چطور به کمک دزدگیر دزدها را دور نگه داریم؟ - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

چطور به کمک دزدگیر دزدها را دور نگه داریم؟

امروزه با رشد علم و ظهور فناوری‌های پیشرفته، دزدگیر وسیله‌ای پیشرفته برای دور نگه داشتن سارقان است. سیستم‌های اعلام سرقت (ضدسرقت) یا در اصطلاح دزدگیر، در سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی پیدا کرده‌اند و با پیشرفت فناوری، روزبه‌روز کامل‌تر شده‌اند.

 

دزدگیر

دزدگیر خانه

سرقت از اماکن به عنوان یکی از جرائم رو به رشد، توجه متولیان پیشگیری از جرم را به خود جلب کرده است. در همین چارچوب، توجه به برنامه‌ها و سیاست‌هایی که بتواند موجبات کاهش سطح بزهکاری و وقوع این جرم را فراهم آورد، اولین درخواست و اقدام اکثر کشورها است. با توجه به سابقه اعمال سیاست‌های پیشگیری از جرم در کشورهای مختلف، مشاهده می‌شود که اکثر این کشورها از طریق برنامه‌ریزی‌های اجتماعی و فرهنگی و اجرای متمرکز آن‌ها بر شخصیت افراد جامعه و مشارکت دادن تمام نهادها، سازمان‌ها و افراد اجتماع، سعی در پیشگیری از وقوع جرائم دارند.

یکی از ساده‌ترین راه‌های پیشگیری از وقوع سرقت، مجهز کردن ساختمان‌ها و اماکن مسکونی یا تجاری به سیستم‌های اعلام سرقت است. سرقت از منازل مسکونی تأثیرات منفی بسیاری بر زندگی خانواده و احساس امنیت درون خانه دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد حاضرند تا به هر قیمتی امنیت محل سکونت خود را بالا ببرند. برای این کار، بهترین راه نصب دزدگیر و سیستم اعلام سرقت است.

سیستم‌های اعلام سرقت در اماکن و ساختمان‌ها نصب می‌شوند تا در مواقع تعطیلی، ورود افراد غیرمجاز به ساختمان کنترل و حفاظت شود. این سیستم‌ها در صورت بروز سرقت قادرند حرکت انسان را توسط حسگرهایی تشخیص دهند و با گزارش دادن آن به یک دستگاه مرکزی الکترونیکی باعث شوند آژیرها به صدا درآیند و به افراد یا محل‌های از پیش تعیین‌شده تلفن شود تا از سرقت جلوگیری به عمل آید.

 

دزدگیر

 

انواع دزدگیر

دزدگیرها بر اساس روش فعال و غیرفعال شدن دسته‌بندی می‌شوند. بر این اساس انواع سیستم‌های اعلام سرقت به‌صورت زیر است:

  1. دزدگیرهایی که توسط یک دستگاه کنترل از راه دور (ریموت کنترل) فعال یا غیرفعال می‌شوند و استفاده عمومی دارند.
  2. دزدگیرهایی که توسط یک یا چند صفحه‌کلید که در نقاط مختلف ساختمان نصب‌شده‌اند فعال یا غیرفعال می‌شوند. این دزدگیرها برای ساختمان‌های بزرگ و مراکز مهم و حساس مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

بر روی هرکدام از دو نوع دزدگیر ذکرشده در بالا، ممکن است امکان فعال یا غیرفعال شدن از راه دور، توسط خط تلفن ثابت یا تلفن همراه نیز وجود داشته باشد. در صورت وجود این امکان می‌توان بدون حضور در محل در محدوده زمانی معینی اجازه عبور و مرور در ساختمان را صادر کرد.

 

دزدگیر

 

 

 


بیشتر بخوانید: «امنیت ساختمان تجاری»


 

تجهیزات و امکانات دزدگیر خانه‌

دزدگیرهایی که در اماکن مسکونی یا تجاری استفاده می‌شوند بر اساس نوع و قابلیت‌های آن‌ها از تجهیزات بخصوصی بهره می‌برند. در ادامه تجهیزات اصلی که در سیستم‌های اعلام سرقت مورداستفاده قرار می‌گیرد معرفی می‌شود.

 

 آشکارسازها (چشمی‌ها)

آشکارسازها در واقع حسگرهایی هستند که تغییرات محیطی را تشخیص می‌دهند. آشکارسازها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که در صورت تحریک شدن با عوامل مختلفی نظیر صدا، حرکت، دود و ضربه سیستم اعلام سرقت یا آژیرها را فعال می‌کنند. آشکارسازها خود به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 

الف. آشکارساز حرکتی بیسیم

در دزدگیرها از آشکارسازهای حرکتی برای تشخیص حرکت در یک منطقه مشخص استفاده می‌شود. آشکارسازهای بیسیم با یک باتری داخلی کار می‌کنند.

 

ب. آشکارساز با زاویه دید ۳۶۰ درجه

در محل‌هایی که وسایل موجود در محل مانع دید چشم می‌شوند، از حسگرهایی با زاویه دید ۳۶۰ درجه استفاده می‌شود که روی سقف نصب می‌شوند. این نوع آشکارسازها از چهارعنصر حساس استفاده می‌کنند و از هر طرف امکان دید دارند.

 

ج. آشکارساز فضای آزاد

این چشمی‌ها را می‌توان در فضای آزاد، مثلاً در حیاط منزل یا محوطه محل کار نصب کرد و مورد استفاده قرار داد. از این نوع چشمی‌ها برای روشن کردن اتوماتیک روشنایی محوطه بیرونی در هنگام عبور و مرور افراد نیز استفاده می‌شود.

 

د. آشکارساز شکستن شیشه

برای تشخیص شکستن شیشه در هنگام ســرقت از آشکارسازهای خاصی استفاده می‌شود. بعضی از این آشکارسازها روی شیشه نصب می‌شوند و برخی دیگر در نزدیکی شیشه قرار می‌گیرند. این آشکارسازها برای اعلام شکستن شیشه از دو روش استفاده می‌کنند. خودآشکارساز که هنگام شکسته شدن

شیشه صدای آژیر پخش می‌کند و آشکارساز بیسیم یا باسیم که به دستگاه مرکزی ارتباط دارد و هنگام شکسته شدن شیشه به دستگاه مرکزی سیگنال ارسال می‌کند. نحوه کار آشکارسازهایی که روی شیشه نصب می‌شود بــه این صورت اســت که لــرزش ایجادشده را (در اثر ضربه‌ای که به منظور شکستن به شیشه وارد می‌شود( توسط حسگر خاصی که باگ نامیده می‌شود، تشخیص می‌دهد و ایجاد آلارم می‌کند.

 

ه. آشکارساز دود:

برخی از مکان‌های حساس و مهم از دزدگیر با آشکارساز دود استفاده می‌کنند تا هرگونه آتش‌سوزی و حریق را اعلام کند. این آشکارسازها توسط دو سیم از ولتاژ ۱۲ ولت سیستم مرکزی تغذیه می‌شود و در صورت تحریک به‌وسیله دود یا آتش، آژیر دزدگیر را به صدا در می‌آورد.

  1. پایه چشمی: چشمی یا آشکارساز را توسط پایه‌های خاصی به نام براکت که می‌توانند در جهات مختلف حرکت کنند روی سقف یا دیوار نصب می‌کنند. بعد از نصب چشمی در محل و ارتفاع مناسب، زاویه دید چشمی را تنظیم و سپس مفصل پایه را محکم می‌کنند.
  2. آژیر: آژیرهایی که در دزدگیرها استفاده می‌شوند بر اساس محل کاربرد به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شوند:

 

آژیر داخلی

 در آژیرهای داخلی مدار الکترونیکی ایجاد صدای آژیر روی خودِ آژیر است و تنها با اتصال آن به ولتاژ مناسب که معمولاً ۱۲ ولت است، صدای آژیر تولید می‌شود. این آژیر در داخل ساختمان و در نزدیکی دستگاه مرکزی یا در صورت امکان داخل آن نصب می‌شود.

 

دزدگیر

 

آژیر بیرونی

 آژیر بیرونی در حقیقت یک بلندگو است که صدای آژیر ایجاد شده توسط برد الکترونیکی دستگاه مرکزی را پخش می‌کند. بلندگوهای مورد استفاده در این سیستم‌ها معمولاً ۸ اهم و ۱۰ الی ۲۵ وات هستند. ایــن آژیرها برای حفاظــت در برابر عوامل جوی درون یک قاب فلزی نصب می‌شوند. در هنگام نصب این قاب فلزی باید توجه کرد که قسمتی از سطح جانبی آن قاب که بدون شکاف‌های لازم برای خارج شدن صداست به سمت بالا قرار گیرد تا برف و باران به هنگام بارش درون قاب نفوذ نکند. بر روی قاب فلزی آژیر محلی برای نصب شستی باز (به نام تمپر) تعبیه شده است که زیر درب قاب قرار می‌گیرد و بعد از بســتن آن در، به حالت بسته در می‌آید. این شستی به دستگاه مرکزی وصل می‌شود تا درصورتی‌که جهت باز کردن در قاب فلزی یا قطع سیم آژیر اقدام شد، دستگاه مرکزی ایجاد آلارم کند.

  1. لامپ فلاشر: در برخی از دزدگیرها یک لامپ چشمک‌زن را موازی با آژیر وصل می‌کنند تا در هنگام اعلام سرقت و به صدا درآمدن آژیر چشمک بزند و محل مورد سرقت از دور در بین ساختمان‌ها قابل‌تشخیص باشد.
  2. تلفن کننده: معمولاً دزدگیرها به دستگاه تلفن کننده مجهز هستند تا بتوانند هنگام وقوع سرقت به محل‌ها یا افراد خاصی اطلاع دهند. تلفن کننده‌ها یا روی سیستم مرکزی قرار دارند یا به‌صورت دستگاه جداگانه هستند. این تجهیزات می‌توانند شماره‌گیری را از طریق خط تلفن ثابت یا خط همراه انجام دهند.
  3. صفحه‌کلید: در دزدگیرهای پیشرفت‌های که قابل برنامه‌ریزی هستند و برای مکان‌های بزرگ و حساس مورد استفاده قرار می‌گیرند، ارتباط کاربر با دستگاه مرکزی از طریق صفحه‌کلید صورت می‌گیرد. این صفحه‌کلیدها عملیات رمزگذاری و فعال یا غیرفعال کردن دستگاه و همچنین تعریف حالت‌های مختلف عملکرد چشمی‌های قسمت خاصی از ساختمان را انجام می‌دهند.
  4. باتری اضطراری: برای مواقع قطعی برق جهت ادامه کار دزدگیر از باتری اضطراری که ترجیحاً در داخل دستگاه مرکزی قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود. این باتری‌ها از نوع خشک هستند و نیاز به نگهداری ندارند ولی باید جهت اطمینان بیشتر هر دو سال یک‌بار تعویض شوند.
  5. ریموت کنترل: ریموت کنترل وظیفه روشن یا خاموش کردن سیستم مرکزی از راه دور را برعهده دارد. ریموت کنترل یک فرستنده رادیویی است که با فشاردادن دکمه‌های آن فرمان‌های لازم به دستگاه مرکزی ارسال می‌شود. بُرد مفید این ریموت‌ها با هم متفاوت است و به نیروی باتری و موانع پیشرو، مانند دیوار یا شیشه و غیر آن‌ها بستگی دارد، ولی به طور معمول برد آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر است.
  6. مگنت ِ در: مگنتِ در دارای دو قسمت است. قسمت اول دارای میکرو سویچی است که با نزدیک شدن قسمت دیگر به آن‌که یک قطعه آهنربا است، به حالت بسته درمی‌آید و با دور شدن آهنربا باز می‌شود. قسمت آهنربا روی لنگه متحرک در و قسمت میکرو سویچ‌دار روی چارچوب ثابت نصب می‌شود؛ بنابراین وقتی در بسته است کنتاکت میکروسویچ بسته است و در صورت باز شدن در، این کنتاکت باز می‌شود و دستگاه مرکزی ایجاد آلارم می‌کند.

 

دزدگیر

 

پدال

 از این وسیله در فروشگاه‌های مهم و بانک‌ها برای اعلام سرقت در مواقع عادی کار که دستگاه اعلام سرقت غیرفعال است، استفاده می‌شود. در صورت بروز سرقت با فشار پا روی پدال، می‌توان آژیرها را به صدا درآورد.

 

دستگاه مرکزی

تمامی تجهیزاتی که تاکنون معرفی‌شده‌اند، همگی به دستگاه مرکزی وصل می‌شوند. به‌طورکلی دستگاه‌های مرکزی در دو نوع آنالوگ و میکروپرسسوری ساخته می‌شوند. سیستم‌های میکروپرسسوری خطای کمتری دارند.

 

با استقبال روزافزون افراد جامعه برای به‌کارگیری دزدگیر در خانه‌های خود، انواع گوناگون این وسیله باقابلیت‌ها و تجهیزات مختلف از برندهای مطرح دنیا تا برندهای ارزان‌قیمت تولید می‌شوند. امروزه با حرفه‌ای‌تر شدن سیستم‌های دزدگیر خانه‌ها، تجهیزاتی مانند کارکرد طولانی‌مدت بدون نیاز به برق، حسگرهای شوک، صدا و حتی حسگرهای نوری بسیار پیشرفته، کنترل از راه دور از طریق موبایل و اینترنت و قابلیت اتصال به سیستم اعلام حریق و نشت گاز، به این سیستم‌ها اضافه‌شده است. اکنون استفاده از دزدگیر در خانه‌ها به‌عنوان یک ضرورت مطرح‌شده و می‌تواند امنیت، آرامش و آسایش خیال را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان بیاورد؛ بنابراین، خانواده‌ها باید با توجه به نیاز و موقعیت مکانی خانه خود، از دزدگیری استفاده کنند که بالاترین سطح امنیت و اطمینان خاطر را به همراه داشته باشد.

 


اگر نگران دزدی از خانه خود هستید و نیاز به احساس امنیت بیشتری دارید برای سفارش خدمات ایمن‌سازی خانه به سایت زیر مراجعه کنید.

http://www.serviceaval.com/


 

منابع:

کتاب سیستم‌های حفاظتی؛ دفتر برنامه‌ریزی و تألیف آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش

novindarbparsian.com

epishe.com

avizhe-co.com

www.noormags.ir

منبع تصاویر:

hexacctv.ir

itbazar.com

media.wired.com

omeganovin.ir

www.vilo.ir

images-na.ssl-images-amazon.com

litbimg6.rightinthebox.com

۵۰b50.com

imendidnegin.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *