دوچرخه‌سواری؛ یک هوازی مفید - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

دوچرخه‌سواری؛ یک هوازی مفید

ورزش‌های هوازی نقش بسیار مهمی در تناسب‌اندام دارند. برای پرداختن به این ورزش‌ها حتماً لازم نیست که ساعات زیادی را در باشگاه به انجام تمرین بپردازید. دوچرخه‌سواری یکی از ورزش‌های جایگزین است که می‌توانید برای پرداختن به آن به دامان طبیعت نیز پناه ببرید. ما در ادامه این مقاله فواید مهم این ورزش سودمند و نکاتی از آن را موردبررسی قرار خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری

فواید دوچرخه‌سواری

از دیرباز تاکنون دوچرخه یکی از وسایل نقلیه ارزان‌قیمت شناخته می‌شد که برای طی مسافت‌های اندک می‌تواند، وسیله‌ای سودمند باشد. مطابق بررسی‌ها، میزان شادی کارمندانی که از دوچرخه برای رفتن به محل کار استفاده می‌کنند، نسبت به سایرین بیشتر است. این فعالیت ورزشی، فواید دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد:

۱-       دوچرخه‌سواری باعث سلامت قلب می‌شود.

دوچرخه‌سواری یک ورزش هوازی است و سلامتی را برای قلب، مغز و رگ‌های خونی به ارمغان می‌آورد. مطالعات نشان می‌دهند که پرداختن به دوچرخه‌سواری تا ۵۰ درصد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش خواهد داد. همین‌طور انجام این قبیل فعالیت‌ها ریه را تقویت کرده و باعث می‌شود که این ارگان اکسیژن بیشتری دریافت کند. درنتیجه داشتن قلب و ریه‌های قوی از حملات قلبی جلوگیری کرده و از شما فرد قوی خواهد ساخت. علاوه بر این‌ها دوچرخه‌سواری با دفع مواد مضر از بدن، احساس خوبی را در افراد ایجاد می‌کند.

 

۲-       دوچرخه‌سواری به ساخت عضله کمک می‌کند.

ساخت عضله از دیگر مزایای خوب دوچرخه‌سواری است. درواقع رکاب زدن باعث تقویت عضلات پا مانند استخوان‌های ران، ساق پا و عضلات سرینی خواهد شد. علاوه بر عضلات پا، دوچرخه‌سواری عضلات دیگر که در ارتباط با رکاب زدن هستند را نیز تقویت می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال، در هنگام رکاب زدن از عضلات شکمی برای راست نگه‌داشتن دست‌ها و حفظ تعادل استفاده می‌شود.

علاوه بر ساخت و تقویت عضله، می‌توانید تراکم استخوان‌ها را هم از دوچرخه‌سواری انتظار داشته باشید. رکاب زدن دوچرخه به استخوان‌سازی کمک می‌کند و باعث ایجاد کشش در عضله‌ها خواهد شد. این کشش ایجادشده تراکم استخوان‌های بدن را تضمین می‌کند.

 

۳-       دوچرخه‌سواری به شادی شما کمک می‌کند.

معمولاً بعد از انجام یک فعالیت طولانی هوازی احساسی توأم با رضایت به شما دست می‌دهد. برخی معتقدند که این احساس خوشایند به دلیل ترشح اندروفین در بدن است. علاوه بر این احساس شادی و رضایت دوچرخه‌سواران به خاطر مولکول‌هایی در بدن است که مسئول ایجاد شادی هستند. وقتی به مدت ۳۰ دقیقه به دوچرخه‌سواری می‌پردازید از مزایای شادی بعد از دوچرخه‌سواری نیز بهره‌مند می‌شوید؛ به همین دلیل است که دوچرخه‌سواران اغلب خوشحال‌ترین افراد هستند. همچنین از آنجایی‌که دوچرخه‌سواری استرس را کاهش می‌دهد، باعث افزایش رفاه روانی خواهد شد.

 

۴-       دوچرخه‌سواری باعث افزایش طول عمر خواهد شد.

انجام منظم فعالیت‌های ورزشی علاوه بر جلوگیری از بروز شرایط خطرناک و بیماری‌های مختلف، فواید دیگری نیز دارد. ورزش‌های هوازی بازسازی سلولی را در بدن تقویت کرده و باعث می‌شوند تا اثرات پیری دیرتر ظاهر شوند. افرادی که به‌طور منظم به ورزش‌های هوازی مانند دوچرخه‌سواری می‌پردازند طول عمر بیشتر و همچنین زندگی سالم‌تری دارند.

 

 

چطور نیروی خود را در دوچرخه‌سواری حفظ کنیم؟

اگر در دوچرخه‌سواری مسافت‌های طولانی را طی می‌کنیم باید میزان کالری دریافتی و نوشیدن آب را موردتوجه قرار دهیم. دوچرخه‌سوار حرفه‌ای می‌تواند در هر ساعت تا ۱۰۰۰ کالری بسوزاند. برخی از افراد قبل از انجام دوچرخه‌سواری برای اینکه نیروی کافی داشته باشند، کالری زیادی را به بدن خود می‌رسانند. این مسئله ممکن است باعث ایجاد احساس ناخوشایند در معده شود. در این راستا بهتر است، جهت جبران انرژی که از دست می‌دهید، هر ۳۰ دقیقه یک‌بار کالری کمی مصرف کنید. با این کار نیروی لازم برای ادامه فعالیت را  خواهید داشت.

معمولاً در حین دوچرخه‌سواری شما نیاز دارید که حدود ۳ تا ۴ لیوان آب مصرف کنید. این مقدار آب باعث می‌شود که در ساعات بعدی از تشنگی رهایی یابید. همچنین توجه داشته باشید که نوشیدن بیش‌از حد مایعات باعث گرفتگی عضلات می‌شود.

 

دوچرخه‌سواری، تفریح و ورزش

دوچرخه‌سواری از فعالیت‌هایی است که می‌تواند برای همه گروه‌های سنی مفید باشد. حتی افرادی که با درد و سستی مفاصل مواجه هستند، می‌توانند به این فعالیت مفرح بپردازند. شما می‌توانید با پرداختن به دوچرخه‌سواری بنیه جسمانی خود را تقویت کنید. تقویت بنیه جسمانی باعث می‌شود که تعادل بیشتری داشته باشید. در این راستا عمل راه رفتن و بالا رفتن از پله‌ها برای شما راحت‌تر خواهد بود. علاوه بر این و موارد بیان‌شده در متن، ورزش‌های هوازی مخصوصاً دوچرخه‌سواری تأثیر زیادی در کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر دارد.

 

دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری

 

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اولمنابع

https://banooyeshahr.com

http://salamati.ir/

http://zigorat.com

http://northwestprimetime.com/

https://www.zibamoon.com

https://ingooneh.com

http://www.marketestan.com/

http://www.marketestan.com/

دوچرخه‌‌سواری در طبیعت

دوچرخه‌سواری و سلامت قلب

دوچرخه‌سواری و تراکم استخوان

در حین دچرخه‌سواری احساس شادی را تجربه کنید

غذای مناسب دوچرخه‌سواران

غذای مناسب دوچرخه‌سواران

افراد مسن و دوچرخه‌سواری

 

 

 

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *