آموزش کاشت گیاه آویشن - وبلاگ سرویس اول - وبلاگ سرویس اول
عنوان پست میاد اینجا

آموزش کاشت گیاه آویشن

افراد بسیاری وجود دارند که به گیاهان علاقمند بوده و به کاشت و نگهداری از گیاهان در خانه می‌‌پردازند. اگر شما هم از جمله دوستداران گیاهان هستید و شیوه‌‌های کاشت و شرایط نگهداری از آن‌‌ها را دنبال می‌‌کنید، می‌‌توانید با کمی تحقیق و مطالعه به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید.

به عنوان نمونه گیاه آویشن از جمله گیاهانی است که از محبوبیت بالایی برخوردار است و حتی در خانه نیز می‌‌توان کاشت و از آن نگهداری کرد. این گیاه بسیار مقاوم بوده و همچون سایر گیاهان به شرایط خاصی برای رشد نیاز دارد. ما در این مقاله به نحوه کاشت گیاه آویشن و فواید این گیاه دارویی خواهیم پرداخت.

آویشن

آویشن

آویشن سمبل شجاعت

این گیاه را در یونان باستان به عنوان سمبلی از شجاعت می‌‌شناختند و نقش آن را بر روی لباس جنگجویان می‌‌دوختند. مصریان قدیم نیز، اسانس این گیاه را جهت مومیایی کردن مردگان خود به کار می‌‌بردند. پزشکان پس از گذشت سال‌‌ها به خواص این گیاه پی پردند و در قرن شانزدهم میلادی آویشن در دسته گیاهان دارویی قرار گرفت. امروزه آویشن یکی از گیاهان پر مصرف است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

 

گیاه آویشن

آویشن نام یکی از گیاهان معطر است که به نواحی مدیترانه‌‌ای تعلق دارد. آویشن، قدمتی طولانی داشته و یکی از گیاهان دارویی به شمار می‌‌رود. آویشن، گیاهی خزنده است که بر روی سطح زمین یا حتی امتداد یک دیوار نیز می‌‌تواند رشد کند.

برخی از افراد این گیاه را در گلدان نیز می‌‌کارند. همچنین نوعی آویشن به صورت وحشی و با انشعابات متعدد نیز وجود دارد. این نوع آویشن، به شکل بوته‌‌های پر پشت بوده و ارتفاعشان حداکثر به نیم‌‌متر می‌‌رسد. آویشن گیاهی مقاوم دربرابرشرایط آب‌‌وهوایی مختلف است که بردامنه‌‌های خشک و میان سنگ‌‌های کوهستان نیز رشد می‌‌کند.

این گیاه سرسخت، در ارتفاعات بیش از هزار متری هم به چشم می‌‌خورد و ریشه مستحکمی دارد که در دل سنگ‌‌های کوهستان رخنه می‌‌کند. آویشن دارای گل‌‌های کوچک و زیبایی به رنگ‌‌های سفید و بنفش است که سبب جذب زنبور‌‌های عسل می‌‌گردد. لازم به ذکر است که این گیاه خوش عطر را به عنوان ادویه در غذا نیز استفاده می‌‌کنند.

آویشن

آویشن

 

نیازهای اکولوژیکی

آویشن از جمله گیاهانی است که به آسانی کم آبی را تحمل می‌‌کند. به طور کلی گیاه آویشن در مناطقی با آب و هوای نیمه خشک تا معتدل و همچنین تحت گرما و دمای بالا می‌‌تواند رشد کند. شرایط آب و خاک و همچنین میزان نوری که به گیاه می‌‌رسد از مهم‌‌ترین عوامل تأثیر گذار بر رشد این گیاه هستند. در این قسمت به طور مختصر برخی از نیازهای اکولوژیکی گیاه آویشن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

دما

گیاه آویشن برای رشد نیازمند هوای گرم است و در برابر سرما چندان مقاوم نیست. قدرت جوانه‌‌زنی و رشد این گیاه در ماه‌‌های سرد سال بسیار کندتر از فصل‌‌های تابستان و بهار است. از این رو، توصیه می‌‌شود که بذرهای این گیاه را زمانی که هوا گرم شد، در زمین بکارند. البته می‌‌توان این گیاه را ۶ الی ۱۰ هفته پیش از گرم شدن هوا در گلدان کاشت و پس از افزایش دما آن را به زمین انتقال داد.

همچنین کاشت این گیاهان در مزرعه تأثیر بیشتری بر ترکیبات معطر آویشن نسبت به کاشت آن در گلخانه دارد، که علت این موضوع دمای پایین مزرعه در شب است. به طور کلی دمای مناسب برای کاشت گیاه آویشن حدود ۲۱ درجه سانتی‌‌گراد است.

 

نور

آویشن از جمله گیاهانی است که برای رشد نیاز به دریافت نور کافی دارد. این گیاه در بدو رشد، نسبت به سایه حساس است و در صورتی که در معرض آفتاب قرار بگیرد، رشد بهتری خواهد داشت. از این رو، توصیه می‌‌شود که این گیاه بر سطوح شیب‌‌دار و دامنه‌‌های جنوبی کشت شود.

 

رطوبت

آویشن یکی از گیاهانی است که به غرقابی بودن زمین حساسیت دارد. در واقع آویشن در خشکی شرایط بهتری دارد؛ به همین جهت، بهتر است که این گیاه در زمین‌‌های عمیقی که آب و سطح زمین فاصله کمی نسبت به یکدیگر دارند، کشت نشود.

 

خاک

خاک یکی از مهم‌‌ترین مواردی است که در رشد گیاهان مؤثر است. بهترین خاک برای کاشت گیاه آویشن، خاک سبک حاوی ترکیبات کلسیم است که PH آن بین ۴،۵ تا ۸ باشد. در صورت سنگین و مرطوب بودن خاک یا در شرایطی که مواد غذایی خاک به اندازه نباشد، رشد گیاه تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و عملکرد مطلوبی نخواهد داشت.

 

تاریخ و فواصل کاشت آویشن

آویشن گیاهی پایا بوده و مکان آن پس از کاشت، حدود ۴ تا ۶ سال ثابت است؛ بنابراین استمرار کشت به طور متناوب، امر مهمی برای این گیاه محسوب می‌‌شود. در واقع بهتر است که آویشن را با گیاهان مناسبی نظیر گیاهان وجینی که دارای دوره رویشی کوتاهی هستند، کشت کرد. زیرا تناوب کشت آویشن با گیاهان چند ساله می‌‌تواند موجب بروز بیماری گردد. زمان کاشت گیاه آویشن به شیوه کشت و همچنین شرایط اقلیمی محیط وابسته است.

بذرهای آویشن را معمولاً به شکل مستقیم و بر روی ردیف‌‌هایی به فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌‌متر از یکدیگر و در عمق کمتر از نیم سانتی‌‌متر می‌‌کارند. در صورتی که کشت به روش غیر مستقیم صورت گیرد، فاصله بین ردیف‌‌ها حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌‌متر است و بذرها باید در خزانه هوای آزاد کشت شوند. پس از اینکه ارتفاع نشاء تقریباً ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌‌متر شد، باید آن‌‌ها را به زمین اصلی منتقل کرد. بوته‌‌ها را با فاصله ۲۰ سانتی‌‌متر از یکدیگر و در ردیف‌‌هایی که حدوداً نیم متر از هم فاصله دارند، در زمین اصلی می‌‌کارند.

آویشن

آویشن

 

کاشت گیاه آویشن

کاشت و تکثیر آویشن از طریق بذر یا به شیوه رویشی انجام می‌‌شود. البته لازم به ذکر است که کشت گیاه آویشن توسط بذر به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می‌‌گردد که ما در اینجا روش‌‌های کاشت آویشن را شرح خواهیم داد.

 

کشت مستقیم

روش کشت مستقیم برای سطوح کوچک مناسب است. بر اساس این روش بذرها را به صورت متراکم در چند ردیف می‌‌کارند. پس از به ثمر رسیدن بذر و رویش آن، بوته‌‌ها را به اندازه مطلوب تنک می‌‌کنند. لازم به ذکر است که هر هکتار از زمین، به ۵ تا ۶ کیلوگرم بذر نیاز دارد.

 

کشت غیر مستقیم

طبق این روش بذرها را در فاصله‌‌ای مناسب نسبت به یکدیگر و در عمق نیم سانتی‌‌متری در خزانه هوای آزاد می‌‌کارند. البته معمولاً به منظور افزایش سرعت کاشت و یکدست بودن تراکم بذرها، آن‌‌ها را با نسبت یک به سه با ماسه نرم مخلوط می‌‌کنند. سپس در اواخر بهار یا اوایل تابستان، بعد از کندن علف‌‌های هرز و آبیاری منظم، نشاءها را به زمین اصلی منتقل می‌‌کنند. در این روش مقدار نشاء مورد نیاز برای هر هکتار زمین به ۱۶۰ تا ۲۴۰ هزار می‌‌رسد.

 

تکثیر رویشی

در این روش، ابتدا بوته گیاهان ۲ تا ۳ ساله که فاقد هرگونه بیماری و آلودگی هستند را از خاک خارج می‌‌کنند. سپس آن‌‌ها را به چند قسمت تقسیم کرده و در زمین اصلی می‌‌کارند.

 

داشت گیاه آویشن

نگهداری از گیاهان پس از کاشت امر مهمی است که نباید از آن غافل شد. آبیاری منظم گیاهان و همچنین مبارزه با رویش علف‌‌های هرز و وجین کردن آن‌‌ها از جمله اقداماتی است که در این مرحله باید صورت گیرد. در همین راستا علف‌‌کش‌‌های مختلفی وجود دارند که در زمان‌‌های متفاوت می‌‌توان از آن‌‌ها استفاده کرد.

 

برداشت گیاه آویشن

این گیاهان را در اولین سال پس از کاشت، تنها یکبار باید برداشت کرد؛ اما در سال‌‌های بعد دو یا سه بار این امر صورت می‌‌گیرد. نخستین برداشت معمولاً با فرا رسیدن زمان گل‌‌دهی در اواسط بهار انجام می‌‌شود. زمان مناسب برای برداشت‌‌های بعدی نیز به ترتیب اواسط فصول تابستان و پاییز است.

در این مرحله می‌‌بایست قسمت‌‌هایی را که حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌‌متر از زمین فاصله دارند را برداشت کرد. در ادامه گیاهان را زیر نور مستقیم خورشید قرار داده تا رطوبتشان گرفته شود. سپس آن‌‌ها را در خشک‌‌کن‌‌های الکتریکی و تحت دمای ۴۰ درجه سانتی‌‌گراد خشک می‌‌کنند.

 

خواص درمانی

این گیاه در صنایع مختلفی مانند دارویی، غذایی، بهداشتی و … کاربرد دارد. اسانس آویشن مزایایی بی‌‌نظیری دارد که اهمیت استفاده از آن را دو چندان می‌‌کند. در این قسمت برخی از خواص دارویی گیاه آویشن را بیان می‌‌کنیم.

 1. آویشن مانند یک ضدعفونی‌‌کننده عمل می‌‌کند؛ به همین دلیل، از این گیاه برای تهیه بعضی از خمیر دندان‌‌ها و دهان‌‌شویه‌‌ها استفاده می‌‌شود.
 2. اسانس آویشن خلط‌‌آور است.
 3. آویشن در معالجه بیماری‌‌هایی همچون سیاه سرفه، آسم و برونشیت و همچنین برای تسکین گلو درد و سرفه مؤثر است.
 4. این گیاه دارویی دارای اثرات ضد قارچ، ضد کرم و ضد باکتری است.
 5. اسانس آویشن خاصیت ضد اسپاسم دارد.
 6. آویشن ضد نفخ بوده و جوشانده آن دردهای روده و معده را تسکین می‌‌بخشد. این گیاه در درمان ورم معده، اسهال و پیچش روده مؤثر است.
 7. اسانس آویشن از ریزش مو نیز جلوگیری می‌‌کند. شستشوی سر با محلول رقیق آن، جریان خون را در پوست سر افزایش داده و غده‌‌های مو را تقویت می‌‌کند.
 8. آویشن در معالجه بیماری‌‌های گوارشی و بی‌‌خوابی نیز تاثیر دارد.
 9. اسانس آویشن به دردهای روماتیسمی، مفصلی و عضلانی تسکین می‌‌بخشد.
 10. آویشن برای چشم مفید بوده و سبب تقویت بینایی می‌‌شود.
 11. این گیاه دارای اثرات ضد صرع و ضد تشنج است.
 12. اسانس آویشن از حساسیت، خارش و صدمه‌‌های ناشی از اشعه آفتاب جلوگیری می‌‌کند.

 

 

آویشن از جمله گیاهانی است که امروزه دارای جایگاه قابل توجهی در تجارت جهانی است. این گیاه با توجه به مزایای متعددی که دارد در صنایع آرایشی، غذایی و دارویی و … کاربرد بسیاری پیدا کرده است؛ در حال حاضر فرآورده متنوعی نظیر دسرهای لبنیاتی، نوشیدنی‌‌ها و … با استفاده از آویشن تولید می‌‌شوند. همچنین تأثیرات مثبت این گیاه بر سلامتی انسان سبب شده تا داروهای مختلفی با بهره‌‌گیری از آویشن ساخته شود.

آویشن همچون سایر گیاهان برای رشد به شرایط اکولوژیکی وابسته است. عواملی همچون نور، خاک، دما و … بر کاشت و نگهداری از آویشن تأثیر می‌‌گذارند که در این مقاله به کلیه این مباحث پرداختیم.

 برای ارائه خدمات سلامت و زیبایی و یا درخواست خدمات سلامت و زیبایی به سایت زیر مراجعه کنید.

سلامت و زیبایی – سرویس اول 

 

منابع

 

http://www.pezeshk.us

http://fa.parsiteb.com

http://www.bazram.com

http://daneshnameh.roshd.ir

http://keshtkala.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *