سوزاندن کالری ـ با کدام ورزش کالری بیشتری می‌سوزانیم؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

سوزاندن کالری ـ با کدام ورزش کالری بیشتری می‌سوزانیم؟

سوزاندن کالری از نگاه برخی افراد پیچیده به نظر می‌‌رسد؛ اما برخی از حرکات ورزشی با درگیر کردن اندام‌‌های مختلف بدن، کالری بیشتری نسبت به سایر ورزش‌‌ها می‌‌سوزانند که از آن جمله می‌‌توان به فوتبال، دوچرخه‌سواری، طناب زدن، شنا و قایقرانی اشاره کرد. در این مقاله ضمن معرفی کالری، نحوه محاسبه میزان کالری در مواد غذایی و رابطه آن با سلامتی افراد، به ورزش‌‌های کالری‌‌سوز و ترفندهای موردنیاز در انجام این دسته از ورزش‌‌ها جهت دستیابی به وزنی ایده‌‌آل اشاره‌شده است.

سوزاندن کالری

سوزاندن کالری از نگاه برخی افراد پیچیده به نظر می‌‌رسد، اما حقیقت چیز دیگری است. درواقع بدن انسان با انجام فعالیت‌‌های پی‌درپی کالری می‌سوزاند؛ بنابراین، برای از دست دادن میزان بیشتر کالری، لازم است فعالیت‌‌های سنگین‌‌تری انجام شود. هر چه میزان انجام فعالیت بیشتر باشد، کالری زیادتری توسط بدن سوزانده می‌‌شود. به‌این‌ترتیب، برای دستیابی به لاغری سریع و سوزاندن کالری بیشتر می‌‌بایست بر روی فعالیت‌‌ها و ورزش‌‌هایی با شدت و دامنه حرکات گسترده‌‌تر تمرکز کرد تا ضربان قلب افزایش‌یافته و نتیجه دلخواه حاصل شود.

 

تعریف کالری

کالری (Calorie) واحد اندازه‌‌گیری انرژی است که توسط نیکلاس کلمان، فیزیکدان و شیمی‌‌دان اهل فرانسه، در سال ۱۸۲۴ میلادی معرفی شد. این واژه که برگرفته از calor به معنای گرما است، به دو صورت کالری کوچک و کالری بزرگ تعریف می‌‌شود.

کالری کوچک با cal نشان داده می‌‌شود و بیانگر انرژی موردنیاز جهت افزایش دمای یک گرم آب، در فشار هوای یک اتمسفر، به میزان یک درجه سلسیوس است.

کالری بزرگ با Cal نشان داده می‌‌شود و نشان‌دهنده انرژی موردنیاز جهت افزایش دمای یک کیلوگرم آب، به میزان یک درجه سانتی‌‌گراد است. از این کالری به‌عنوان کالری موجود در مواد غذایی یاد می‌‌شود.

 

سوزاندن کالری

 

نحوه محاسبه میزان کالری در مواد غذایی

مقدار کالری در مواد غذایی بیان‌کننده میزان گرما یا انرژی است که از سه عنصر کربوهیدرات، چربی و پروتئین موجود در مواد غذایی تشکیل می‌‌شود. هر گرم از این عناصر به ترتیب حاوی ۴، ۹ و ۴ کالری هستند. به‌طور مثال، اگر یک تخم‌مرغ ۲۴۳ گرمی در اختیار داشته باشید که حاوی ۲ گرم کربوهیدرات (۲×۴)، ۲۴ گرم چربی (۲۴×۹) و ۳۱ گرم پروتئین (۳۱×۴) است، با مصرف آن درمجموع چیزی حدود ۳۴۸ کالری، انرژی کسب خواهید کرد.

 

رابطه مقدار کالری با سلامت افراد

کالری‌‌ها، یکی از موارد بسیار ضروری برای حفظ سلامت افراد محسوب می‌‌شوند و می‌‌بایست به مقدار مناسب و صحیح مصرف شوند. در حقیقت کالری‌‌ها انرژی موردنیاز برای فعالیت دستگاه‌‌های مختلف بدن، ازجمله قلب، ریه و معده را تأمین می‌‌کنند که این انرژی از طریق مصرف مواد غذایی حاصل می‌‌شود. به‌طورکلی، افراد مطابق با سن، قد، وزن و میزان فعالیت فیزیکی روزانه خود، به مقدار متفاوتی از کالری نیاز دارند؛ بنابراین، هر فردی با مصرف مقدار کافی مواد غذایی و دریافت کالری موردنیاز بدن، از زندگی سالم و بی‌‌نقصی برخوردار خواهد شد. در صورت دریافت میزان بیشتری از کالری می‌‌بایست با ورزش کردن این مشکل را برطرف کرد تا صحت و سلامتی در زندگی حکم‌‌فرما شود.

 

روش‌‌های سوزاندن کالری

یکی از اساسی‌‌ترین روش‌‌ها برای کاهش وزن، سوزاندن کالری بیشتر است که این امر به‌وسیله رژیم غذایی مناسب میسر می‌‌شود. با اجتناب از خوردن غذاهای پرکالری از قبیل آجیل‌‌ها، دسرها، نوشیدنی‌‌های شیرین و سایر خوراکی‌های ناسالم، می‌‌توانید میزان دریافتی کالری را کاهش دهید؛ اما عده‌‌ای بنا بر دلایلی، قادر به رعایت این رژیم غذایی نیستند و ترجیح می‌‌دهند به‌گونه‌ای دیگر کالری خود را بسوزانند. پیشنهاد ما در این مقاله انجام فعالیت‌‌ها و ورزش‌‌های مناسب و پرتحرک است.

سوزاندن کالری

 

چند ورزش برای سوزاندن کالری

برای کاهش وزن و حفظ تناسب‌اندام، باید کالری بیشتری نسبت به میزان دریافتی بسوزانید. ورزش‌‌ها و انواع حرکات تمرینی، نقش قابل‌توجهی در سوزاندن کالری ایفا می‌‌کنند. لازم به ذکر است که تعداد کالری‌‌های سوخته شده، بستگی به وزن و توانایی‌‌های فیزیکی فرد، نوع ورزش و میزان شدت آن دارد.

 

دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌‌سواری یکی از ورزش‌‌های سودمند برای حفظ سلامتی و کاهش وزن به شمار می‌‌رود. رکاب زدن با درگیر کردن مفاصل پا و تضمین سلامت قلب و عروق، موجب کاهش وزن سریع و افزایش سوخت کالری بدن می‌‌شود. در واقع، دوچرخه‌سواری با شتاب بالا، می‌تواند سرعت متابولیسم بدن را افزایش داده و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

 

سوزاندن کالری

شنا

شنا یکی دیگر از ورزش‌‌های مناسبی است که مقدار قابل‌توجهی کالری می‌‌سوزاند. حرکت شنای پروانه بنا بر وزن و قابلیت‌‌های فیزیکی شما ممکن است بین ۶۶۰ تا ۹۷۶ کالری در ساعت بسوزاند. درهرحال بسته به نوع حرکت شنا و وزن خود، مقدار کالری‌‌ متفاوتی از دست خواهید داد. به‌طورکلی، شنا با درگیر کردن تمامی عضلات فرد، از حداکثر کارآیی قلب و شش‌‌ها بهره می‌‌گیرد. ازاین‌رو، بهترین ورزش جهت کاهش وزن و افزایش متابولیسم بدن شناخته می‌‌شود.

 

بوکس

بوکس یکی از ورزش‌‌های سخت و طاقت‌‌فرسا است که حرکات پایدار، با عکس‌‌العمل‌‌های سریع و تهاجمی می‌‌طلبد. در این ورزش با توجه به وزن و قدرت بدنی فرد، میزان بسیار زیادی کالری در ساعت سوزانده می‌‌شود.

 

سوزاندن کالری

طناب زدن

یکی از ورزش‌‌های کالری‌‌سوز، طناب زدن است که افزایش سطح انرژی و رسیدن به اندامی ایده‌‌آل و مناسب را در پی خواهد داشت. به‌طورکلی، با ۱۲۰ تا ۱۴۰ بار طناب زدن در هر دقیقه، ۷۲۰ کالری در یک ساعت می‌‌سوزانید. به‌علاوه توانمندی و تندرستی بدن شما با طناب زدن تضمین خواهد شد.

 

سوزاندن کالری

قایقرانی

قایقرانی یکی از ورزش‌‌های بسیار مفید برای رسیدن به اندامی مناسب است. این ورزش با تأثیر گذاشتن بر عضلات و ماهیچه‌‌های بالاتنه فرد، کالری بسیار بالایی را می‌‌سوزاند. به‌طورمعمول، شما می‌‌توانید با کمک این ورزش، در هر نیم ساعت بین ۳۰۰ تا ۳۸۰ کالری بسوزانید.

 

سوزاندن کالری

ورزش‌‌های گروهی

بسیاری از ورزش‌‌های گروهی ازجمله فوتبال، بیس‌بال و بسکتبال کالری بسیاری می‌‌سوزانند. به‌طور مثال، یک فوتبال پر جنب‌وجوش می‌‌تواند ۴۲۰ تا ۶۶۲ کالری در ساعت بسوزاند.

 

ورزش‌‌های زمستانی

ورزش‌‌های پرطرفدار زمستانی و فعالیت‌‌هایی که تعداد زیادی کالری می‌‌سوزانند، شامل اسکی، اسنوبورد و سورتمه‌سواری می‌‌شوند. از آنجایی ورزش کردن در هوای سرد، موجب از دست دادن کالری زیادتری برای گرم کردن بدن می‌‌شود، این دسته از ورزش‌‌ها برای سوزاندن چربی بیشتر، به کار می‌‌روند.

سوزاندن کالری

 

ترفندهای کاهش سریع کالری

این روزها کم کردن وزن و سوزاندن چربی‌‌های اضافی بدن، یکی از دغدغه‌‌های فکری بسیاری از افراد است. مهم نیست که در این زمینه تازه‌‌کار هستید و یا از افراد باتجربه و سابقه‌‌دار ورزش محسوب می‌‌شوید، زیرا در ادامه با معرفی چندین ترفند ساده و علمی، سرعت کاهش وزن خود را احساس خواهید کرد. از همه مهم‌تر، این تکنیک‌‌ها با افزایش متابولیسم بدن، شما را در سوزاندن کالری‌‌های اضافی، در طول روز و حتی در هنگام خواب یاری خواهند رساند.

 

راه رفتن و دویدن خود را به حرکات ورزشی کالری‌‌سوز تبدیل کنید.

با خم کردن ۹۰ درجه آرنج و حرکات دست‌‌ها در دو طرف بدن هنگام دویدن، به‌صورت خودکار، سرعت و درنتیجه سوختن کالری‌‌های بدن را افزایش دهید.

 


برای خواندن مقاله اصول پیاده‌روی به این لینک مراجعه کنید.


توسط گوش دادن به موسیقی در حین ورزش باانرژی کاذب مقابله کنید.

ورزش کردن هم‌زمان با گوش دادن به لیستی از موسیقی موردعلاقه، می‌‌تواند تداوم بیشتری به تمرینات ورزشی شما ببخشد که نتیجه آن سوزاندن کالری بیشتر است. بنا بر مطالعات انجام‌شده، موسیقی خستگی را از بین می‌‌برد، احساس شادمانی و قدرت در فرد به وجود می‌‌آورد و با هماهنگ‌‌سازی حرکات بدن، به حفظ استقامت و پایداری در انجام حرکات ورزشی کمک می‌‌کند.

 

با بلند کردن وزنه‌‌های سنگین‌‌تر کالری بیشتری بسوزانید.

سوختن کالری بیشتر در ورزش وزنه‌برداری، با تعداد تکرار زیادتر محقق نخواهد شد، بلکه دمبل‌‌های سنگین‌‌تر و وزنه‌‌زدن با آن‌‌ها، کالری بیشتری خواهد سوزاند؛ زیرا وزنه‌‌های سنگین‌‌تر سبب کاهش ناگهانی پروتئین در عضلات می‌‌شوند که به دنبال آن، بدن شما انرژی بیشتری برای جبران کمبود پروتئین و ترمیم آن نیاز دارد و نتیجه آن چیزی جز سوختن کالری اضافه‌‌تر نیست.

 

آب خنک بنوشید.

یک بطری آب خنک یخچالی انرژی بیشتری جهت ورزش کردن در هوای گرم فراهم می‌‌آورد. افرادی که از آب خنک و گوارا در حین تمرینات ورزشی خود استفاده می‌‌کنند، مدت طولانی‌‌تری نسبت به افرادی که آب ولرم می‌‌نوشند، قادر به ورزش کردن خواهند بود. علاوه بر این، نوشیدن آب خنک قبل و حین حرکات ورزشی با کاهش دمای بدن و افزایش انرژی، میزان سوخت کالری را افزایش می‌‌دهد.

 

سوزاندن کالری

تمرینات ورزشی متفاوت را با تعداد تکرارهای کمتر اما پیوسته انجام دهید.

به‌‌جای انجام ۲ یا ۳ مرتبه از یک حرکت ورزشی، می‌‌توان آن را یکبار‌‌ انجام داد. این شیوه، با انجام چرخشی حرکات مختلف و رفتن بلادرنگ به‌سوی حرکت ورزشی دیگر، محقق می‌‌شود. در این صورت، دو برابر بیشتر کالری از دست می‌‌رود.

 

در بیرون از خانه ورزش و پیاده‌‌روی کنید.

هوای تازه و چشم‌‌اندازهای زیبای بیرون از خانه به تمرینات شما سرعت می‌‌بخشید. تحقیقات نشان می‌‌دهد که ورزش کردن خارج از منزل ۱۰ درصد کالری بیشتر نسبت به همان میزان فعالیت در خانه و با استفاده از تردمیل خواهد سوزاند.

 

رابطه سوزاندن کالری و ورزش

سوزاندن کالری می‌‌تواند از طریق ورزش‌‌های پرتحرک دنبال شود. در حقیقت مقدار مصرف انرژی در هنگام انجام دادن یک فعالیت ورزشی، نقش بسزایی در سوزاندن کالری دارد. ازاین‌رو، برای کاهش وزن و حفظ تناسب‌اندام، بنا بر قابلیت و توانایی‌‌های فردی و علایق شخصی می‌‌توان ورزش‌‌هایی مناسب، برگزید و در راستای کم کردن کالری تا جایی که بدن ضعیف نشود، پیش رفت. این نکته را نیز باید به خاطر داشت که بااراده و استفاده از ترفندهای کارآمد نتیجه دلخواه حاصل خواهد شد.

 

برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول

 

 

منابع

 

۱۰ Ways To Burn Up To 60% More Calories Every Workout

What Sport Burns the Most Calories Per Hour?

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *