عارضه قرص متوکاربامول - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

عارضه قرص متوکاربامول

امروزه بسیاری از افراد دچار دردهای عضلانی می‌شوند که گاه به مدت طولانی ادامه می‌یابد. در این شرایط، قرص متوکاربامول توسط پزشک برای رفع گرفتگی عضلات و تسکین دردهای غیرقابل‌تحمل این افراد تجویز می‌شود. این قرص یکی از داروهای مسکن و پرمصرف به شمار می‌رود که به‌عنوان داروی کمکی در بیماری‌های حاد عضلانی- اسکلتی، کمردرد و کزاز نیز استفاده می‌شود. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با عوارض احتمالی قرص متوکاربامول آشنا سازیم.

قرص متاکاربانول

قرص متوکاربامول

مقدار و نحوه مصرف قرص متوکاربامول

قرص متوکاربامول با اثرگذاری روی سیستم عصبی، سبب شل شدن عضلات می‌شود. معمولاً متوکاربامول همراه با انجام روش‌های مختلف فیزیوتراپی مورداستفاده قرار می‌گیرد. متوکاربامول به‌سرعت توسط دستگاه گوارش جذب‌شده و اثر آن بعد از مصرف، طی نیم ساعت آغاز می‌شود. این دارو به‌صورت قرص‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی‌گرمی در بازار موجود است.

میزان مصرف قرص متوکاربامول به عواملی نظیر سن، شدت مشکل و همچنین سایر داروهایی که مصرف می‌کنید، بستگی دارد؛ بنابراین باید توسط پزشک برای دو تا سه بار در روز تجویز شود. لازم به ذکر است که مصرف دارو در صورت بروز حساسیت مفرط، بثورات پوستی یا حملات تشنجی باید قطع شود.

 

عوارض شایع و جانبی قرص متوکاربامول

از جمله عوارض شایع این دارو دوبینی، خواب‌آلودگی و عدم هماهنگی است. این دارو را پس از صرف وعده‌های غذایی سبک مصرف کنید تا از سوءهاضمه و درد معده ناشی از آن جلوگیری شود. افراد با مصرف این دارو، طعم فلزی در دهان خود احساس می‌کنند که پس از اتمام درمان به‌مرور از بین می‌رود.

در صورت بروز علائمی مانند تیرگی مدفوع، افزایش فشارخون، تب، گرگرفتگی، واکنش‌های آلرژیک، بثورات پوستی، خارش، کهیر، برافروختگی، قرمزی چشم توأم با گرفتگی بینی و هرگونه علائم غیرطبیعی لازم است به پزشک مراجعه کنید.

همچنین در صورت ایجاد واکنش حساسیت، قرمزی پوست و حملات تشنجی باید به‌سرعت مصرف دارو را قطع کنید. احساس خستگی و سرگیجه یا سبکی سر هنگام تغییر وضعیت از حالت نشسته و خوابیده به ایستاده، از عوارض شایع این دارو است. در این حالت، باید به آهستگی تغییر وضعیت دهید و در صورت ادامه یافتن سرگیجه، برای چند دقیقه بنشینید و سپس بلند شوید. در ادامه به برخی از عوارض جانبی این دارو بر روی بخش‌های متفاوت بدن انسان اشاره‌شده است:

 

اعصاب مرکزی

خواب‌آلودگی، سرگیجه، منگی، سردرد، سرگیجه حقیقی، عدم تعادل خفیف عضلانی، سنکوپ، حملات تشنجی

 

قلبی- عروقی

افت فشارخون، برادیکاردی.

 

چشم و بینی

تاری دیدی، نیستاگموس، دوبینی، التهاب ملتحمه همراه با احتقان بینی.

 

دستگاه گوارش

تهوع، انسداد فلجی روده، احساس طعم فلزی در دهان، بی‌اشتهایی.

 

بعد از تزریق عضلانی یا وریدی

آنافیلاکسی، ترومبوفلبیت، پوسته‌پوسته شدن و درد در محل تزریق، همولیز، افزایش هموگلوبین و گلبول‌های قرمز در ادرار، حملات تشنجی.

در صورت مصرف این دارو ممکن است رنگ ادرار شما به قهوه‌ای یا سبز تیره تغییر کند. مصرف این دارو ممکن است عوارض جانبی به دنبال داشته باشد که خفیف و گذرا هستند

نکات مهم در ارتباط با مصرف داروی متوکاربامول

  1. مصرف این دارو ممکن است عوارض جانبی به دنبال داشته باشد که خفیف و گذرا هستند و با کاهش مقدار مصرف آن رفع می‌شوند.
  2. این دارو در برخی افراد سبب بروز خواب‌آلودگی می‌شود؛ بنابراین پس از مصرف آن، از انجام فعالیت‌های خطرناک که نیازمند هوشیاری کامل هستند، خودداری کنید.
  3. چنانچه مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید، به‌محض یادآوری، طی یک ساعت آن را مصرف کنید و پس از یک ساعت، از مصرف آن بپرهیزید.
  4. این دارو در شیر ترشح می‌شود؛ بنابراین خانم‌ها در دوران شیردهی باید از مصرف این دارو خودداری کنند.
  5. قبل از مصرف این دارو باید پزشک را از بیماری‌هایی مانند نامنظمی در ضربان قلب، بیماری‌های کبدی و مشکلات قلبی مطلع سازید.
  6. این قرص را با آب فراوان و یا همراه با غذا میل کنید.
  7. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.
  8. اغلب سالمندان حساس به اثرات این دارو هستند؛ بنابراین تجویز مقادیر کم دارو برای آن‌ها توصیه می‌شود. مصرف این دارو در کودکان کمتر از ۱۲ سال، فقط برای درمان کزاز تجویز می‌گردد.

 

عوارض قرص و آمپول متوکاربامول

متوکاربامول برای مشکلات عضلانی و تسکین درد و التهاب مفاصل، ماهیچه‌ها و تاندون‌های کمر، گردن و زانو به کار می‌رود. البته جایگزین درمان‌هایی مانند فیزیوتراپی، طب فیزیکی و توان‌بخشی و سایر درمان‌های تجویزشده توسط پزشک نخواهد بود. همچنین فرم تزریقی این دارو در کاهش تنش عضلانی و کنترل انقباضات عضلانی مؤثر است. مسمومیت حاد با متوکاربامول پر عارضه نبوده و حتی مقادیر بالاتر از ۲۰ گرم در روز تنها با تشدید خواب‌آلودگی همراه است.

از جمله موارد منع مصرف این دارو در حالت اغماء بوده که نباید تجویز گردد. همچنین در صورت وجود مشکلات کلیوی یا بیماری‌های مشابه، مصرف تزریقی این دارو به دلیل وجود پایه پلی‌اتیلن گلیکول، سبب مسمومیت کلیه، افزایش اوره و اسید وز می‌شود.

 

قرص متوکاربامول

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

 

منابع

fa.wikipedia.org

porseshkadeh.com

afkarnews.ir

mamasite.ir

darooyab.ir

health-care.blogfa.com

۰۲۱sargarmi.rozblog.com

setare.com

medpro.ir

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *