چطور از جواهرات عکاسی کنیم؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

چطور از جواهرات عکاسی کنیم؟

 

چطور از جواهرات عکاسی کنیم؟ گرفتن عکسی زیبا از طلا و جواهرات، کار ساده‌ای نیست. ظرافت و کوچکی این اشیاء قیمتی، کار را خیلی سخت می‌کند. عکسی که از جواهرات گرفته می‌شود باید تمام این ظرافت‌ها را نشان دهد. عکاسانی که به‌صورت حرفه‌ای در زمینه عکاسی تبلیغاتی فعالیت می‌کنند، تخصص ویژه‌ای در عکاسی از طلا و جواهرات دارند. این عکاسان، با استفاده از چند تکنیک مختصر و چند وسیله کمکی، بهترین عکس‌ها را از جواهرات ثبت می‌کنند. عکاسی از جواهرات بیشتر از اینکه به تجهیزات مخصوصی نیاز داشته باشد، به مهارت و تجربه عکاس مربوط است. حتی با یک دوربین عکاسی کامپکت هم می‌توان عکس‌هایی زیبا از طلا و جواهرات گرفت. با ما همراه باشید تا با شیوه عکاسی از جواهرات آشنا شویم.

تجهیزات موردنیاز برای عکاسی جواهرات

اولین قدم برای عکاسی از جواهرات، تهیه تجهیزات مخصوص این کار است. خوشبختانه با استفاده از دوربین‌های کامپکت و نه‌چندان حرفه‌ای هم می‌توان از جواهرات عکس گرفت؛ بنابراین با ساده‌ترین لوازمی که در اطرافتان وجود دارد، تجهیزات عکاسی جواهرات را فراهم کنید. برخی از تجهیزات موردنیاز عبارت‌اند از:

     دوربین

دوربین‌های کامپکت در حالت عکاسی ماکرو یا کلوزآپ می‌توانند گزینه خوبی برای عکاسی از جواهرات باشند. البته گرفتن این عکس‌ها با دوربین DSLR کار را خیلی ساده‌تر می‌کند؛ اما برای عکاسی جواهرات، این دوربین‌ها به لنز ماکرو نیاز دارند.

      نور

پس از دوربین، مهم‌ترین قسمت عکاسی جواهرات، نور است. سایه‌ها به‌راحتی می‌توانند تمام زحمات شما را بر باد بدهند و ظرافت جواهرات را بپوشانند. بهترین گزینه، تهیه خیمه نور برای عکاسی جواهرات است. با این کار جواهرات داخل خیمه قرارگرفته و نور از بیرون به‌صورت ملایم به آن‌ها می‌تابد. می‌توانید با به هم چسباندن قطعات یونولیت، با کمترین هزینه، خیمه نور را در خانه بسازید.

      سه‌پایه دوربین و شاتر بی‌سیم

عکاسی از جواهرات در نزدیک‌ترین فاصله از آن اتفاق می‌افتد و گاهی فوکوس دوربین آن‌قدر زیاد است که حتی لمس شاتر دوربین ممکن است باعث تار شدن عکس شود. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید از سه‌پایه و شاتر بی‌سیم استفاده کنید.

      فلاش و رفلکتور

رفلکتور که بازتاب‌دهنده نور به قسمت‌های تاریک جواهرات است، یکی از مهم‌ترین عناصر در عکاسی به شمار می‌رود. بهتر است فلاش از دوربین جدا باشد تا کیفیت بهتری در عکس به وجود بیاید.

دلیل استفاده از خیمه نور برای عکاسی جواهرات

خیمه نور برای عکاسی از جواهرات بسیار توصیه می‌شود. این وسیله، شدت نور را کاهش داده و باعث کنترل سایه‌ها می‌شود. خیمه‌های نور به‌راحتی و به‌سرعت، نوری که به جواهرات تابیده‌شده را ملایم و نرم می‌کنند. در این خیمه‌ها به‌راحتی می‌توان پشت‌صحنه سوژه (جواهرات) را عوض کرد و رنگ یا زمینه موردنظر خود را قرار داد.

 

خیمه عکاسی

 

خیمه عکاسی

انتخاب پس‌زمینه مناسب

یکی از سخت‌ترین بخش‌ها در عکاسی جواهرات، انتخاب پس‌زمینه مناسب است. برای رسیدن به نتیجه بهتر، پس‌زمینه‌های مختلف را امتحان کنید. البته استفاده از رنگ سفید یا سیاه برای پس‌زمینه همیشه نتیجه خوبی به همراه دارد. برای این کار می‌توانید یک فون سفید تهیه کنید و در کنار آن چند رفلکتور دست‌ساز و چند آینه برای بازتاب قرار دهید. این تجهیزات به پس‌زمینه و نوردهی سوژه شما کمک فراوانی می‌کنند.

 

پس‌زمینه‌های مختلف

پس‌زمینه‌های مختلف

تنظیمات دوربین برای عکاسی جواهرات

دوربین را روی یک سه‌پایه در مقابل خیمه نور قرار دهید. پس از انتخاب پس‌زمینه مناسب و نوردهی به جواهرات، باید دوربین خود را تنظیم کنید. از فوکوس دستی دوربین کمک بگیرید و حالت فوکوس را روی مهم‌ترین بخش جواهرات مثلاً سنگ‌های روی حلقه تنظیم کنید. اگر می‌خواهید همه جواهرات در کادر شما باشند، از دیافراگم بسته استفاده کنید. چنانچه از حالت نوردهی دستی دوربین استفاده می‌کنید، زمان نوردهی را افزایش دهید تا عکس با رنگ پس‌زمینه مناسب ثبت شود.

سخن پایانی

حتی حرفه‌ای‌ترین عکاسان هم بر سر چگونگی عکاسی از جواهرات باهم رقابت دارند. ظرافت و صیقلی بودن سطح جواهرات کار را برای عکاسان، بسیار پیچیده می‌کند و تنها عکاسان حرفه‌ای می‌توانند از پس عکاسی جواهرات بربیایند. البته عکاسان مبتدی، با تجهیزات معمولی می‌توانند عکس‌هایی از جواهرات ثبت کنند؛ اما کیفیت این عکس‌ها قابل‌مقایسه با عکس عکاسان حرفه‌ای نیست. در این مقاله به بررسی شیوه عکاسی از طلا و جواهرات پرداختیم.

 


برای ارائه آموزش هنر و یا درخواست آموزش هنر به سایت زیر مراجعه کنید.

* آموزش هنر – سرویس اول*


 

منابع:   

 

lenzak.com 

artcollege.ir

tkadak.com

noornegar.co

didnegar.com

yadbegir.com

almasjonoub.ir

          

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *