جلوگیری از دیسک کمر - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

جلوگیری از دیسک کمر

نشستن‌های طولانی‌مدت و یا عادت بد نشستن، یکی از مسائلی است که افراد کمتر به آن توجه می‌کنند. باگذشت زمان این عادت‌های نادرست به عاملی برای ایجاد مشکلاتی در ستون فقرات و کمر تبدیل می‌شوند. دیسک نیز که یکی از بیماری‌های شایع در کمر است به دلیل بی‌توجهی‌ها و یا انجام فعالیت‌های فیزیکی و یا ورزشی نادرست ظاهر می‌شود.

ورزش دیسک

البته راهکارهای متعددی مانند اصلاح سبک زندگی و یا ورزش‌های اصلاحی برای جلوگیری از این عارضه وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته می‌شود.

دیسک کمر چیست؟

بین مهره‌های کمری در ستون فقرات بالشتک‌ها و یا صفحاتی از جنس غضروف وجود دارند، به این صفحات دیسک گفته می‌شود و وظیفه اصلی آن‌ها محافظت از ستون فقرات در برابر ضربه است که در مواردی با مشکلاتی مواجه می‌شود که منجر به بیماری دیسک کمر خواهد شد.

 

بررسی علل دیسک کمر

دیسک کمر ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. در ادامه تعدادی از این دلایل بیان‌شده است:

  1. چاقی
  2. برداشتن اشیاء سنگین
  3. نشستن نامناسب بر روی زمین و یا صندلی
  4. نشستن نامناسب بر روی صندلی خودرو هنگام رانندگی
  5. ایستادن در حالت نامناسب
  6. جای خواب نامناسب
  7. ورزش نکردن و ضعف ستون اسکلتی
  8. تصادفات و فعالیت‌های زیاد و ناصحیح
  9. عفونت‌ها
  10. فشارهای روحی و عصبی

 

راه‌های جلوگیری از دیسک کمر

از بیماری‌های شایعی  که در سنین بالای ۴۰ سال ممکن است افراد را درگیر خود کند، دردهای کمر است  و در اغلب موارد ناتوانی شغلی و همچنین ناراحتی روحی و یا جسمی نیز از اثرات آن خواهد بود. راه‌های مختلفی برای جلوگیری از این عارضه وجود دارد که در ادامه مرور می‌شوند:

 

خودداری از انجام کارهای سخت

مهم‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری دیسک کمر، اجتناب از کارهای سخت است. همچنین زمان برداشتن اشیاء از سطح زمین باید دقت شود که ابتدا زانوهای خود را خم‌کنید و در حالت نشسته اشیاء را از روی زمین بردارید.

 

ورزش

افرادی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند به‌ندرت دچار این‌گونه از بیماری‌ها خواهند شد؛ اما باید توجه داشت، همان‌قدر که ورزش عاملی بازدارنده است، انجام ورزش‌های سنگین و غیراصولی ممکن است یکی از عوامل بروز دیسک کمر باشد.

 

عدم نشستن طولانی‌مدت

نشستن طولانی‌مدت باعث تشدید دیسک کمر و یا ایجاد آن خواهد شد. پس افراد باید در نظر داشته باشند که از نشستن‌های طولانی‌مدت پرهیز کنند و اگر مبتلا به دیسک کمر هستند مدت نشستن آن‌ها نباید بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

 

گنجاندن غذاهای گرم در برنامه غذایی شب

سعی کنید از غذاهای سرد مانند ماست و یا خیار در برنامه غذایی شب استفاده نکنید و به‌جای آن‌ها مواد غذایی مانند خرما را بگنجانید.

 

استفاده از سرویس بهداشتی فرنگی

استفاده از این نوع سرویس بهداشتی یکی از عوامل پیشگیری‌کننده و بازدارنده عوارض دیسک کمر خواهد بود.

 

معرفی ورزش‌های مناسب برای دیسک کمر

انجام ورزش‌هایی مناسب برای تقویت عضلات کمر می‌تواند از راه‌های جلوگیری و از اولین قدم‌های درمان این بیماری باشد که البته بهتر است، این ورزش‌ها را با مشورت مربی و یا متخصص انجام شود.

 

ورزش تیلتینگ

ورزش تیلتینگ جزو اولین ورزش‌های مناسب برای دیسک کمر است که نقش کلیدی در درمان و کاهش درد دیسک کمر دارد. در این ورزش بیمار دراز می‌کشد و پاهای خود را جمع می‌کند و در این حالت می‌بایست کمر خود را به سمت پایین فشار دهد. مدت‌زمان این عمل ۱۰ ثانیه است.

 

ورزش کشش عضله پریفورمیس

در این ورزش فرد باید به‌صورتی دراز بکشد که یک پای خود را روی پای دیگر بیندازد و مطابق شکل از لبه خارجی زانو، لگن را بکشد. این کشش را ۱۵ ثانیه ادامه دهد و بعدازآن به حالت اولیه بازگردد و دوباره آن را تکرار کند. تعداد دفعات تکرار آن ۵ بار است. این ورزش از بروز علائم دیسک کمر در پاها جلوگیری می‌کند. همچنین افراد باید توجه داشته باشند که این حرکت حتماً به‌صورت اصولی و دقیق انجام شود.

 

ورزشی از سری مک کنزی

در این ورزش فرد باید روی شکم خود دراز بکشد و سرو گردن را مطابق شکل به سمت بالا بیاورد و این حالت را به مدت ۱۰ ثانیه حفظ کند. با انجام این ورزش فرد باید به حس راحتی بدن خود توجه کند که در صورت داشتن احساس مطلوب در کمر و یا پاها می‌تواند آن را تا ۱۰ مرتبه تکرار کند.

 

حرکت کششی لگن

در این حرکت فرد می‌بایست، پای خود را مانند شکل به سمت شکم جمع کرده و ۱۰ ثانیه کشش را حفظ کند. این حرکت باید برای هر دو طرف تکرار شود.

بعد از انجام ورزش‌های ثابتی که در متن بیان شد افراد می‌توانند برای درمان دیسک کمر به ورزش‌های حرکتی مانند شنا، پیاده‌روی و دوچرخه ثابت که مجهز به پشتی کمری نیز است، بپردازند. البته همه این موارد باید با مشورت متخصص صورت پذیرد.

 

جلوگیری از دیسک کمر

عارضه دیسک کمر بیماری است که در اثر نشستن‌های ناصحیح و یا عادات بد دیگر ایجاد می‌شود. همچنین علاوه بر این‌ها مطالعات نشان می‌دهند که عواملی مانند تنش‌ها و اختلالات عصبی نیز علاوه بر دامن زدن به این بیماری نقش مهمی نیز در ایجاد آن دارند. در این راستا استفاده از سبک زندگی سالم و انجام ورزش‌های اصولی می‌تواند گامی مؤثر در پیشگیری از آن باشد. همچنین افراد باید توجه داشته باشند که از انجام کارهای سخت نیز پرهیزکرده و اجسام سنگین را به‌تنهایی و یا با روش‌های غیراصولی از سطح زمین بلند نکنند.

 

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

 

منابع:

دیسک کمر و درمان با شیوه‌های نوین

علل بروز دیسک کمر و سیاتیک

علائم هشداردهنده دیسک کمر

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *