چرا در فصل‌های سرد خونریزی بینی داریم؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

چرا در فصل‌های سرد خونریزی بینی داریم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بی‌دلیل دچار خونریزی بینی شوید. بسیاری از این اتفاق به‌عنوان خاطره‌ای دلهره‌آور یاد می‌کنند که در برخی از افراد، این خونریزی‌های آزاردهنده نه‌تنها در دوران کودکی بلکه در بزرگ‌سالی نیز همراهشان بوده است. از سویی دیگر، خونریزی بینی یا در اصطلاح خون‌دماغ شدن در فصل زمستان به دلایل مختلف بسیار شایع است. در این مقاله به علت خونریزی بینی در فصل‌های سرد، انواع خونریزی‌های بینی و راهکارهایی جهت جلوگیری از این مسئله پرداخته‌شده است.

 

خونریزی بینی در فصل‌های سرد

شایع‌ترین علت خونریزی بینی در فصل زمستان، افزایش بروز موارد سرماخوردگی و عفونت‌های ویروسی است. در صورت ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا، مخاط بینی درگیر می‌شود و احتمال خونریزی بینی در فصل زمستان افزایش می‌یابد. در این میان، کودکان بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به عفونت ویروسی هستند؛ بنابراین خون‌دماغ شدن در کودکان شایع است. یکی دیگر از علل خونریزی بینی در هوای سرد، خشکی و تحریک‌پذیری مخاط است که احتمال خون‌دماغ شدن را افزایش می‌دهد.

بسیاری از افراد مسن نیز به دلیل عدم رطوبت و نرمی کافی در غشای مخاط بینی و نازک شدن مویرگ‌ها در اثر جریان هوای خشک، دچار خونریزی از بینی می‌شوند. همچنین، زنان مسن و افرادی که جهت پیشگیری از لخته شدن خون از داروهای رقیق‌کننده و داروهای ضد رماتیسم استفاده می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض این عارضه قرار دارند. علاوه بر این، در دوران پس از قاعدگی نیز به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن، احتمال خونریزی بینی افزایش می‌یابد.

خونریزی بینی در فصل‌های سرد

انواع خون‌دماغ

خونریزی بینی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

  1. خونریزی‌هایی که به میزان کم اما به‌صورت مداوم رخ می‌دهند. درواقع، تمامی عروق خونی در بخش قدامی و تیغه وسط بینی تجمع می‌یابند و به همین علت این منطقه مستعد خونریزی است. این نوع خونریزی بینی بسیار شایع بوده و اغلب در فصل‌های زمستان و همزمان با سرماخوردگی، در اطفال و افرادی که به‌طور مداوم بینی‌شان را دست‌کاری می‌کنند، رؤیت می‌شود.
  2. خونریزی‌هایی که دارای حجم زیادی هستند و به‌سختی بند می‌آیند. این نوع خونریزی در نواحی عقب‌تر بینی رخ می‌دهد و جدی‌تر از نوع قبلی است که غالباً در افراد مسن و افرادی که از فشارخون بالا یا اختلالات انعقادی خون رنج می‌برند، دیده می‌شود.

روش‌های پیشگیری و بند آوردن خونریزی بینی

  1. هنگام خونریزی بینی از استرس و اضطراب خود بکاهید و به‌آرامی سر خود را به سمت عقب نگه‌دارید. در این حالت، با انگشتان خود به مدت پنج دقیقه فشاری به سوراخ‌های بینی وارد کنید.
  2. یکی از بهترین شیوه‌ها برای بند آوردن خون‌دماغ، استفاده از مقداری یخ در کیسه یا پارچه است. سرما رگ‌های خونی را منقبض می‌کند و سرعت جریان خون را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که کمپرس‌های سرد باید پشت گردن و پشت بینی قرار داده شوند.
  3. در طب سنتی از فرآیند فتیله‌گذاری جهت بند آوردن خون‌دماغ استفاده می‌کنند. بدین منظور با آغشته کردن فتیله‌ها به داروهای گیاهی، آن‌ها را در داخل بینی قرار می‌دهند تا خونریزی قطع شود. درعین‌حال، در طب مدرن از تامپون و پنبه برای توقف خونریزی بینی استفاده می‌شود.
  4. محققان حوزه سلامت بر این باورند که با مرطوب نگه‌داشتن فضای اتاق می‌توان از خونریزی بینی جلوگیری کرد.
  5. افرادی که دچار سینوزیت هستند و از ترشحات پشت حلقی مزمن در عذاب‌اند، باید در هوای سرد یک دستمال مرطوب را در مقابل بینی خود نگه‌دارند تا از بروز خونریزی بینی جلوگیری شود.
  6. در جلوگیری و بند آوردن خونریزی بینی، مصرف سیر و دارچین تأثیرگذار است.
  7. در صورت خونریزی‌های مکرر و طولانی از بینی باید به پزشک مراجعه شود تا حالات دیگر موردبررسی قرار گیرد.

 

دلایل خونریزی بینی

خونریزی از بینی به دلایل مختلفی از جمله قرارگیری در معرض هوای سرد رخ می‌دهد. در این مواقع، یکی از روش‌های پیشگیری از بروز خون‌دماغ شدن، توجه به رطوبت کافی در بینی است؛ به‌ویژه در حوزه اقلیمی سرد و کوهستانی کشور ما، رعایت این نکته امری ضروری و مهم قلمداد می‌شود. شما می‌توانید جهت مرطوب کردن هوای خانه در فصل زمستان و از بین بردن باکتری‌ها از دستگاه‌های بخور استفاده کنید. چنانچه در داخل بینی خود، احساس خشکی می‌کنید باید از پمادهای موضعی و مرطوب‌کننده نظیر پماد ویتامین A یا AD استفاده کنید؛ زیرا این پمادها علاوه بر چرب کردن موضعی، سبب بازسازی مخاط بینی نیز می‌شوند.

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *