راه‌های ترک سیگار - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

راه‌های ترک سیگار

آمار نشان می‌دهد که افراد سیگاری به‌مراتب بیشتر از کسانی که سیگار نمی‌کشند به بیماری‌های ریوی، قلبی، عروقی و سرطان ریه مبتلا می‌گردند! این مطلب را به‌دفعات شنیده‌اید یا خوانده‌اید! اگر شما نیز ازجمله افرادی هستید که سیگار می‌کشید، هرلحظه با دست خود در حال تزریق تدریجی یک سم مهلک به بدنتان هستید! همچنین دود سیگار شما، سلامتی اطرافیانتان را نیز به خطر می‌اندازد؟ 

ترک سیگار

ترک سیگار

اگر تصمیم گرفته‌اید تغییری در زندگی خود ایجاد کنید و سیگار را کنار بگذارید، با ما در این مقاله  همراه باشید! ما می‌خواهیم به شما از راه‌های ترک سیگار بگوییم و اقداماتی که با کمک آن‌ها بتوانید به‌راحتی از این عادت، خلاص شوید!

 

 

آیا ترک سیگار، دشوار است؟

یکی از راه‌های اصولی جهت ترک سیگار، مراجعه به پزشک است؛ درواقع فرد سیگاری پس از مشاوره با پزشک و کسب آگاهی از مضرات مرگبار سیگار می‌تواند در جهت ترک آن تلاش کند. اما شاید این امر و مصرف دارو به‌تنهایی برای ترک کردن سیگار کفایت نکند. زیرا مهم‌ترین مسئله در انجام این کار، داشتن انگیزه و اراده‌ای قوی است.

درواقع فرد سیگاری بایستی با خود صادق بوده و مضرات کشنده سیگار را باور داشته باشد. ترک کردن سیگار تنها در صورتی ممکن است که خود فرد بخواهد آن را کنار بگذارد؛ زیرا این امر، یک عمل مبارزه‌طلبانه به‌حساب می‌آید و دشواری آن به عوامل زیر وابسته است.

  1. علت سیگار کشیدن افراد یکی از عواملی است که در میزان دشواری ترک سیگار مؤثر است.
  2. هرچه تعداد سیگاری که فرد در طول شبانه‌روز مصرف می‌کند بیشتر باشد، ترک کردن سیگار سخت‌تر خواهد بود.
  3. هرچقدر فرد با کسانی که سیگار می‌کشند ارتباط بیشتری داشته باشد، احتمال وسوسه شدن بیشتر و ترک کردن سیگار دشوارتر می‌شود.

 

پیش از ترک سیگار چه باید کرد؟

همان‌طور که بیان کردیم، ترک سیگار به یک اراده قوی و انگیزه نیاز دارد. در اینجا اقداماتی را بیان می‌کنیم که انجام دادن آن‌ها می‌تواند تأثیر بسزایی در ترک کردن سیگار داشته باشد

  1. قبل از اینکه سیگار را به‌طور کامل ترک کنید، بهتر است مکان‌هایی را به‌عنوان محل ممنوعه برای کشیدن سیگار در نظر بگیرید و هنگام حضور در این اماکن از استعمال سیگار خودداری کنید.
  2. ترک سیگار نیازمند ایجاد انگیزه است. خانواده و اطرافیان ازجمله افرادی هستند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند، اما خود شما مهم‌ترین نقش را در ایجاد انگیزه دارید. درواقع خواست شما برای ترک سیگار بسیار حائز اهمیت است.
  3. با کمی مطالعه یا پس از مشاوره با افراد متخصص فواید و مضرات سیگار را یادداشت کنید. شاید نیازی به مقایسه نباشد و با یک نگاه ساده متوجه شوید که با سیگار کشیدن چه بلایی بر سر خود می‌آورید.
  4. به زمان سیگار کشیدن و همچنین کاری که معمولاً همراه آن انجام می‌دهید توجه داشته باشید. زیرا تغییر برخی از عادت‌ها و به تأخیر انداختن زمان سیگار کشیدن، به‌مرورزمان در ترک آن تأثیرگذار است.
  5. سیگار کشیدن دلایل مختلفی دارد؛ برخی از افراد در مواقع خستگی یا عصبانیت و بسیاری دیگر فقط برای تفریح سیگار مصرف می‌کنند. شما نیز با توجه به علتی که سیگار می‌کشید، باید سعی کنید در مواقع نیاز طور دیگری برخورد کنید و با شرایط روبرو شوید.

 

چه روش‌هایی برای ترک سیگار وجود دارد؟

برای ترک سیگار راه‌های متعددی پیشنهاد می‌شود که همگی نیازمند انگیزه و اراده خود فردی هستند که سیگار می‌کشد. در اینجا برخی از شیوه‌های ترک سیگار را بیان خواهیم کرد که می‌توان به‌منظور ترک آسان‌تر سیگار، ازاین‌روش‌ها به‌صورت ترکیبی نیز استفاده کرد.

 

روش بوقلمون سرد

اکثر افراد به‌منظور ترک سیگار از این شیوه بهره می‌گیرند. در این روش، ترک سیگار بدون هیچ‌گونه کمکی از سوی دیگران و بدون مصرف دارو انجام می‌شود. ازاین‌رو، شاید میزان موفقیت کسانی که با استفاده از این شیوه قصد ترک سیگار را دارند به کمتر از ۱۰ درصد برسد.

 

رفتار درمانی

 بر اساس این روش، فرد سیگاری به‌منظور ترک سیگار به یک متخصص مراجعه می‌کند. متخصص رفتار درمانی، محرک‌هایی که منجر به احساس هوس سیگار در فرد می‌گردد را شناسایی کرده و از او حمایت عاطفی می‌کند.

 

استفاده از منابع نیکوتین جایگزین

در این روش به‌جای کشیدن سیگار، نیکوتین با استفاده از منابع دیگری نظیر اسپری‌ها، چسب‌ها، آدامس‌ها و قرص‌های نیکوتینی وارد بدن شما می‌گردد. به‌کارگیری این روش در کنار رفتار درمانی می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

 

درمان دارویی

به‌منظور ترک سیگار، داروهایی نظیر «زیبان» و «چانتیکس» تولید شده‌اند که در صورت صلاحدید پزشک می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 

راه‌های ترک سیگار

همان‌طور که اشاره کردیم، ترک کردن سیگار تا حد بسیاری به خود فرد بستگی دارد. درواقع کسی که سیگار می‌کشد، خودش باید بخواهد که آن را ترک کند. این انگیزه درونی، با کمک دیگران و مشاهده مضرات سیگار تشدید خواهد شد و فرد سیگاری را به سمت راه‌های ترک سیگار سوق می‌دهد.

روش‌های متعددی برای ترک سیگار وجود دارد اما همه آن‌ها کاملاً به اراده خود فرد وابسته هستند. پس با یک برنامه‌ریزی مناسب و اراده قوی می‌توان سیگار را برای همیشه کنار گذاشت.

ترک سیگار

ترک سیگار

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

 

منابع

http://namnak.com

https://www.tasnimnews.com

http://www.irannaz.com

http://www.aryanews.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *