زنبورها دوست ما هستند - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

زنبورها دوست ما هستند

با شنیدن نام زنبور به یاد عسل شیرین می‌افتید؟! شاید هم نیش دردناک آن را تصور کنید؟! اما باید بدانید که زنبورها علاوه بر تولید عسل، فواید دیگری نیز دارند. آیا از فواید زنبورعسل برای باغ شنیده‌اید؟ احتمالاً باغبانان، اهمیت وجود زنبورعسل را بیشتر درک می‌کنند و از فواید آن بیشتر آگاهی دارند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که زنبورها دوست ما هستند، اما نه صرفاً به خاطر عسل خوشمزه! پس با ما همراه باشید.

زنبور عسل

زنبور عسل

 

 

 

فواید زنبورعسل

زنبورعسل علاوه بر تولید عسل فواید بسیار دیگری دارد. برای مثال نیش زنبور مصارف درمانی مختلفی دارد. اما در این مقاله ما قصد داریم به فواید زنبور برای باغ اشاره‌کنیم. یکی از اصلی‌ترین فواید زنبور برای باغ، عمل گرده‌افشانی است. پس ابتدا گرده‌افشانی را تعریف می‌کنیم.

 

 

گرده‌افشانی

به عمل انتقال دانه گرده گل از پرچم‌ها (عضو نر) به کلاله گل (عضو ماده)، گرده‌افشانی گفته می‌شود. این عمل برای تکثیر گل در انواع مختلف و متناسب با شرایط محیطی صورت می‌گیرد. عمل گرده‌افشانی از طریق راه‌های مختلفی مانند باد، جاذبه زمین، پستانداران، حشرات، نرم‌تنان، آب و … انجام می‌گیرد. گرده‌افشانی به‌وسیله حشرات از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود. حشرات جذب رنگ، بو، نوش یا شهد گل‌ها شده و درون گل می‌نشینند و بدنشان با گرده گل تماس پیدا می‌کند. سپس با نشستن بر روی گلی دیگر، این گرده‌ها را منتقل می‌کنند.

 

نقش زنبورعسل در گرده‌افشانی

زنبورعسل به دلیل شکل بدنی خود ازنظر آناتومی یکی از کامل‌ترین و بهترین حشرات برای انجام عمل گرده‌افشانی گل‌ها هستند. برای مثال قرار دادن چهار یا پنج کندو از زنبورعسل در یک هکتار، می‌تواند، کیفیت و کمیت محصولات را حتی تا ده برابر افزایش دهد! برایتان خواهیم گفت که زنبورعسل به دلایل زیر، نسبت به دیگر حشرات، گزینه مناسب‌تری برای عمل گرده‌افشانی است!

 1. تعداد زیاد زنبور در یک کندو
 2. گسترده بودن محدوده پرواز زنبورعسل
 3. وفاداری زنبور به یک گونه گیاه، گل و منطقه
 4. آسان بودن جابه‌جایی کندوها
 5. کم اثر بودن سم‌های حشره‌کش بر روی زنبورها نسبت به دیگر حشرات به دلیل تولیدمثل زیاد و نوع رفتار
 6. اطلاعات زیاد انسان‌ها راجع به شرایط زندگی زنبور، تکثیر و تولیدمثل
 7. سازش زنبور با انواع شرایط آب‌وهوایی
 8. توانایی جذب کردن گرده گل با پاهای عقبی خود
 9. داشتن کرک‌های زیاد و مناسب برای جمع‌آوری گرده گل

زنبورها در بسیاری موارد عمل گرده‌افشانی را خودشان انجام می‌دهند؛ اما باغداران در برخی موارد در ورودی کندوها از تله گردگیر استفاده می‌کنند. با این کار، زنبور در هنگام ورود به کندو مجبور است از این تله عبور کند. این تله سوراخ‌های کوچکی هستند که گردها را از پای زنبور جدا می‌کند و به ظرف مخصوصی می‌ریزد.

 

مزایای گرده‌افشانی توسط زنبورعسل

همان‌طور که اشاره شد،‌ گرده‌افشانی به‌منظور افزایش کیفیت و کمیت محصول از مهم‌ترین فواید زنبورعسل برای باغ‌ها به شمار می‌رود. از مزایای گرده‌افشانی توسط زنبورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. بالا رفتن تولید محصولات گیاهی
 2. بالا رفتن دوام و ماندگاری محصولات باغی
 3. افزایش سرعت گرده‌افشانی
 4. پیشگیری از پوکی و خرابی دانه‌ها در گیاهان روغنی
 5. افزایش کیفیت و کمیت میوه‌جات
زنبور عسل

زنبور عسل

جذب زنبورعسل به باغ و باغچه

زنبورها معمولاً در فصل بهار برای گرده‌افشانی و تولید عسل بر روی گل‌ها می‌نشینند؛ اما چگونه می‌توان زنبورها را بیشتر به سمت باغ‌ها و باغچه‌ها جذب کرد؟‌ در ادامه خواهیم گفت.

 1. به‌طورکلی جذب زنبورعسل به باغ و باغچه کار سختی نیست. برای مثال می‌توان از گل‌های رنگی مثل گل‌هایی به رنگ‌های آبی، زرد، بنفش، سفید و … استفاده کنید. توجه داشته باشید که گرده‌افشانی بیشتر موجب سلامت بیشتر باغ میوه یا گل می‌شود.
 2. می‌توانید در مورد مناطقی که زنبورها دوست دارند در آن کندو بسازند، مطالعه کرده و مکان مناسبی را برای کندوی زنبور آماده کنید. همچنین می‌توانید برای زنبورهای باغتان کندوی مصنوعی بسازید.
 3. گل‌های شما باید در طول فصل‌های تابستان تا پاییز گل بدهند تا باغتان همیشه دارای گل و شکوفه باشد.
 4. گل‌ها و گیاهانی مثل گل گوشواره، امپاتیانس، ریحان، گشنیز، گل مینا، درختان میوه،‌ زغال‌اخته، بوته تمشک و … می‌توانند از عوامل جاذبه باغ شما برای زنبورها باشند.
 5. مناسب‌ترین وقت برای قراردادن کندو در باغ‌های میوه، زمانی است که اولین شکوفه‌های آن‌ها نمایان می‌شوند. به ازای هر هکتار باغ میوه، داشتن ۲ تا ۴ کندو توصیه می‌شود.
 6. بهتر است در نزدیکی باغ شما (۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متری)، ‌یک حوضچه یا منبع آب آشامیدنی تمیز و فاقد آلودگی موجود باشد.
 7. بهتر است کندوهای حاوی زنبور در باغ شما کمی دورتر از گل‌ها و گیاهان نصب شوند تا از نیش آن‌ها در امان باشید!
زنبور عسل

زنبور عسل

 

زنبورعسل در کشور ایران و بسیاری از کشورها بیشتر به دلیل عسل موردتوجه هستند؛ اما در کشورهای اروپایی و آمریکا، به جهت گرده‌افشانی، محصولات و عوامل فرعی دیگر، نگهداری می‌شوند. با این‌ حال باغبانان نیز از اهمیت این موضوع آگاهی دارند و از وجود کندوها در مزارع و باغات خود استقبال می‌کنند.

زنبورهای عسل از مهم‌ترین حشرات گرده‌افشان برای تولیدات تجاری میوه محسوب می‌شوند و باعث افزایش محصولات و کیفیت آن‌ها می‌گردند. احتمالاً با خواندن این مقاله به این موضع بیشتر پی بردید که زنبورها دوست ما هستند!

 

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

منابع

http://www.mehrnews.com/

http://www.emmitsburg.net/

http://www.asalmasood.ir/

https://padena.org/

http://www.abanak.ir/

http://www.asalshafa.ir/

http://www.iranagrimagazine.com/ 

http://www.myteacheraide.org/

http://www.mihanfal.com/

http://www.hazarhoney.com/

https://commons.wikimedia.org/

http://picyab.com/

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *