چرا حرکات آرام در ورزش تأثیر بیشتری دارد؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

چرا حرکات آرام در ورزش تأثیر بیشتری دارد؟

اگر مدت‌زمان زیادی را در سالن‌های بدن‌سازی گذرانده باشید، حتماً عبارت «آهسته و در کنترل» را شنیده‌اید. انجام حرکات آرام می‌تواند به دلایل مختلفی مفید باشد. از آن جمله می‌توان به بهبود قدرت، استقامت عضلانی و کاهش صدمات اشاره کرد. درواقع نوع تمرین انجام‌شده چندان اهمیت ندارد. تنها باید توجه داشته باشید که این حرکات را به اندازه کافی آرام انجام دهید. در مقاله حاضر با ما همراه باشید تا با تأثیر انجام حرکات آرام در ورزش و مزیت‌های آن آشنا شوید.

حرکات ورزشی آرام

حرکات ورزشی آرام

مزیت‌های انجام حرکات آرام

انجام تمرینات مقاومتی، انقباض ماهیچه‌ها به‌طور متمرکز را به همراه دارد. برای این منظور بهتر است که سرعت انجام حرکات خود را کنترل کنید. بیشتر مردم یک سرعت متوسط و پایدار را برای انجام حرکات در نظر می‌گیرند. برای انجام یک تمرین فوق‌العاده حرکتی آرام، باید وزن خود را به مدت ۱۰ ثانیه بالا نگه دارید و پس از ۱۰ ثانیه مجدداً آن را پایین بیاورید. این مجموعه حرکات را با محدوده تکرار متفاوت انجام دهید و وزن خود را به چالش بکشید.

 

v     بهبود قدرت

تمرینات بسیار آرام می‌تواند موجب بهبود سراسری قدرتتان برای افزایش فیبر عضلانی و کشش شود. درواقع با انجام این حرکات، آکتین و میوزین، به‌عنوان کوچک‌ترین رشته‌های موجود در عضلات، پل‌های متقاطع بیشتری را در انقباض‌های غلیظ و غیر اکسیژنی ایجاد می‌کنند. این پل‌ها، فیبرهایی هستند که با حرکت در کنار یکدیگر موجب انقباض و انبساط عضلات می‌شوند. هرچه تعداد پل‌های متقاطع در واحد زمان بیشتر باشد، تنش بیشتری در عضلات به وجود می‌آید.

v     بهبود استقامت عضلانی

برای بهبود استقامت عضلانی شما یک تمرین را باید در ۲ یا ۳ مرحله با ۱۲ بار تکرار یا بیشتر انجام دهید؛ اما در حرکات آرام، تنها کافی است که یک مجموعه حرکت را تکرار کنید. این مجموعه می‌تواند تا ۳ دقیقه با توجه به تعداد تکرارهای آن، طول بکشد. هرچه مدت‌زمان انجام حرکات خود را برای تغییر در استقامت عضلانی افزایش دهید؛ در این صورت عضله بدون فرسودگی برای مدت طولانی‌تری در حین تمرین عمل می‌کند. اگرچه باید توجه داشته باشید که این تمرینات به استقامت سیستم قلبی–عروقی شما منتهی نمی‌شوند؛ زیرا حرکات آرام ضربان قلب شما را افزایش نمی‌دهند.

v     جلوگیری از آسیب‌های احتمالی

انجام حرکات به‌آرامی، احتمال واردکردن آسیب به بدنتان را کاهش می‌دهد. این موضوع به علت آن است که شما زمان کافی برای یادگیری حرکت و تمرکز بر روی درست انجام دادن آن را دارید. درواقع انجام تکنیکی حرکات بسیار مهم‌تر از سرعت در آن‌ها است؛ البته اگر آسیب‌دیده باشید نمی‌توانید از تمام توان خود استفاده کنید.

ایجاد عضلات بزرگ‌تر

حرکات آرام نسبت به حرکات معمولی، عضلات بیشتری را می‌سازند؛ زیرا این حرکات موجب می‌شوند که ماهیچه‌های شما وزن را در مدت‌زمان بیشتری تحمل کنند.

v     ملاحظات

تمرینات بسیار آرام، به دلیل تنش ایجادشده در عضلات، بسیار چالش‌برانگیز است. درواقع این حرکات می‌توانند در برخی از افراد، باعث افزایش شوق و هیجان آن‌ها شوند؛ درحالی‌که برای سایر افراد خسته‌کننده باشند. انجام تمرینات آرام، باعث ایجاد تغییراتی در تمرینات شما و انطباق عضلانی می‌شود. حرکات آرام ممکن است برای افراد ورزشکار مناسب نباشند؛ زیرا اغلب ورزش‌ها به‌سرعت، قدرت و استقامت احتیاج دارند.

چرا حرکات آرام در ورزش تأثیر بیشتری دارد؟

برای کسب نتیجه مطلوب از تمرینات، به انجام آن‌ها به‌صورت روزانه نیاز ندارید. باید توجه داشته باشید که برای دستیابی به سریع‌ترین نتیجه از این روند، بهتر است سرعتتان را کم کنید. منظور ما انجام حرکات به‌صورت بسیار آهسته است. استفاده از حرکات سریع، این تصور را ایجاد می‌کند که کار بیشتری انجام داده‌اید؛ اما تنها از نیروی حرکتی به‌جای عضله استفاده کرده‌اید. برای این منظور بهتر است حرکات را به‌آرامی انجام دهید و عضلات خود را تقریباً ثابت نگه دارید. این حرکت به گرم شدن عضلاتتان و تناسب‌اندام شما کمک می‌کند.

زمان موردنیاز برای انجام حرکات آرام

هر تکرار را با یک زمان مشخص انجام دهید؛ به‌طوری‌که برای هر حرکت نظیر بالا و پایین آوردن وزنه حداقل ۶ ثانیه زمان صرف کنید. برای این منظور می‌توانید از یک کرونومتر کمک بگیرید. انجام آهسته‌تر حرکات، موجب سخت‌تر شدن آن‌ها می‌شود. انجام ۸ یا ۱۰ حرکت و یا تکرار آن در ۲۰ ثانیه بسیار عالی است. در این حالت امکان دارد که تکرار کمتری داشته باشید؛ اما مطمئناً آن‌ها را سخت‌تر انجام داده‌اید.

استفاده از کرونومتر برای تنظیم زمان حرکت

مشاوره تناسب‌اندام

در مورد انجام تمرینات آهسته باید اذعان داشت که:

  1. بهتر است هر تمرین را ۶، ۸، ۱۰ و یا حتی ۲۰ ثانیه انجام دهید. نیروی خود برای انجام آن را به کار ببرید.
  2. زمان تمرینات خود را تنظیم کنید. برخورداری از عضلات بزرگ، به مجموعه تمرینات بیشتری نیاز دارد.
  3. تنها یک مجموعه از هر تمرین را انجام دهید.
  4. بین هر مجموعه استراحت نکنید.
  5. هر ۲ تمرین آهسته در هفته نتیجه مشابهی با ۳ حرکت سریع و یکنواخت در همان زمان دارد.

 

حرکات آرام در ورزش

تغییر در برنامه تمرینی خود می‌تواند فوایدی نظیر جلوگیری از خستگی را برایتان به همراه داشته باشد. درواقع شما می‌توانید حجم تمرینات خود را با تنظیم مجموعه و تکرار آن‌ها و یا نوع تمرین انجام‌شده تغییر دهید. همچنین می‌توانید سرعت انجام این حرکات را نیز تغییر دهید. حرکات آرام در ورزش، در برخی از موارد می‌توانند ایمن‌تر و مؤثرتر از سایر روش‌ها باشند. در این مقاله به معرفی تأثیر و مزیت‌های حرکات آرام در ورزش پرداخته‌شده است.

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

منابع

farspage.com

amozeshi.razmishop.ir

rooziato.com

pezeshk.us

fitnessrepublic.com

livestrong.com

successtelevision.com

bethesdamagazine.com

livestrong.com

bethesdamagazine.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *