ورزش و خرابی دندان آیا ورزش دندان را خراب می‌کند؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

ورزش و خرابی دندان آیا ورزش دندان را خراب می‌کند؟

تعداد تحقیقات رسمی که نشان‌دهنده فواید بی‌شمار ورزش کردن هستند، از شمارش خارج است! البته تأثیر مثبت ورزش کردن بر هیچ‌کس پوشیده نیست! ورزش کردن سلامت ما را از بخش قلب و عروق گرفته تا کنترل وزن و بهبود وضعیت روحی، تضمین می‌کند! اما یک سؤال جالب، آیا ورزش دندان را خراب می‌کند؟

 

ورزش و خرابی دندان

ورزش و خرابی دندان

آیا ورزش دندان را خراب می‌کند؟

اخیراً محققان مطالعاتی را روی سلامت دهان و دندان ۳۵ ورزشکار رشته سه‌گانه و ۳۵ فرد غیر ورزشکار انجام دادند! آن‌ها قصد داشتند تا تأثیر ورزش‌های استقامتی را بر روی سلامت دندان این دسته از افراد، موردبررسی قرار دهند.

هدف اصلی این محققان بررسی و مقایسه فساد تدریجی و پوسیدگی دندان در بین این دو گروه بود. طی این مطالعات نتایج عجیب و البته قابل‌تأملی حاصل شد!

نتیجه تحقیق:

محققان پس از مدتی دریافتند که مشکلات دندان گروه ورزشکار رو به افزایش است! نکته جالب دراین‌باره، یافتن رابطه‌ای محسوس میان افزایش پوسیدگی دندان و مدت‌زمان تمرینات هفتگی بود.

البته این نکته را نیز نمی‌توان فراموش کرد که این تحقیقات با محدودیت‌هایی همراه بود. برای مثال این مطالعه می‌توانست بر روی افراد بیشتری انجام شود تا نتایج قابل‌اتکاتر و رسمی‌تر جلوه کنند.

ولی محققان و دست‌اندرکاران این مطالعات تضمین کرده‌اند که نتایج این آزمایش کاملاً قابل استناد است!‌ ازاین‌رو تمام افراد ورزشکار بالأخص در ورزش‌های استقامتی، بهتر است بیشتر از سایرین مراقب سلامت دندان‌هایشان باشند و با استفاده از راهکارهای مختلف از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

در ادامه ضمن شرح دلایل افزایش مشکلات دندان افراد ورزشکار، راهکارهای مقابله با این مشکلات را به شما معرفی می‌کنیم.

 

 

رابطه خرابی دندان با خشکی دهان!

معمولاً زمانی که بر روی تردمیل در حال دویدن هستید یا یک ورزش تیمی را انجام می‌دهید؛ یک اتفاق رایج رخ می‌دهد! شما در این هنگام مجبور می‌شوید به‌منظور واردکردن اکسیژن بیشتر به ریه‌هایتان، از راه دهان تنفس کنید.

این اتفاق باعث خشک شدن سطح دهان شما می‌گردد!

در چنین حالتی شما دهانتان را در معرض عفونت قرار می‌دهید که به همان میزان ریسک پوسیدگی دندان‌هایتان افزایش می‌یابد! دلیل این امر نیز عدم خروج و دفع صحیح باکتری‌ها از دهان است.

این اتفاق زمانی که شما در حال استفاده از برخی داروها باشید، تشدید می‌شود!

یک مثال:

برای مثال دکتر «هارولد کتز» یکی از بنیان‌گذاران کلینیک سلامت دهان و دندان کالیفرنیا، تأیید کرده است که برخی داروهای ضدافسردگی باعث خشکی دهان و عدم جذب مولکول‌ها می‌شوند.

همچنین برخی از داروهای مخصوص فشارخون یا ضد حساسیت باعث می‌شوند که بدن به‌سرعت آب از دست بدهد! همین امر میزان سدیم را در کلیه‌های شما در حد چشمگیری کاهش می‌دهد.

پس می‌توان نتیجه گرفت، خطر بروز مشکلات دهان و دندان برای ورزشکارانی که از این داروها استفاده می‌کنند، بیشتر است!

چاره کار نیز بسیار ساده است: بیشتر آب بنوشید! درواقع زمانی که ورزش می‌کنید باید آب بدن خود را در حد کافی نگه‌دارید. همین امر انگیزه‌تان را برای نوشیدن آب بیشتر خواهد کرد.

البته آب در مقایسه با بزاق، از آنزیم‌ها و مواد معدنی مفیدی برخوردار نیست! اما می‌تواند باکتری‌های ایجادشده در سطح دهانتان را پاک کند.

 

 

رابطه خرابی دندان و نوشیدنی‌های ورزشی!

طی تحقیقاتی که بر روی ورزشکاران رشته سه‌گانه انجام شد‌،‌ محققان رابطه میان پوسیدگی دندان و نوشیدنی‌های ورزشی را نیز موردبررسی قرار دادند.

آن‌ها دریافتند که این نوشیدنی‌ها می‌توانند سلامت دهان و دندان افراد را با خطر مواجه کنند!

البته دراین‌بین محققان تنها نیستند! متخصصان دندانپزشکی اخیراً به این نتیجه رسیده‌اند که خرابی دندان افراد ورزشکار با نوشیدن نوشابه‌های ورزشی ارتباط مستقیم دارد.

درواقع مشاهدات نشان می‌دهند که نوشابه‌های ورزشی نسبت به نوشابه‌های معمولی، سه برابر بیشتر باعث خرابی دندان‌ها می‌شوند!

 

چرا نوشیدنی‌های ورزشی مضر هستند؟

دلیل مضر بودن نوشیدنی‌های ورزشی برای دندان این است که مواد قندی آن‌ها به‌شدت به دندان‌ها می‌چسبد! بسیار بیشتر از نوشابه‌های معمولی! ازاین‌رو باکتری‌ها در بین این مواد گیر می‌افتند و دندان‌هایتان را پوسیده می‌کنند.

اما ماجرا در همین‌جا به پایان نمی‌رسد! این نوشیدنی‌ها باعث اسیدیته شدن دندان‌هایتان نیز می‌شوند.

درواقع مینای دندان‌ها در مقابل اسید به‌شدت ضعیف می‌گردند! بهتر است بدانید که اسیدهایی با PH کمتر از ۵،۵ باعث خرابی دندان خواهند شد.

این PH در نوشیدنی‌های ورزشی حدود ۲،۴ تا ۴،۵ است که برای دندان‌ها بسیار خطرناک خواهد بود.

حالا دراین‌بین خشکی دهان هم وارد ماجرا می‌شود! وخامت اوضاع زمانی که بخواهید خشکی دهانتان را با این نوشیدنی‌ها برطرف کنید، بیشتر هم خواهد شد.

 

 

 

راهکارهای عملی برای جلوگیری از خرابی دندان !

پزشکان و متخصصان دهان و دندان توصیه می‌کنند که افراد همواره یک مسواک و خمیردندان را همراه خود داشته باشند! البته این راهکار همیشه و همه‌جا عملی نیست؛ ولی در صورت امکان، تأثیرگذار است!

در مواقعی که از نوشیدنی‌های ورزشی استفاده کرده‌اید بهتر است ۳۰ دقیقه صبر کنید تا بزاق در دهانتان جاری شود! سپس می‌توانید دهان خود را بشویید.

البته موادی وجود دارند که می‌توانید همواره در کیف ورزشی خود جای دهید تا در زمان مناسب مورداستفاده قرار دهید! به موارد زیر توجه کنید:

– ماست:

مواد پروبیوتیک موجود در ماست به‌خوبی با باکتری‌ها مبارزه می‌کند! همچنین کلسیم و فسفات موجود در ماست به استحکام دندان‌هایتان کمک خواهد کرد.

– آدامس‌های بدون قند:

بسیاری از ورزشکاران برای تازه کردن نفسشان از آدامس‌های بدون قند استفاده می‌کنند! اما خوب است بدانید این آدامس‌ها باعث افزایش ترشح بزاق می‌شوند که برای پاک‌سازی باکتری‌های دهان بسیار مؤثر است.

– میوه:

تمامی میوه‌ها دارای قند طبیعی هستند! اما میوه‌ها با موادی که دارند به‌خوبی با باکتری‌ها مبارزه می‌کنند. برای مثال سیب حاوی «پلی‌فنل» است که باکتری‌ها را کاملاً سرکوب خواهد کرد.

 

ورزش و خرابی دندان !

در ابتدای این مقاله یک سؤال مطرح کردیم: آیا ورزش دندان را خراب می‌کند؟

در اینجا با توجه به مطالبی که درباره خشکی دهان و همچنین استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی ارائه شد، باید بگوییم که جواب مثبت است.

البته این موضوع نباید بهانه‌ای شود برای ورزش نکردن!

همه ما می‌توانیم با استفاده از راهکارهای ارائه‌شده برای جلوگیری از خرابی دندان در حین ورزش، میزان بروز مشکلات دهان و دندان را به حداقل برسانیم و زندگی سالم و پرنشاطی را برای خودمان رقم بزنیم.

در پایان باید بگوییم که:

هیچ‌گاه ورزش را کنار نگذارید؛ بلکه با انگیزه بیشتر و صدالبته هوشمندانه ورزش کنید!

ورزش و خرابی دندان

دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری

 


 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

منابع

http://blog.myfitnesspal.com/

https://www.carefreedental.com/

https://www.macombsmiles.com/

https://www.mymidtowndental.com/

https://backbaybostondentist.com/

https://www.delkovacevicdmd.com/

https://www.southwestportlanddental.com/

http://puresmiles.co.uk/

https://www.evdp.net/

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *