواب‌های فلزی و فرفورژه دارند. تختخواب‌های فلزی به لحاظ طول عمر و دوام در مقایسه با انواع چوبی بهتر هستند، به‌خصوص برای زوج‌های مستأجر که در حین اسباب‌کشی، آسیب کمتری به وسایلشان وارد می‌شود. درعین‌حال، وزن زیاد تختخواب‌های فلزی یکی از مهم‌ترین معایب این نوع وسایل است. درآورها و میز آرایشی نیز در جنس‌ها و قیمت‌های متنوعی وجود دارند. معمولاً برای جهیزیه عروس نیاز به ۲ دست تشک، پتو و بالشت است که بسته به جنس و نوع دارای قیمت‌های متفاوتی هستند.

خرید وسایل بزرگ جهیزیه

خرید وسایل ضروری برای اتاق‌خواب

 

سخن پایانی

جهیزیه در قدیم با هدف کمک به داماد در تأمین مخارج خانه خریداری می‌شد؛ اما امروزه شکل متفاوتی به خود گرفته است. بعضی افراد از جهیزیه به‌عنوان مانعی برای ازدواج یاد می‌کنند؛ زیرا اصرار دارند تا جهیزیه پرزرق‌وبرقی داشته باشند. شما می‌توانید با خرید تنها وسایل ضروری برای شروع زندگی، شکل و شمایل سخت و امروزی جهیزیه را تغییر دهید و وسایلی مانند تابلوهای نقاشی، تابلو فرش، گلدان‌های تزئینی، بوفه و… را در طول زندگی مشترکتان خریداری کنید.

 


*برای ارائه خدمات دکوراسیون و یا درخواست خدمات دکوراسیون به سایت زیر مراجعه کنید.*

*دکوراسیون – سرویس اول*


 

منابع

 

rokna.net

farazarf.com

 namnak.com

kavyab.com

beytoote.com

blog.ershaco.com

 

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *